X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wiosenne zwyczaje

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 11:30
Czym jest hisiawka i czy pomaga na poprawę humoru zdradziły nam Kaja i Hania Prusinowskie. Dzięki Kornelce wiemy już czym jest ramadan i jak się go świętuje. A Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli nam o zwyczajach związanych z krzcinami czyli żywieckimi chrzcinami.
Audio
  • Wiosenne zwyczaje (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Huśtanie się jest świetne na poprawę humoru
Huśtanie się jest świetne na poprawę humoru!Foto: Pixabay

Huśtaj się!

Wozawka, hisiawka, ujdawka… co to takiego? To niektóre z mazowieckich określeń huśtawki! Hania i Kaja Prusinowskie zachęcały nas do huśtania się! To podobno zdrowe, poza tym huśtanie ma dłuuugą tradycję związaną właśnie z okresem po Świętach Wielkanocnych. Olbrzymie huśtawki Kaja pamięta jeszcze z dzieciństwa, ale buduje się przede wszystkim u naszych północnowschodnich sąsiadów – na Litwie, a nieco dalej, w Estonii organizowane są nawet zawody w huśtaniu się!

- W niektórych regionach Polski budowano wielkie huśtawki, tuż po Wielkanocy. Wyobraźcie sobie, że na całym świecie, dzieci powymyślały tak różne rodzaje huśtawek, że aż się w głowie kręci! Są nawet takie krainy, gdzie w ogóle nie trzeba budować huśtawki, żeby się porządni wybujać! Bo w tych krainach są liany na drzewach! – mówiła Kaja.

O niektórych z tych odległych krain opowiedziały nam dziś Kaja i Hania. Zdradziły również, czemu budowanie huśtawek i huśtanie się na nich może być pożytecznym obrzędem.

Ramadan

Dzięki Kornelce dowiedzieliśmy się, czym jest ramadan, który właśnie trwa od 12 kwietnia. W wielu religiach każde wielkie święto poprzedza post. Jest tak m.in. w religii chrześcijańskiej, gdzie Wielki Post poprzedza Wielkanoc, a Adwent Boże Narodzenie. Natomiast w islamie taki wielki, bo trwający aż miesiąc, post nazywa się właśnie ramadan. Wyznawcy islamu obchodzą swój post na pamiątkę objawienia prorokowi Mahometowi wersetów świętego pisma – Koranu – przez anioła Gabriela. Islamski post jest restrykcyjny – surowy. Każdy, kto skończył 10 lat, powinien przez cały dzień powstrzymać się od jedzenia i picia! Jednak jeśli ktoś jest chory może nie pościć w czasie choroby. Czy wiecie, że w Polsce też mieszkają muzułmanie? I to od bardzo dawna! To polscy Tatarzy, zamieszkujący okolice północno-wschodniej Polski. W miejscowościach Kruszyniany czy Bohoniki możecie zobaczyć piękne drewniane meczety. A w „Źródełku” posłuchaliśmy utworu Karoliny Cichej, która nagrała tatarską piosenkę z tatarską młodzieżą z Polski.

Żywieckie Krzciny

Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli nam, jak ważnym wydarzeniem w życiu żywieckich górali są chrzciny, zwane tam krzcinami.

- Krzciny przygotowywała babka. Pamiętam, bo młodszego brata mam, to i obserwowałem, jak się krzątała po chałupie i wszystkimi dyrygowała – mówił Kuba.

- Krzciny organizowano najpóźniej 2 tygodnie po urodzinach dziecka – dodała Brygida.

Dziecko trzeba było wykąpać, ubrać i włożyć do wyhaftowanego przez mamę becika. Kiedyś dla dziewczynek był przeznaczony kolor niebieski, a dla chłopców – różowy. Dziecku dawano święty obrazek i kawałek chleba – by nigdy nie zabrakło mu wiary i jedzenia.

Maleństwo do chrztu wynoszono… oknem, na łopacie od chleba. Dzięki temu złe moce, drzemiące przy progu drzwi do domu, nie orientowały się, że wynoszone jest z niego nieochrzczone dziecko. Nieochrzczone, więc bez boskiej ochrony. Na odchodne babka i rodzice chrzestni mówili: „zabieramy poganina, przyniesiemy chrześcijanina” i szli do chrztu z maleństwem. Matka i ojciec zostawali w chałupie i szykowali poczęstunek.

Było bardzo wiele zwyczajów związanych ze chrzcinami. Na przykład wierzono, że jeśli dziecko dużo płacze podczas chrztu, będzie miało donośny głos. Chrzestna musiała zatańczyć z dzieckiem, by dobrze tańczyło, a chrzestny ofiarował prezent – pieniądze w chusteczce, którą przywiązywali do becika, by dziecko zawsze miało na ubrania. Po powrocie z kościoła chrzestni zdejmowali bogato zdobione części garderoby, ubierali się trochę skromniej, a zdjęte ubrania zostawiali dziecku na jeden dzień i jedną noc, by było zamożne. Chrzciny były wielką uroczystością i okazją do świętowania. Dlatego ubierano się uroczyście i zapraszano muzykantów, by grali na zabawie zwanej pępkowe.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 18.04.2021

Godzina emisji: 11.00 

 

Zobacz także