X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Aby głośniej!

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 11:30
Porozumiewanie się na odległość konieczne było zawsze. Dziś odruchowo sięgamy po telefon lub komunikator, kiedyś jednak takich wynalazków nie było. A sam głos też nie zawsze wystarczał, np. gdy rozmówcy stali na szczytach dwóch gór lub gdy dzieliło ich wielkie stado krów.
Audio
  • Instrumenty do rozmawiania (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock

Kiedy trzeba zawołać kogoś z daleka, a nie mamy telefonu, możemy mieć spore trudności. Dawniej na wsiach np. pasterze mili na to sposób. Nawet stojąc na dwóch krańcach ogromnego stada krów czy owiec  byli w stanie przekazać sobie ważne informacje, korzystając z pomocy instrumentów.

Górale używali trombity - bardzo długiej drewnianej trąba, która mogła sięgać nawet kilku metrów! Przy dobrej pogodzie dźwięk trombity mógł się ponoć nieść na wiele kilometrów. Na takich instrumentach grali nie tylko górale z Polski, ale i mieszkańcy Alp, np. w Szwajcarii ten instrument nazywa się rogiem pasterskim.


Góral z trombitą na hali. Góral z trombitą na hali.

Porozumiewać się na odległość musieli także mieszkańcy Kaszub, gdzie jest dużo jezior. Zajmowali się oni  łowieniem ryb, a do porozumiewania się także wykorzystywali trąby, tylko mniejsze, zwane bazunami. Na Mazowszu były za to ligawki, których dawniej używali pasterze wypasający duże stada krów, do komunikacji, ale także do wzywania pomocy, gdy stado atakowały np. wilki.

W audycji do tego ciekawostki o instrumentach robionych z gliny oraz cotygodniowa ZAGADKA!
odpowiedź na nią możecie wysyłać mailem na adres: zrodelko@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadził: Piotr Dorosz 

Data emisji: 18.07.2021

Godzina emisji: 11.00 

 

Zobacz także