Polskie Radio
Section05
Kulturoteka

Z Michałem Rusinkiem - w poszukiwaniu ciekawych nazw [POSŁUCHAJ]

Zapewne każdy z nas ma taką miejscowość, której nazwy nigdy nie zapomni ze względu na jej oryginalność. Może ona pochodzić np. od imienia założyciela dawnej kolonii lub zwodu, którego już się nie wykonuje. Jak się okazuje, szukanie takich nietypowych miasteczek czy wsi może stanowić dla dziecka ciekawą zabawę w detektywa. Na swoją własną wyprawę w poszukiwaniu ciekawych nazw wyruszył także gość "Kulturoteki", Michał Rusinek, autor książki "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca książki dla dzieci

Zamkowe atrakcje dla dzieci - jubileusz  warszawskiego Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie zawsze był dla Polaków symbolem niepodległego państwa. To właśnie dlatego we wrześniu 1944 roku zbombardowali go hitlerowcy, zrównując budowlę z ziemią. Dlatego także konieczność jego odbudowy była dla wielu osób oczywista. I prawie trzydzieści lat po zburzeniu, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zaczęto jego odbudowę. Było to pięćdziesiąt lat temu.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

Opowiedz mi o wojnie . Z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego

"Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiała nas od czarnej śmierci..." - słów tego powstańczego wiersza w sali Małego Powstańca nie znajdziemy. Są tam za to misie, małe modele samolotów a nawet teatrzyk kukiełkowy - podobny działał w czasie okupacji na warszawskim Powiślu. Wspominając 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Martyna Chuderska odwiedziła z mikrofonem muzeum poświęcone temu wydarzeniu. Wraz z Karolem Mazurem, kierownikiem działu edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmawiali o tym jak - skutecznie, ciekawie i prawdziwie mówić dzieciom o powstaniu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska Powstanie Warszawskie

"Literackie borówki". Rozmowa z Agatą Hącią w PR Dzieciom

Już w najbliższy piątek, po raz trzeci zajadać się będziemy pysznymi, "literackimi borówkami". W swobodnej, wakacyjnej atmosferze zaproszeni do Rabki - Zdroju eksperci i artyści poprzez: gry, zabawy językowe, formy teatralne i konkursy, będą próbowali rozkochać nas w języku polskim. Wśród nich dobrze znana słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Agata Hącia. Jakimi pomysłami zaskoczy nas w tym roku na wydarzeniu "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim"? O tym i o innych smaczkach tegorocznego spotkania, usłyszeć można w audycji "Kulturoteka". 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca czas wolny kultura dla dzieci radio dla dzieci

Historie ludowe. Rozmowa z autorką książki "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej"

Nierzadko kiedy książki prowadzą do stworzenia się wspólnoty. Zwłaszcza wtedy, gdy zawierają w sobie dawne historie czy bajki napisane językiem współczesnym, dzięki czemu łączą ze sobą różne pokolenia. Przykładem takiego dzieła jest książka „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” autorstwa Justyny Bednarek, gościa "Kulturoteki".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci literatura dziecięca DAB+

"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych". Rozmowa z Barbarą Gawryluk - współautorką książki

"Być może słyszeliście kiedyś o Morskim Oku, Kasprowym Wierchu albo Giewoncie. Wszystkie te tajemniczo brzmiące nazwy łączą się z jednym miejscem: Tatrami". Tak zaczyna się pierwsza książka dla dzieci o najsłynniejszych polskich górach. W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom, na wyprawę do miejsca, które zachwyca tajemnicami zabrała nas współautorka książki "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Barbara Gawryluk. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca Martyna Chuderska radio dla dzieci

Przybij piątkę "Kociej Szajce i uchu różowego jelenia" - warszawskie spotkanie z czytelnikami

"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agaty Romaniuk, to detektywistyczna książka dla dzieci, która cieszy się uznaniem młodych czytelników i  doczekała się już części drugiej, a szykuje się i trzecia część. Ale w drugiej części kocich przygód - w "Kociej  Szajce i uchu różowego jelenia" - tym razem nie o śledzie chodzi. Otóż pewnego dnia w Cieszynie nieznany sprawca utrącił kamieniem ucho różowego jelenia! Kto to zrobił i dlaczego? W rozwiązaniu zagadki pomaga kocia szajka - za śledztwo, pod wodzą Komandosa, zabierają się Lola i Poziomka, dwie przebojowe kotki. Czy poradzą sobie z rozwiązaniem zagadki?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Polskie Radio Dzieciom na festiwalu "Ojce i Dziatki"

Robert Romanowicz z wykształcenia jest architektem, ale na co dzień zajmuje się malarstwem, ilustracją książkową i scenografią. Jego prace cechuje niepowtarzalny styl. Ilustruje książki dla dzieci - znaleźć je można w "Kapselku" Kamila Niewińskiego, czy uznanej  "A niech to gęś kopnie" Marty Guśniowskiej. 19 czerwca w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej odbył się "Warsztat artystyczny z Robertem Romanowiczem". Spotkaniu temu przyglądała się Martyna Chuderska. 
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom Kulturoteka literatura dziecięca

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla rodziców radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska

Jaki jest przepis na dobry kryminał? "Czarci młyn"

Wartka akcja, sensacyjne zagadki, trzymająca w napięciu fabuła i nietuzinkowi bohaterowie? Taką mieszankę znaleźć można w najnowszej książce Agnieszki Płoszaj "Czarci młyn". Lato, dom babci, uroczysko, ruiny dworku i stary opuszczony młyn, w którym – jak głosi legenda – straszy! To - jak się okazuje - przepis na dobry kryminał. Agnieszka Płoszaj, autorka książki "Czarci Młyn" - opowiedziała w "Kulturotece" o  kulisach powstania tej pełnej pomysłów historii dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca Martyna Chuderska

Rozmowa z mistrzynią kryminału - autorką książki "Czarci Młyn".

Agnieszka Płoszaj, łódzka pisarka, wraca z kolejnymi przygodami sióstr Brylskich, Piotra Szwendaka i psa - Julka. Tym razem akcja zaprowadzi czytelników do jednego z podłódzkich miasteczek. Wartka akcja, sensacyjne zagadki, trzymająca w napięciu fabuła i barwni bohaterowie - czego chcieć więcej od kryminału dla młodych czytelników? Do tego niezawodnego koktajlu dorzućmy jeszcze ekscentryczną babcię (widzieliście jej klapki z puszkiem?), tajemnicze hałasy, tajnych agentów policji i najprawdziwszą szajkę rabusiów. Włos na głowie się jeży (a przynajmniej puszek na klapku babci)! Dziś po godzinie 16.00 w audycji "Popołudnik" zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Martyna Chuderska Kulturoteka

Rozmowa o 28. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szafarni

Dobiegł końca 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Jego głównym założeniem jest wczesne odkrycie młodych talentów, a także propagowanie twórczości Fryderyka Chopina oraz polskiej kultury wśród dzieci i młodzieży w Polsce i poza jej granicami. Nieprzypadkowo Konkurs odbywa się w Szafarni. Wielbiciele talentu Fryderyka Chopina twierdzą, że to miejsce jest kluczem do zrozumienia muzyki wybitnego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci Radio Dzieciom kultura dla dzieci Martyna Chuderska Muzyka dla dzieci

Witajcie w świecie fobii! Rozmowa z Marcinem Przewoźniakiem

Zauważyliście, że ludzie czasem boją się bardzo dziwnych rzeczy? Te dziwne strachy naukowcy nazwali fobiami. Fobie to  takie nieuzasadnione lęki, wywołane przez pewne sytuacje i obiekty, których tak naprawdę bać się nie trzeba (jak choćby przebywanie w ciasnym pomieszczeniu bez wyjścia, czy pająki, myszy, albo węże). Marcin Przewoźniak, autor wielu książek i poradników dla dzieci, pomimo tego, że  fobia czasem jest paskudna, utrudnia życie i czasem ciągle za nami drepcze, nie boi się pisać o żadnej z nich i w swojej książce "Najdziwniejsze fobie" - w sposób nietuzinkowy opowiada o nich dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka

Na ratunek dziadkowi! Rozmowa z Ewą Nicewicz

Co byście zrobili, gdyby jakiś dorosły postanowił zabrać waszego dziadka do specjalnego miejsca dla dziadków? Bo tak właśnie się stało z dziadkiem Tomkiem - tytułowym bohaterem książki Štěpána Zavřela. Złapali go "dziadkołapacze" i - tak jak innych dziadków - wywieźli do "Szczęśliwego Domu". Tylko, że ten dom wcale nie był taki szczęśliwy. I - co oczywiste - trzeba było stamtąd dziadków uwolnić!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca książki dla dzieci