Polskie Radio
Section05
spektakle dla dzieci

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców spektakle dla dzieci Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom

"A niech to gęś kopnie" - rozmowa z reżyserką spektaklu Martą Guśniowską

Czy gęś, jaka jest, każdy widzi? Niezupełnie. Bo nie każdy potrafi zobaczyć gęś w tak szczególnym świetle, jak umie to zrobić Marta Guśniowska. Dramatopisarka, jedna z najbardziej cenionych autorek książek oraz sztuk teatralnych dla starszych i młodszych dzieci wymyśliła gęś, której przygody od razu zapadają w pamięć - i dorosłym, i dzieciom. Bo która ze znanych wam gęsi nie wstydziła się wam powiedzieć, że zapodziała gdzieś sens życia? A ta właśnie mówi. Wszystkim. Głośno i otwarcie. A reszta gęsiego stada?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka spektakle dla dzieci

Premiera "Dziewczynki z emocjami". Sceniczne spojrzenie na dziecięcą wrażliwość

Wyobraź sobie taką sytuację: masz jeszcze niewiele lat, nie masz rodzeństwa, siedzisz w swoim pokoju i nudzisz się setnie. Zaczynasz wymyślać sobie historię ze znanej bajki. Taka właśnie sytuacja jest kanwą rozmowy o dziecięcych emocjach na deskach teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Na tej scenie goszczą bowiem nie tylko klasyczne inscenizacje dla dzieci. Obok wystawianych ostatnio przedstawień takich jak "Wilk i trzy świnki" oraz "Leśniczy, co strzeże dziczy", jest tam także miejsce na wydarzenia teatralno-edukacyjne. 19 marca b.r. miała miejsce premiera spektaklu zatytułowanego "Dziewczynka z emocjami".
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci literatura dziecięca Kulturoteka

Premiera spektaklu "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy"

Każdy z nas kojarzy baśń Braci Grimm o Wilku i Trzech Świnkach. Spektakl lalkowy pod tytułem "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy" jest autorską wariacją aktorów naszego teatru na temat dalszych losów trzech świnek i wilka. W błyskotliwy i zabawny sposób tytułowe bohaterki opowiadają własne scenariusze tego, co mogło dziać się z wilkiem po jego tajemniczym zniknięciu, korzystając przy tym z klasycznych Baśni braci Grimm: "Wilk i lis", "Czerwony Kapturek" oraz "Wilk i siedem koźlątek".
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci premiery teatralne dla dzieci literatura dziecięca DAB+