Polskie Radio Dzieciom

"Muzyka na cztery drzewa i Fletnię Pana". Opowieść o muzycznej wyobraźni kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:34
Skrzypcom wyrastają skrzydła, drzewa grają gałęziami, a motyw Fis-dur plącze się po głowie kompozytora nie dając mu chwili spokoju. "Ech. młodość! Nie napisałem jeszcze wówczas nawet tej pierwszej symfonii! Ale czy jest kompozytor, który by nie marzył o tej wielkiej, o tej największej - o Symfonii IX ?" pyta słuchacza narrator "Muzyki na cztery drzewa i fletnię Pana".
Muzyka na 4 drzewa i fletnię pana Jana Wilkowskiego  audiobook
"Muzyka na 4 drzewa i fletnię pana" Jana Wilkowskiego – audiobookFoto: mat. pras.

Ta historia to pełna muzyki opowieść o poszukiwaniu inspiracji i odnajdywaniu siebie. Niepublikowany dotychczas utwór autorstwa wybitnej postaci polskiego teatru - Jana Wilkowskiego, niedawno opowiedziany został w formie słuchowiska z udziałem wspaniałych aktorów. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tej kompozycji. 

Posłuchaj
52:50 Dzieci_AAC 2020_11_01-20-58-45 (1).mp3 "Muzyka na cztery drzewa i Fletnię Pana". Opowieść o muzycznej wyobraźni kompozytora (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_01.11.2020.

 

O tym ambitnym projekcie, o kulisach jego powstawania, Martyna Chuderska rozmawiała z Karoliną Dąbrowską - autorką tekstu, oraz z reżyserem spektaklu - Arturem Romańskim.

- To słuchowisko to moje marzenie i plan, który udało mi się zrealizować, bo łączenie sztuk czyli teatru z muzyką - Jest mi bardzo bliskie - mówiła także prezes Fundacji Krea Music Elwira Ślązak. A autorka tekstu przekonywała, że tekst Jana Wilkowskiego zachwyca przede wszystkim tym, że jest przeogromnie muzyczny. I rzeczywiście - bo również tę ciekawą dźwiękową realizację czarują dźwięki marimby, fortepianu i skrzypiec.

Jan Wilkowski to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego lalkarstwa. Był dramatopisarzem, reżyserem, aktorem i pedagogiem. W 1958 roku wyreżyserował jedno ze swoich najważniejszych dzieł: spektakl "O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się góral dostał do nieba", z autorskim tekstem, wg prozy "Na skalnym Podhalu" Kazimierza Przerwy-Tetmajera, ze scenografią Adama Kiliana i muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Marek Waszkiel w "Dziejach teatru lalek w Polsce" pisze, że przedstawienie to zdaniem wielu komentatorów uznane zostało za największe osiągnięcie inscenizacyjne polskiego teatru lalek.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Elwira Ślązak i Karolina Dąbrowska
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty.


Zobacz także
Czytaj także

Ulotność chwil - rozmowa z Katarzyną Ryrych "Lata na Rodos"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 08:00
"Kiedy myślę o lecie 2018 roku, robi mi się smutno, bo następne takie wydarzy się dopiero za sto trzydzieści lat". Tak zaczyna się książka niezwykła, pełna dziecięcych marzeń i zupełnie dorosłych obserwacji społecznych. Pisana z myślą o starszych dzieciach, ale również o dorosłych, językiem, który czytającym skojarzy się z narracją znajdowaną w książkach Astrid Lindgren albo Rene Goscinnego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowa premiera "Czarnego Młyna"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 15:51
Iwo wraz z grupą przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym nic ciekawego się nie dzieje. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą do ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych "Czarnym Młynem", w miasteczku zaczynają się dziać niesamowite rzeczy... Zapraszamy do wysłuchania audycji "Kulturalna strefa" w Polskim Radiu Dzieciom. 
rozwiń zwiń