Polskie Radio Dzieciom

Domowa apteczka naszych babć

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:30
Plasterki surowego ziemniaka, kulki z chleba, sok z aloesu, herbata z miodokrzewu, lipy albo czarciego pazura – choć pozornie ze sobą niezwiązane, wszystkie mogą nam bardzo pomóc. Od tysięcy lat ludzie na całym świecie przyglądali się różnym roślinom, sprawdzając ich działanie. Dlatego doskonale znali otaczającą ich przyrodę – kwiaty, trawy, liście, krzewy i drzewa.
Audio
  • Domowa apteczka naszych babć (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Starsza kobieta z korzeniem chrzanu w ręce. Chrzan w medycynie ludowej miał ważne właściwości dla zdrowia.
Starsza kobieta z korzeniem chrzanu w ręce. Chrzan w medycynie ludowej miał ważne właściwości dla zdrowia.Foto: NAC

W "Źródełku", dzięki opowieści pani Marii Bienias, poznaliśmy naturalne metody leczenia konsekwencji małych, dziecięcych wypadków - bólu brzucha, gorączki, siniaków, drobnych skaleczeń czy kaszlu. Przygotowaliśmy też szklaneczki i garnuszki, czekając aż goście ptasiego wesela przyniosą nam smakołyki ze swojej wspaniałej uczty w głębi lasu – przysmaki ze śliwkami i słodkie bułeczki.

A z którym zwierzątkiem górnicy spotykaliśmy się nie tylko po to żeby je nakarmić ale też z nim porozmawiać? Na to pytanie odpowiedziały Kasia Dudziak i Karo Przewłoka, przy okazji wspominając szaleństwa papug naśladujących dźwięki domowych sprzętów. W ramach akcji #folkwdomu spotkaliśmy się też z niezwykłym instrumentalistą Gwidonem Cybulskim i jego synkami – Boguszem i Miłoszem. Nie tylko usłyszeliśmy o tym, jak spędzają czas w domu, ale też wybraliśmy się wraz z nimi na "Wyspy szczęśliwości" na oceanie Spokojnym, gdzie żyją radośni i szczęśliwi ludzie, prowadzący proste, dobre życie.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Kasia Dudziak i Karo Przewłoka, Gwidon Cybulski

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 11.00


 

Zobacz także
Czytaj także

Czy świat wykluł się z jajka?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 12:00
Kiedy czasem tak się zdarza, że nie możemy dużo czasu spędzać na zewnątrz, wtedy podróże ograniczamy do minimum, a raczej – odbywamy je po własnym domu. Gdzie w domu wisi kromlojchter? Co się stanie, gdy zawiniemy komuś wokół guzika pukiel naszych włosów? W którym miejscu najlepiej rozsypać skorupki jajka, żeby chroniły nas przed złymi mocami? O tym wszystkim dowiedzieliśmy się ze „Źródełka”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie rosną tulpy, nelki i gynsi pympek?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 10:15
Jak zbudować ogródek na podwórku, a z czego można go zrobić w domu?  Po czym rozpoznać owocowe drzewka – wisienkę, śliwkę, jabłonkę i gruszę?  wiosennym "Źródełku" przyjrzeliśmy się uważnie kwiatkom, drzewkom i ptakom.
rozwiń zwiń