Polskie Radio
Section05
spektakle dla dzieci

Premiera "Księgi Dżungli" w Teatrze Pinokio w Łodzi. Posłuchaj rozmowy z reżyserką w Polskim Radiu Dzieciom

Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. Rozpoczęły się próby do "Księgi Dżungli" – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym ten spektakl.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci premiera premiery teatralne dla dzieci Łódź patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci

Gdy dzieci współtworzą spektakl, to musi być zabawa. Premiera "Kosmicznego pokoju" w Teatrze Guliwer

Spektakl muzyczny "Kosmiczny pokój" w Teatrze Guliwer został zrealizowany z udziałem dzieci. Młodzi współtwórcy sztuki mieli stworzyć pokój, w którym będzie cały dom. W Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli o swojej roli w powstawaniu dzieła oraz tworzących się na bieżąco pomysłach. Ich praca i zabawa miały wpływ na zmianę scenariusza tej sztuki. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonej rozmowy z dziećmi i kuratorką tego projektu. Patronat medialny nad premierą "Kosmicznego pokoju" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  premiera spektakle dla dzieci kultura dla dzieci radio dla dzieci patronatPRD Martyna Chuderska

Premiera spektaklu "Małgosia i Jaś" na 95 urodziny Teatru Baj

Warszawski Teatr Baj, najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce zaprasza na premierę bardzo wyjątkowego polsko-kanadyjskiego spektaklu "Małgosia i Jaś" Suzanne Lebeau, który wyreżyseruje Gervais Gaudreault. Spektakl zostanie zaprezentowany podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 95-lecia Teatru Baj. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci spektakle dla dzieci premiera bajki dla dzieci

Gdzie leży granica między regułami a beztroską? Premiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

- Chciałbym, żeby rodzice zabrali ze sobą dzikie harce, czyli takie przyzwolenie na szaleństwo, na absurd, na nie bycie zawsze rygorystycznym, na spędzaniu całego życia na dobrym wychowywaniu dzieci – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom Wojciech Ziemilski, reżyser premierowego spektaklu w Teatrze Lalek Guliwer. Jak udało się połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem i ograniczeniami?
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci teatr lalkowy Martyna Chuderska DAB+

Prapremiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

5 listopada w Teatrze Lalek Guliwer odbędzie się prapremiera spektaklu "Dzikie harce" autorstwa i w reżyserii Wojtka Ziemilskiego. W spektaklu dla widzów od lat 7 zobaczmy, co może się wydarzyć, kiedy tata i syn połączą siły i wspólnie wymyślą przedstawienie. Patronat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia biletów na ten spektakl. Zachęcamy do uważnego słuchania!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci patronatPRD kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Premiera w Teatrze Groteska. "Wszechświaty mojego taty"

Czy to prawda, że w całym kosmosie tata najbardziej kocha swoje dziecko? Czy znajdzie je wszędzie, choćby ukryło się w najciemniejszym szałasie albo w trawie… albo w szafie… albo w najdalszym zakątku wszechświata? A raczej – wszechświatów. Bo przecież każdy tata, choć z wierzchu może być brodaty jak żubr, łysy jak księżyc, wysoki jak wieża, kulisty jak planeta, w głębi duszy jest kosmonautą, który przemierza dla swojej córki i razem z nią Wszechświaty Taty. Patronat medialny nad premierą spektaklu "Wszechświaty mojego taty" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci patronatPRD Kraków

27. Międzynarodowy Festiwal "Korczak Dzisiaj"

Różne rodzaje teatru familijnego, performanse rodzinne, Klub Dobrej Rozmowy, propozycje z Czech i niespodzianki ze Szwecji ... Wszystkie te wydarzenia łączy jedno hasło - RODZINNOŚĆ. Czym jest i dlaczego jest nam tak bardzo potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny i czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi? Między 19 a 28 października podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj szukać będziemy odpowiedzi na pytania szeroko ujmujące ten temat.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Janusz Korczak Kulturalna strefa radio dla dzieci Martyna Chuderska

Jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci "Dziecinada"

Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają na festiwal pełen wyjątkowych wydarzeń dla dzieci, rodziców, opiekunów i całych rodzin. W programie goście m.in.: z Holandii, Finlandii, Włoch, Litwy, Słowacji i Polski. Na dziesiątą, okrągłą edycję festiwalu organizator festiwalu zaprasza do Wrocławia od 28 września do 1 października. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Wrocław patronatPRD

Jerzy Kornowicz: najwdzięczniejszym odbiorcą "Warszawskiej Jesieni" są młodzi ludzie

- Młodzi ludzie, którzy nie mają żadnych uprzedzeń i jeszcze nie do końca wiedzą, gdzie jest muzyczna prawda, są najwdzięczniejszym odbiorcą tego, co prezentujemy każdego roku podczas festiwalu "Warszawska Jesień" - mówił w Polskim Radiu Dzieciom dyrektor 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. Kto jest odbiorcą, do którego najtrudniej trafić i dlaczego ważne sprawy warto konsultować z dziećmi? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Premiera spektaklu "Odyseja". Wrocławski Teatr Lalek zaprasza!

Cofnijmy się o jakieś 3000 lat. Do świata greckich herosów, mitycznych cyklopów, syren i gigantów oraz olimpijskich bogów. Do czasów wojny trojańskiej. Będziemy świadkami niezwykłych losów Odyseusza – jego bohaterskich czynów pod Troją i pełnej przygód oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji drogi powrotnej do rodzinnej wyspy Itaki. Patornat medialny nad spektaklem objęło Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji będzie szansa zdobycia zaproszeń. 
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci spektakle dla dzieci premiera teatr lalki

"Maskarada" w Rzeszowie. Festiwal dla każdego ze strachem w tle

Po raz trzynasty w Rzeszowie odbędzie się Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada". Hasło tegorocznej odsłony imprezy, którą organizuje rzeszowski Teatr Maska, brzmi "oSWÓJ lęk". – Będziemy się poruszać wokół tematyki strachu i lęków – zapowiada Przemysław Jaszczak, dyrektor artystyczny festiwalu i Teatru Maska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Rzeszów spektakl spektakle dla dzieci

Teatr Guliwer startuje z nowym sezonem - patronat PRD

Dostępny, otwarty, różnorodny i wielokulturowy – taki będzie kolejny sezon w Teatrze Lalek Guliwer. Autorskie projekty będą przeplatać się ze współczesną dramaturgią i adaptacjami literatury dla dzieci, a nowe historie będą stanowić główną oś sześciu premierowych spektakli. Sezon 2023/2024 upłynie także pod znakiem szerszej dostępności programu i partycypacji młodej widowni w procesach twórczych.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Warszawa

XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela

W dniach 11-17 czerwca 2023 r. ukonstytuuje się jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce, czyli...XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. W ramach drugiej części dwuletniego planu zrealizowane będą pokazy spektakli, działania performatywne, warsztaty edukacyjne oraz liczne imprezy towarzyszące. Polskie radio Dzieciom objęło patronat medialny nad tym festiwalem.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

"Pasztety do boju". Relacja ze spektaklu w Teatrze Komedia

Nikt nie lubi być przezywanym. Przezwiska z czasem pojawiają się również w internecie, za co często odpowiadają nastolatkowie. Między innymi na tym problemie skupia się spektakl "Pasztety do boju". Sztuka opowiada o akceptacji własnego wyglądu, o podkręcanym przez koncerny wyścigu, kto włoży bardziej markowe ubrania, o hejcie, prześladowaniu, internecie jako przestrzeni, nad którą nie można zapanować, a także o odwadze, przyjaźni i miłości.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci spektakle dla dzieci spektakl

"Królowa Śniegu" premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

Królowa Śniegu to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Bohaterka pokonuje kolejne kręgi wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że przebyła drogę nie tylkob do przodu, ale również w głąb siebie, że stała się dojrzałą kobietą. Przekonuje się, iż warunkiem wolności, jest wierność sobie oraz miłość.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci DAB+

"Tymoteusz Rymcimci" wraca na scenę Teatru Lalka

Na scenę naszego Teatru Lalka wraca "Tymoteusz Rymcimci", ulubiony przez wiele pokoleń polskich dzieci. "To bajka o tym, że warto mieć przyjaciela, o którego należy za wszelką cenę walczyć. Przypomina nam również o tym, że nie należy nikogo oceniać po wyglądzie, uczy, że przyjaźń i miłość są najważniejsze i bez nich tak naprawdę jest nam w życiu bardzo smutno" – pisała Magdalena Kuc w swojej recenzji. Spektakl w Teatrze Lalka już w najbliższy weekend 29 i 30 kwietnia! Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Relacja zza kulis spektaklu "Królowa Śniegu" w Teatrze Lalka

"Posłuchajcie! Zaczynamy! Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż wiemy teraz. Bo to był zły czarownik ..." Tak zaczyna się jedna z dobrze nam znanych baśni H. CH. Andersena, a w niej: lustro o szczególnych właściwościach, chłopiec i dziewczynka i Ona "smukła i wysoka, jaśniejąca bielą - Królowa Śniegu".
Zobacz więcej na temat:  teatr lalkowy kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Kulturoteka premiera Martyna Chuderska DAB+