X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kolędowy freestyle i czas adwentu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 11:30
W mikołajkowym wydaniu "Źródełka" czeka nas mnóstwo muzyki! Paula Kinaszewska, Bartek Woźniak i dzieci z zespołu "Wesołe Mazurki z Pragi" opowiedzieli o tzw. kolędach życzących i ciekawych okolicznościach ich wykonywania. Brygida i Kuba z Beskidu Żywieckiego tłumaczyli, jak wyglądał grudniowy czas poprzedzający Boże narodzenie - w ich regionie. Kaja i Janusz Prusinowscy zaśpiewali Wam piękną pieśń adwentową. Antek z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych zastanawiał się, jak wygląda św. Mikołaj w innych zakątkach świata. 
Audio
  • Adwentowy czas i kolędowy freestyle (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Okładka płyty W kolorowych sankach Małych Mazurków z Pragi i WoWaKin Trio
Okładka płyty "W kolorowych sankach" Małych Mazurków z Pragi i WoWaKin TrioFoto: Jan Drągowski

Wesołe Mazurki z Pragi to zespół dziecięcy prowadzony przez Paulę Kinaszewską z WoWaKin Trio. Paula gra i śpiewa z dzieciakami przez cały rok, a gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, ćwiczy z nimi kolędy. Ale nie są to zwykłe kolędy! To tak zwane kolędy życzące, czyli takie, w których można komuś czegoś dobrego pożyczyć. Dawniej, po wsiach chodzili kolędnicy poprzebierani za diabły, bociany, kozy czy królów i śpiewali gospodarzom kolędy, w których nie opowiadali o narodzeniu Jezusa, ale życzyli urodzaju, dobrych plonów, zdrowia czy bogactwa. Były kolędy przeznaczone dla gospodarzy, dla dziewcząt i dla chłopaków. A jak ktoś umiał, mógł wymyślić konkretne życzenia dla konkretnej osoby! Paula, Bartek i dzieci z Wesołych Mazurków chcą przywrócić tradycję śpiewania kolęd w mieście. Już w zeszłym roku wyruszyli barwnym korowodem po warszawskiej Pradze, wstępowali do sklepików czy knajpek, by śpiewać i grać dobre życzenia. I wiecie co? Przypadkowi ludzie dołączali się do śpiewania! Okazało się, że trzeba tylko trochę odwagi i pomysłowości, by zaśpiewać swoją kolędę życzącą. Bo taka własna improwizacja jest bardzo często wpisana w muzykę ludową!

A teraz najważniejsze! Zespoły WoWaKin i Wesołe Mazurki z Pragi nagrały w studiu Polskiego Radia płytę z kolędami pt. "W malowanych sankach". To pierwsza płyta z serii "Źródełko", którego pomysłodawczynią jest znana Wam, Słuchacze, Hania Szczęśniak! W albumie znajdziemy kolędy ludowe, m.in. życzące, ale też nieco baśniowe - apokryficzne - w których świętej rodzinie przydarzają się bardzo ciekawe historie. To przygody Jezusa, Marii i Józefa, jakie wyobrażali sobie mieszkańcy wsi, np. o trzech królach strzelających na wiwat, ciesząc się narodzinami Jezusa. Do płyty dołączona jest książeczka z tekstami, więc każdy będzie mógł spiewać z Wesołymi Mazurkami! Jak mówią autorzy, płyta jest wspaniałą propozycją dla dużych i małych słuchaczy, wzywającą do radości i zabawy, jakże potrzebnych w tych czasach.

Zobacz kolędniczy korowód Małych Mazurków z Pragi! źródło: Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona

Grudzień w Beskidzie Żywieckim

Brygida i Kuba wspominali dziś początki adwentu za czasów swojego dzieciństwa. Oboje wstawali wcześnie rano i pędzili do kościoła na tzw. roraty - poranne msze. A że kościół był na wzgórzu, można było stamtąd zjechać prosto do szkoły na lekcje!

Czas adwentu był także spokojnym okresem przygotowań do świąt, gdy robiono stroje kolędnicze, szopki czy specjalne ozdoby ze słomy i bibuły zwane pająkami. Zamiast choinki, w beskidzkiej chacie można było spotkać "podłaźniczkę" - gałąź jodły zawieszoną pod sufitem, na której wieszało się przeróżne rzeczy! Jabłko, czosnek czy cebula miały przynosić zdrowie - nie mogło ich na "podłaźniczce" zabraknąć! Do tego ozdoby z opłatka robione najczęściej przez ojca lub dziadka czyli "światy".

Tak wygladają pająki z bibuły i słomyTak mogą wyglądać pająki z bibuły i słomy

Kaja i Janusz Prusinowscy wykonali dla nas pieśń adwentową o zwiastowaniu Marii Pannie.

Antek z warszawskiego przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych zadał nam pytanie: czy w różnych stronach świata św. Mikołaj wygląda tak samo? Niekoniecznie. "Pierwowzorem" świętego był Mikołaj z Miry - biskup, pomagający biednym. Ten obraz Mikołaja utrwalił się w polskiej kulturze ludowej. Bardziej popularny teraz wizerunek, to pan z długą siwą brodą w czerwonych szatach, który rozsławiony jest niemal na całym świecie. Ale nie tylko on jest odpowiedzialny za przynoszenie prezentów! W Polsce np. bywają regiony, gdzie zamiast Mikołaja przynosi je Gwiazdor, a nawet - sam Jezus!

***
Tytuł audycji: 
Źródełko

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Dzieci z zespołu "Wesołe Mazurki z Pragi", Paula Kinaszewska, Bartek Woźniak, Antek z Akademii Sztuk Dziecięcych 

Data emisji: 6.12.2020

Godzina emisji: 11.00


Zobacz także