!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Premiera "Dziewczynki z emocjami". Sceniczne spojrzenie na dziecięcą wrażliwość

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 10:00
Wyobraź sobie taką sytuację: masz jeszcze niewiele lat, nie masz rodzeństwa, siedzisz w swoim pokoju i nudzisz się setnie. Zaczynasz wymyślać sobie historię ze znanej bajki. Taka właśnie sytuacja jest kanwą rozmowy o dziecięcych emocjach na deskach teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Na tej scenie goszczą bowiem nie tylko klasyczne inscenizacje dla dzieci. Obok wystawianych ostatnio przedstawień takich jak "Wilk i trzy świnki" oraz "Leśniczy, co strzeże dziczy", jest tam także miejsce na wydarzenia teatralno-edukacyjne. 19 marca b.r. miała miejsce premiera spektaklu zatytułowanego "Dziewczynka z emocjami".
Premiera spektaklu Dziewczynka z emocjami
Premiera spektaklu "Dziewczynka z emocjami"Foto: Tomasz Tylus

Inspiracją dla tej opowieści była klasyczna baśń Hansa Christiana Andersena "Dziewczynka z zapałkami". Ale koncepcja artystyczna spektaklu jest wyjątkowa - jest to spektakl bez słów, który ma sprowokować publiczność do wyrażania emocji i do rozmowy o dziecięcych emocjach - smutku, radości i strachu. A oglądając przygody tytułowej bohaterki można je modyfikować - widzowie mają wpływ na fabułę scenicznej historii.

W spektaklu wystąpili Bogusław Byrski, Gabriela Jaskuła, Kacper Kubiec oraz Adam Organista. Na wiolonczeli zagrała Antonina Byrska a historię poprowadziła Małgorzata Adamczyk, która jest pedagogiem tego teatru. 

W "Kulturalnej Strefie" to właśnie ona oraz Kacper Kubiec opowiedzieli o koncepcji tego wydarzenia. Przedstawienie ma być interaktywne - co znaczy, że jest w nim chwila na to, żeby publiczność mogła wpływać na bieg wydarzeń i aktorzy muszą sobie poradzić z wyzwaniami publiczności. - Chcemy rozmawiać o emocjach, i czy należy je u dziecka tonować, jak je przyjmować - w jaki sposób reagować - to jest dla nas bardzo ważne - mówiła słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Małgorzata Adamczyk.

Posłuchaj
59:46 2021_03_14 21_00_02_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 14 marca godz. 21:00

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 14.03.2021.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość:  Małgorzata Adamczyk, Kacper Kubiec
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Premiera spektaklu "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:00
Każdy z nas kojarzy baśń Braci Grimm o Wilku i Trzech Świnkach. Spektakl lalkowy pod tytułem "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy" jest autorską wariacją aktorów naszego teatru na temat dalszych losów trzech świnek i wilka. W błyskotliwy i zabawny sposób tytułowe bohaterki opowiadają własne scenariusze tego, co mogło dziać się z wilkiem po jego tajemniczym zniknięciu, korzystając przy tym z klasycznych Baśni braci Grimm: "Wilk i lis", "Czerwony Kapturek" oraz "Wilk i siedem koźlątek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szancer. Wyobraź sobie" wystawa w Muzeum Żydowskim Galicja

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 18:00
Białe konie Królowej Śniegu mają rozwiane grzywy i cwałują w ciemność, a pod ich kopytami błyszczą gwiazdy. Za to Pan Kleks kłania się z okładki książki Jana Brzechwy, uchylając swojego cylindra i pozdrawiając Adasia Niezgódkę.
rozwiń zwiń