Polskie Radio Dzieciom

"Co budują zwierzęta?". Rozmowa z Emilią Dziubak

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 22:46
W ostatnim dniu stycznia zakończyła się kolejna edycja Lokomotywy 2020 - Plebiscytu Blogerów, o którym  informowaliśmy w poprzednich audycjach "Kulturoteki". W tym roku również przyznano nagrody w sześciu kategoriach, doceniając: całość wydania, fakt, komiks, przekład, fabułę i ilustracje. W tej ostatniej kategorii nagrodzona została, podobnie jak dwa lata temu, Emilia Dziubak, autorka tekstu i ilustracji do książki "Co budują zwierzęta?". 
Co budują zwierzęta - fragment rozkładówki
"Co budują zwierzęta" - fragment rozkładówkiFoto: Ilustracje Emilia Dziubak

Posłuchaj
59:34 7.02. Kulturoteka.mp3 Laureatka była gościem wydania "Kulturoteki" z 7 stycznia. Zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.

"Co budują zwierzęta" - okładka książki "Co budują zwierzęta" - okładka książki

Co więc w książce, a właściwie w tym wielobarwnym atlasie, wybudowały zwierzęta? Są to choćby: gniazdo uszyte przez ptaszka o nazwie krawczyk, kopiec lęgowy nogala zmiennego, albo spiżarnia dzięciura żołędziowego.

- Marzyłam o tym, żeby  książka była bogata nie tylko w ilustracje ale i w tekst. Żeby dorośli razem z dziećmi mogli usiąść przy tej książce i też czegoś się nauczyć - mówiła nam autorka. - Nasze myślenie o zwierzętach jest dość ubogie, a kiedy przyjrzymy się ich życiu bliżej, okazuje się, że możemy się od nich wiele nauczyć.

W audycji mogliśmy też usłyszeć między innymi o tym, że jedną z pierwszych dziecięcych prac małej Emilii był komiks o bardzo ciekawej tematyce, a także  o tym, co możemy robić, żeby nie ginęły nam pomysły - co zrobić, żeby odzyskać artystyczne natchnienie?

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Emilia Dudziak
Data emisji: 07.02.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo

Zobacz także
Czytaj także

O teatrze, który pobudza dziecięcą wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 18:40
Wystarczy otworzyć tajemnicze pudełko, wyjąć z niego potrzebne rekwizyty, włączyć płytę z muzyką i zaprosić dziecko do zabawy - do turlania, chichrania i przytulania. I dzięki temu w domu - pomimo izolacji, będzie tak ciekawie jak w Teatrze Małego Widza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tintilo gościem Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 18:00
W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom, w towarzystwie Natalii Świder i Anny Bajak porozmawiamy o jedynym w Polsce teatrze muzycznym dla dzieci i młodzieży, tworzonym przez dzieci i młodzież.  
rozwiń zwiń