Polskie Radio
Section05
Kulturoteka

9. Festiwal Literatury dla Dzieci - edycja Gdańsk. Rozmowa w "Kulturotece"

Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku, która staruje już w najbliższy wtorek, organizatorzy zaplanowali mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki - Daniel de Latour. Tematem jego sobotniego spotkania z czytelnikami będzie "Wewnętrzne życie skarpetek". Daniel da Latour opowiedział w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom między innymi o warsztacie ilustratora "od podszewki", a dyrektor Festiwalu, Łukasz Dębski przybliżył bogaty program i zaprosił na to wyjątkowe, literackie wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

"Bomba Banda". Rozmowa z Marią Holką - autorką audioserialu 

Kret Albin, pies Onufry, mieszkający w szopie nietoperz Ignacy, kot Pafnucy, kura Gosia i rybka Nula zamieszkująca przydomowy staw, która w wodzie wcale nie czuje się jak ryba. Ta ciekawa kompania ma wielką moc rozwiązywania problemów, niesienia pomocy potrzebującym, podnoszenia na duchu i zarażania śmiechem. W "Kulturotece" zagościła Maria Holka, która doskonale ich zna, a także wie, gdzie można ich "spotkać". "Bomba banda" to jej najnowszy projekt adresowany do młodej publiczności, Jest to drugi siedmioodcinkowy audioserial utrzymany w duchu pierwszego, opowiadającego o zbyt wolnym ślimaku z za dużą skorupą i poplątanej dżdżownicy "W krainie wysokich traw". 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Radio Dzieciom radio dzieci Polskie Radio Martyna Chuderska kultura dla dzieci

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Mała Warszawska Jesień"

16 września rozpocznie się Mała Warszawska Jesień w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej, którego celem jest przybliżenie sztuk wizualnych, teatru, tańca, improwizacji i muzyki tradycyjnej. Co muzycznie łączy wszystkie kontynenty, państwa, kultury? Jakie pojęcia ukryły się i połączyły się w dziwne słowo "meloharmoidiochordofon"? Co wspólnego ma Ukraina z Polską? Jakich połączeń możemy się spodziewać podczas tegorocznej edycji? 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio bez reklam

"Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii". Rozmowa z autorem książki

Kiedy dziesięcioletnia Tosia i jej o dwa lata młodszy brat Franek gubią się w centrum handlowym, wiedzą, że powinni jak najszybciej znaleźć rodziców. Zwłaszcza, że wokół dzieje się coś bardzo dziwnego… Ludzie chodzą jak w transie ze wzrokiem wlepionym w smartfony. Czy ma to jakiś związek ze zniknięciem mamy i taty? Dzieci wyruszają na poszukiwania w towarzystwie tajemniczej Sowy i jej rezolutnego kompana, psa Bertiego. Czy odnajdą rodziców i uwolnią ludzi od mrocznej siły, która pochłania ich czas, myśli i marzenia? 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca Martyna Chuderska

"Pamiętniki Tatusia Muminka" już w kinach. "Kulturoteka" w Dolinie Muminków

W "Kulturotece" rozmawialiśmy o kinie dla dzieci. Nadarzyła się bowiem okazja, by wybrać się do sali kinowej i obejrzeć na dużym ekranie animację "Pamiętniki Tatusia Muminka", czyli nic innego, jak doskonale znany nam tytuł autorstwa fińskiej pisarki i ilustratorki Tove Jansson, niesamowitą opowieść, od której wszystko się zaczęło. O animacji mówił w "Kulturotece" Mateusz Możdżeń, szef dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka muzyka filmowa Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

Byliśmy na Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" - relacja

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" pomieścił aż 62 wydarzenia dla dzieci i dorosłych, w tym: 32 spotkania, warsztaty autorskie dla różnych grup wiekowych, a także cztery wieczory czytania w wykonaniu znanych aktorów, trzy warsztaty integracyjne z uwzględnieniem dzieci o szczególnych potrzebach, sześć wystaw ilustracji książkowych i jedną plenerową wystawę rekomendacji czytelniczych, 11 inspirujących prezentacji eksperckich z dziedziny promocji czytelnictwa dla dorosłych, czytelnię na polu i literacką grę miejską. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska KULTURA

Justyna Bednarek w PR Dzieciom o książce "Kury z grubej rury"

August, Hildegarda, Belka, Żaneta, czyli "Kury z grubej rury" autorstwa Justyny Bednarek to kury rasy Brahma, które wreszcie mogą poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, gdyż grają w książce pierwsze skrzypce. W "Kurach z grubej rury" pojawia się między innymi wątek wysoce zmotoryzowanej mamy oraz znacznie mniej zmotoryzowanego taty. Ale to nie wszystko. Zapraszamy po więcej!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Kultura w PRD literatura dziecięca książki dla dzieci Książka tygodnia w PRD KULTURA literatura

Rodzinna strefa malarska w Łazienkach Królewskich, czyli sposób na twórcze spędzenie czasu dla każdego

Letnią rezydencję Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli Łazienki Królewskie tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. W tym miejscu można odpocząć obserwując przyrodę, ale również wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. O atrakcjach, które znajdują się w Łazienkach Królewskich, mówiła w audycji "Kulturoteka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Lidia Iwanowska-Szymańska z działu edukacji Łazienek Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci

Rozmowa o książce "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie"

Podkarpacie pełne jest nie tylko cudownych widoków oraz niezwykłej flory i fauny, ale też ludowych opowieści. Właśnie o tych historiach traktuje książka, która miała swoją premierę całkiem niedawno, bo w czerwcu - "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe Podkarpacie" autorstwa prof. Joanny Papuzińskiej. lustracje do tej książki stworzyła Jolanta Richter-Magnuszewska, która gościła w audycji "Kulturoteka". Na antenie Polskiego Radia Dzieciom pojawiła się także Kararzyna Saks - dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który przedstawił właśnie swoją pierwszą książkę dla dzieci. To właśnie o tomie pt. "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie" mówiły gościnie "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca kultura dla dzieci

Wrażenia po spektaklu "Kulka" we wrocławskim Teatrze Lalek

Spektakl "KULKA" za pomocą muzyki, form plastycznych i ruchu opisuje historię pewnej przyjaźni. Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Jak poznać, że się z kimś przyjaźnimy i w jaki sposób pielęgnować tę relację? Odpowiedzi na te pytania zna gość audycji "Kulturalna Strefa", autor spektaklu "KULKA" który niedawno miał swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci

Zakończył się XI Międzynarodowy festiwal "Teatralna Karuzela" w Łodzi

Zakończyła się Teatralna Karuzela w Teatrze Pinokio w Łodzi. To już jedenasta odsłona tego wydarzenia. Festiwal wystartował w sobotę, 18 czerwca i potrwał do 24 czerwca. Wśród atrakcji spektakle, warsztaty i wydarzenia adresowane również do dorosłych. Hasłem przewodnim dwuletniej edycji festiwalu było: "podaj cegłę!". O XI Międzynarodowym festiwalu Teatralna Karuzela mówił w audycji "Kulturoteka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom dyrektor artystyczny Gabriel Giecki.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska Kulturoteka spektakle dla dzieci

"Dzieci z Bullerbyn". Za nami premiera w Teatrze Lalka

Teatr Lalka kończy sezon wyjątkową premierą w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Na deskach teatru zobaczymy bohaterów książki "Dzieci z Bullerbyn" autorstwa Astrid Lindgren, a wcielą się w nich: Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Bartosz Krawczyk, Magdalena Pamuła, Olga Ryl-Krystianowska, Hanna Turnau, Michał Wójtowicz. Muzykę do spektaklu napisał Igor Nikiforow, gość audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Projekt "Ja, Europejczyk" i książka "Zaczarowana Rybka"

"Zaczarowana Rybka" to już piąta książka wydana w ramach projektu "Ja, Europejczyk", w ramach którego docelowo ma zostać wydanych sześć książek z baśniowymi krainami z ilustracji czeskiego artysty, Štěpána Zavřela, opisane przez włoską pedagog Mafrę Gagliardi. Książki są uniwersalne i ponadczasowe, a sam projekt wykracza poza wydanie konkretnych tytułów i obejmuje interaktywną stronę w różnych językach, wirtualne wydarzenia, które mają inspirować czytelników do aktywnego uczestniczenia w projekcie. W Kulturotece o "Zaczarowanej Rybce" opowiedziała Ewa Nicewicz, tłumaczka. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem "Wolnoć, Tomku w swoim domku". Rozmowy z laureatami

Za nami dziewiętnasta edycja Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 12 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 279 im. Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" przy ulicy Cyrklowej 1 na warszawskim Gocławiu. Konkurs poprowadzili Franciszek Epa i Lena Gromadowska.  Jak mówili na antenie Polskiego Radia Dzieciom, przed konkursem pracowali ze scenariuszem, by jak najlepiej przygotować się do swojej roli.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Literatura piękna Radio Dzieciom

Premiera spektaklu "Pączek i Pompon wracają do domu" w teatrze Guliwer

Za nami najnowsza premiera w teatrze Guliwer! Tytułowi bohaterowie, czteroletni Pączek i dziesięcioletni Pompon, gubią się podczas powrotu do domu od babci. W trakcie podróży napotykają różne trudności. Okazuje się, że w wielu sytuacjach trzeba poprosić o pomoc nieznajomych. Nie tylko na deskach teatru, ale i w prawdziwym życiu może pojawić się niepewność czy obawa, że nigdy nie uda się odnaleźć drogi powrotnej.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci Martyna Chuderska

"Ferdynand Wspaniały" w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego na deskach Teatru Polskiego

W 1963 roku Ludwik Jerzy Kern napisał książkę o Ferdynandzie Wspaniałym. Oprócz filmu animowanego, pozycja doczekała się wielu teatralnych adaptacji, a wśród nich jedna szczególna – grana w Teatrze Polskim od blisko czterech lat. Spektakl wyreżyserował Przemysław Wyszyński, gość audycji Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, który wcielił się również w postać głównego bohatera. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla dzieci spektakle dla dzieci