Polskie Radio
Section05
Kulturoteka

Magia starych Dobranocek w "Kulturotece"

Gąska Balbinka, Miś Uszatek czy Koziołek Matołek to bohaterowie tych bajek, które przeszły już do historii. Bardzo szybko można jednak wrócić pamięcią do ich niesamowitych przygód - wybierając się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Po świecie bajek oprowadziła Martynę Chuderską i wszystkich Słuchaczy "Kulturoteki" pani Aleksandra Jabłkowska.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca spektakle dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka zwierzęta leśne książki dla dzieci

Podsumowanie wydarzeń kulturalnych dla dzieci. Zaprasza Martyna Chuderska

Ostatnia w 2023 roku "Kulturoteka" wypełniona była wspomnieniami, piękną muzyka i dźwiękami dzięki którym przenieśliśmy się w czasie do różnych wydarzeń, w których Polskie Radio Dzieciom w roku 2023 uczestniczyło. O swoich zachwytach z mijającego roku opowiedziała autorka audycji Martyna Chuderska. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca spektakle dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka

Literatura dla dzieci w Skandynawii. Rozmowa z tłumaczką

Agnieszka Stróżyk w Szwecji zakochała się będąc studentką. To dzięki jej tłumaczeniom znamy w polskim przekładzie m.in. "Piaskowego wilka", "Księżniczki i smoki", "Kajtka i Tosię" czy serię o "Rodzinie Obrabków". W audycji "Kulturoteka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedziała o pracy tłumacza i literaturze, która pochodzi z kraju, gdzie co dziesiąta książka jest pozycją przeznaczoną dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci Jacek Cygan Kulturalna strefa

"Wszyscy zajmują swoje miejsce i kurtyna może się rozsunąć". Joanna Rusinek o swoim debiucie

W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom przenieśliśmy się do Teatru Lalka na premierę spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Gościem audycji była debiutująca w roli scenografki Joanna Rusinek. Jak wyglądają przygotowania do spektaklu premierowego i kto oprócz aktorów pracuje nad przedstawieniem teatralnym? O tym w załączonym zapisie rozmowy. Patronem medialnym spektaklu jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka premiery teatralne dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci teatr lalkowy Warszawa radio dla dzieci DAB+

"Opisywanie historii znanych postaci jest dla mnie inspirującą opowieścią". Jakub Skworz o książce "Frycek Chopin"

Po książkach o Adasiu Mickiewiczu i Mani Curie Skłodowskiej, przyszedł czas by poznać bliżej Frycka Chopina. Jakub Skworz, autor serii o tych wybitnych postaciach zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni. W towarzystwie Oli i Eryka bohaterów książki "Frycek Chopin", poznajemy losy jednego z najsłynniejszych kompozytorów. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji "Kulturoteka" w której Jakub Skworz zdradził w jaki sposób i poznawał historię Frycka "od podszewki" i jakich sposobów użył, by słowami namalować jego portret.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca książki dla dzieci Fryderyk Chopin radio dla dzieci

"Kulturoteka" z Przemyśla. Zaprasza Martyna Chuderska

W ostatniej wakacyjnej "Kulturotece" przenieśliśmy się do Przemyśla, gdzie odbył się finałowy przystanek Lata z Radiem. Gościnnie w audycji pojawiła się Biserka Cejović - recenzentka literatury dziecięcej i nauczycielka w I LO w Przemyślu, która zabrała nas na spacer po swoim rodzinnym mieście z ponad tysiącletnią tradycją i zdradziła m.in. czy to prawda, że Przemyśl, tak jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Lato z Radiem Martyna Chuderska Kulturoteka

W Kulturotece o Latającym Teatrze Sztuki Ciała

Postaci występujące w spektaklach Latającego Teatru Sztuki Ciała bywają latające, a i sam teatr nie ma stałej sceny i siedziby. Co więcej, potrafi być w dwóch miejscach jednocześnie. – Dla mnie teatr to jest miejsce spotkania – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Ługowska, aktorka i współtwórczyni Latającego Teatru Sztuki Ciała – Szukamy tego autentycznego spotkania w różnych miejscach: czasami na ulicy, czasami w parku, czasami na scenie wśród teatralnych świateł, ale chodzi nam przede wszystkim o to, żeby z tym naszym odbiorcą na chwilę spojrzeć na siebie nawzajem i zapomnieć o całym świecie.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci radio dla dzieci Martyna Chuderska

"Kulturoteka" prosto z Torunia na trasie "Lata z Radiem". Co warto zobaczyć w tym mieście?

Zapraszamy na plenerową Kulturotekę prosto z Torunia, miasta, które bardziej kojarzy się z piernikiem, niż Kraków ze smokiem wawelskim. Może wydawać się więc zaskakujące, że przez długi czas w Toruniu nie było muzeum z piernikiem w roli głównej. Zmieniło się to za sprawą inicjatywy Elżbiety i Andrzeja Olszewskich, którzy w 2006 roku założyli Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Toruń kultura dla dzieci radio dla dzieci Lato z Radiem Martyna Chuderska

"Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom prosto z Zamościa. Autorzy konkursowych słuchowisk gośćmi Martyny Chuderskiej

Niedzielna (18.06) "Kulturoteka" prosto z malowniczego Zamościa, gdzie odbywa się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W tym roku o nagrodę za najlepsze słuchowisko dla dzieci i młodzieży walczy 9 produkcji. W audycji pojawili się twórcy niektórych z nich. Na program przepełniony kulturą zaprosiła Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska Dwa Teatry 2023 Aleksander Fredro Zamość Dwa Teatry

Przed nami pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi. Już 18.06 w Poznaniu 

18 czerwca, czyli w Dzień Cioci na Placu Kolegiackim w Poznaniu odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Cioci Jadzi, wyjątkowej postaci, która potrafi stąpać twardo po ziemi, ale też wie, jak się bawić, ponieważ umie cieszyć się życiem. To jest istota rzeczy, a także istota festiwalu: dzika radość, ale bardzo mądra! - Bardzo chcemy, żeby to był mądry festiwal. Interesuje nas radość, która bierze się z mądrości, z tworzenia i na to stawiamy - tłumaczyła Eliza Piotrowska. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Rozmowa z Agatą Romaniuk w "Kulturotece"

"Chłopcy przychodzili tu z Mamisiem od zawsze. Kiedy jeszcze nie umieli chodzić, kładła ich na kocyku i obserwowali razem chmury, które zbierały się nad górką i wyglądały jak zwierzęta z waty cukrowej". Co się wydarzy, kiedy na skutek pewnej decyzji to ukochane miejsce ma zostać zrównane z ziemią? Czy Lisią Górkę da się uratować? Jak potoczą się sprawy, kiedy dzieci wezmą je w swoje ręce?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca książki dla dzieci

Co się dzieje w naszym organizmie? O książce "Kurzol. Gdzie się podział sen"

"Kurzol. Gdzie się podział sen?" to pierwszy tom nowej serii książek w nurcie SELF-REG, których celem jest pomaganie w rozpoznawaniu emocji i rozumieniu ich mechanizmów. Dzięki tej świadomości łatwiej jest podejmować decyzje, a to z kolei przekłada się na samopoczucie oraz to, w jaki sposób dzieci się zachowuję.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+

Relacja zza kulis spektaklu "Królowa Śniegu" w Teatrze Lalka

"Posłuchajcie! Zaczynamy! Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż wiemy teraz. Bo to był zły czarownik ..." Tak zaczyna się jedna z dobrze nam znanych baśni H. CH. Andersena, a w niej: lustro o szczególnych właściwościach, chłopiec i dziewczynka i Ona "smukła i wysoka, jaśniejąca bielą - Królowa Śniegu".
Zobacz więcej na temat:  teatr lalkowy kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Kulturoteka premiera Martyna Chuderska DAB+

Laureaci XX Europejskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej INTERMUZA – Sosnowiec 2023

25 marca odbył się Koncert Galowy Laureatów finału XX Europejskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej INTERMUZA - Sosnowiec 2023 pod dyrekcją artystyczną Jacka Cygana. W tym wydarzeniu, od 20 lat, biorą udział młodzi wokaliści z całej Polski. Festiwal jest dwuetapowy - po eliminacjach wstępnych, do których w tym roku zgłosiło się aż 150 osób, przyszedł czas na eliminacje finałowe. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Martyna Chuderska rozmawia z tegorocznymi laureatami.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska Jacek Cygan Sosnowiec radio dla dzieci