X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Muzyka na cztery drzewa i Fletnię Pana". Opowieść o muzycznej wyobraźni kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:34
Skrzypcom wyrastają skrzydła, drzewa grają gałęziami, a motyw Fis-dur plącze się po głowie kompozytora nie dając mu chwili spokoju. "Ech. młodość! Nie napisałem jeszcze wówczas nawet tej pierwszej symfonii! Ale czy jest kompozytor, który by nie marzył o tej wielkiej, o tej największej - o Symfonii IX ?" pyta słuchacza narrator "Muzyki na cztery drzewa i fletnię Pana".
Muzyka na 4 drzewa i fletnię pana Jana Wilkowskiego  audiobook
"Muzyka na 4 drzewa i fletnię pana" Jana Wilkowskiego – audiobookFoto: mat. pras.

Ta historia to pełna muzyki opowieść o poszukiwaniu inspiracji i odnajdywaniu siebie. Niepublikowany dotychczas utwór autorstwa wybitnej postaci polskiego teatru - Jana Wilkowskiego, niedawno opowiedziany został w formie słuchowiska z udziałem wspaniałych aktorów. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tej kompozycji. 

Posłuchaj
52:50 Dzieci_AAC 2020_11_01-20-58-45 (1).mp3 "Muzyka na cztery drzewa i Fletnię Pana". Opowieść o muzycznej wyobraźni kompozytora (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_01.11.2020.

 

O tym ambitnym projekcie, o kulisach jego powstawania, Martyna Chuderska rozmawiała z Karoliną Dąbrowską - autorką tekstu, oraz z reżyserem spektaklu - Arturem Romańskim.

- To słuchowisko to moje marzenie i plan, który udało mi się zrealizować, bo łączenie sztuk czyli teatru z muzyką - Jest mi bardzo bliskie - mówiła także prezes Fundacji Krea Music Elwira Ślązak. A autorka tekstu przekonywała, że tekst Jana Wilkowskiego zachwyca przede wszystkim tym, że jest przeogromnie muzyczny. I rzeczywiście - bo również tę ciekawą dźwiękową realizację czarują dźwięki marimby, fortepianu i skrzypiec.

Jan Wilkowski to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego lalkarstwa. Był dramatopisarzem, reżyserem, aktorem i pedagogiem. W 1958 roku wyreżyserował jedno ze swoich najważniejszych dzieł: spektakl "O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się góral dostał do nieba", z autorskim tekstem, wg prozy "Na skalnym Podhalu" Kazimierza Przerwy-Tetmajera, ze scenografią Adama Kiliana i muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Marek Waszkiel w "Dziejach teatru lalek w Polsce" pisze, że przedstawienie to zdaniem wielu komentatorów uznane zostało za największe osiągnięcie inscenizacyjne polskiego teatru lalek.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Elwira Ślązak i Karolina Dąbrowska
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty.


Zobacz także

Czytaj także

Ulotność chwil - rozmowa z Katarzyną Ryrych "Lata na Rodos"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 08:00
"Kiedy myślę o lecie 2018 roku, robi mi się smutno, bo następne takie wydarzy się dopiero za sto trzydzieści lat". Tak zaczyna się książka niezwykła, pełna dziecięcych marzeń i zupełnie dorosłych obserwacji społecznych. Pisana z myślą o starszych dzieciach, ale również o dorosłych, językiem, który czytającym skojarzy się z narracją znajdowaną w książkach Astrid Lindgren albo Rene Goscinnego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa premiera "Czarnego Młyna"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 15:51
Iwo wraz z grupą przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym nic ciekawego się nie dzieje. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą do ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych "Czarnym Młynem", w miasteczku zaczynają się dziać niesamowite rzeczy... Zapraszamy do wysłuchania audycji "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom. 
rozwiń zwiń