X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem "Wolnoć, Tomku w swoim domku". Rozmowy z laureatami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 17:00
Za nami dziewiętnasta edycja Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 12 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 279 im. Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" przy ulicy Cyrklowej 1 na warszawskim Gocławiu. Konkurs poprowadzili Franciszek Epa i Lena Gromadowska.  Jak mówili na antenie Polskiego Radia Dzieciom, przed konkursem pracowali ze scenariuszem, by jak najlepiej przygotować się do swojej roli.
XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski Wolnoć, Tomku w swoim domku. Posłuchaj rozmów z laureatami
XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski „Wolnoć, Tomku w swoim domku”. Posłuchaj rozmów z laureatami Foto: pixabay.com/sweetlouise

W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem: "Wolnoć, Tomku w swoim domku". Wzięli w nim udział uczniowie klas I-III z ośmiu szkół podstawowych w dzielnicy Praga-Południe. Tym razem przyznane zostały trzy miejsca oraz cztery wyróżnienia. W studiu Polskiego Radia Dzieciom pojawili się młodzi recytatorzy, laureaci konkursu. 

Pierwsze miejsce w Dzielnicowym Konkursie Recytatorskim zajęła Ludwika Stefaniuk, która recytowała wiersz „Kwoka” Jana Brzechwy. W konkursie wzięła udział po raz pierwszy, a jednak z wielkim sukcesem. Jurorów zachwyciła nie tylko interpretacja recytowanego wiersza, ale też talent aktorski. Jak wspomniała, na scenie czuła się bardzo dobrze i wcale się nie stresowała.  

Z kolei drugie miejsce zajęła Karolina Yakovenko, która recytowała wiersz pod tytułem „Lokomotywa”  autorstwa Juliana Tuwima. Karolina doskonale opanowała rytm wiersza, co oznacza, że ma ona także słuch muzyczny. Zapamiętanie tego tekstu to nie lada wyzwanie. Aby się go nauczyć, Karolina musiała czytać go i powtarzać bardzo wiele razy.  

Kolejnym gościem "Kulturoteki" był Wiktor Waglowski, który z wierszem "Dwa koguty" Wandy Chotomskiej zajął w konkursie trzecie miejsce. On również pojawił się na scenie w przepraniu. Miał na sobie między innymi czapkę z daszkiem, która miała pióropusz oraz pasek z piórami, a całość dopełniła kolorowa bibuła. Autorem stylizacji jest Wiktor, któremu pomagały mama i babcia.  

Posłuchaj
58:39 2022_05_15 17_00_37_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 15 maja godz. 17:00 XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski

 

Wśród wyróżnionych w konkursie znalazł się Maciej Jóźwiak Johas, który wyrecytował wiersz "List bociana do dzieci" Stanisława Kraszewskiego. Na scenie Maciej pojawił się w stroju bociana, który własnoręcznie wykonała jego mama. Jak wspomniał, starał się mówić głośno i wyraźnie, zwracając przy tym uwagę na intonację.  

Wyróżniony został także Tymoteusz Michalski z wierszem „W aeroplanie”, który nie jest ani łatwy, ani krótki. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom Tymoteusz podzielił się swoimi sposobami na ćwiczenie pamięci i zapamiętywanie długich tekstów. Jak się okazuje, zapamiętywanie wierszy jest zdecydowanie łatwiejsze niż uczenie się na pamięć prozy.  

Kolejną wyróżnioną jest Matylda Dziubak, która wykonała wiersz pod tytułem "Daktyle" autorstwa Danuty Wawiłow. Jest to wiersz, który mama czytała jej przed snem. Goście "Kulturoteki" opowiedzieli nie tylko o swoich odczuciach związanych z konkursem, ale też o tym, co lubią robić w wolnym czasie.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: "Kulturoteka" 

Prowadzi: Martyna Chuderska

Gość: Ludwika Stefaniuk, Franciszek Epa, Maciej Jóźwiak Johas, Wiktor Waglowski, Lena Gromadowska, Karolina Yakovenko, Matylda Dziubak i Tymoteusz Michalski.

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

Czytaj dalej:
"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki
Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Stare baśnie opowiedziane na nowo. Rozmowa z Zuzanną Orlińską

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 17:50
Wiele starych baśni, jakie opowiadamy naszym dzieciom, pisanych jest archaicznym językiem? Może więc  warto opowiedzieć je na nowo? Podjęła się tego Zuzanna Orlińska, która w ostatnio wydanym zbiorze "Współczesny bajarz polski"  niektóre ze znanych baśni opowiedziała czytelnikom na nowo. Zrobiła to z humorem i w "Kulturotece" Polskiego Radia Dzieciom przyznała się,że lubi wiele z opisanych przez siebie historii - choćby "Królewnę Strzygę", "Ucznia czarnoksiężnika" czy "Siostrzyczkę" wcześniej znaną jako opowieść o siedmiu krukach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:40
Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
rozwiń zwiń