Polskie Radio Dzieciom

Sny na jawie i w zabawie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 11:40
Jak łagodnie zasnąć i wejść w magiczny stan snów? Czy koszmary o żarłocznym dziadzie muszą naprawdę muszą być straszne? Jakie kołysanki śpiewano na wsi i dlaczego czasem świat w nich jest zupełnie na opak?
Audio
  • Sny na jawie i zabawie (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
SenJawaZabawa
SenJawaZabawaFoto: Tomasz Kaczor

Agata Harz, Paula Kinaszewska, Marta Maślanka i Katarzyna Szurman – artystki od lat grające i śpiewające muzykę ludową dla dzieci – postanowiły zgłębić i poznać światy na jawie i światy w snach, a potem zabrać dla nas stamtąd wspaniałe piosenki, wyliczanki, przyśpiewki i zabawy. Z nich wszystkich składa się ich płyta „Mały Człowiek” – i mowa tu i o takim małym człowieku jak Wy – najmłodsi słuchacze Polskiego Radia Dzieciom i takim, jak wszyscy dorośli. Bo – jak tłumaczy zespół SenJawaZabawa – każdy jest dzieckiem!

Agata Harz, Paula Kinaszewska i Katarzyna Szurman w zabrały nas w podróż po polskich nizinach, afrykańskich pustyniach i azjatyckich stepach, opowiedziały o niezwykłych instrumentach – polifonie, trąbkoskrzypcach, bekadle i metalofonie oraz zdradziły, czego zazdroszczą dzieciom, jak się najlepiej bawić i co śpiewać, gdy wypadnie nam ząb! Płyta zespołu ukazała się w radiowej płytowej serii "Źródełko" z muzyką ludową dla najmłodszych pod patronatem Polskiego Radia Dzieciom i Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

A skąd pomysł, żeby zająć się właśnie snami?

- Może dlatego, że sny są ciekawe, ale też czasami wejście w sen nie jest takie łatwe dla dziecka – mówiła Paula Kinaszewska. – Jest to moment takiego przekroczenia. Dzieci często chcą, żeby zostawić światło, żeby ktoś jeszcze je potrzymał za rękę. Ktoś im poczytał. To nie jest takie łatwe. My nie chcemy łatwymi sprawami się zajmować na tej płycie, chcemy pomagać dzieciom przekroczyć ten moment snu i jawy. Dlatego właśnie jesteśmy SenJawaZabawa, bo zajmujemy się i snem, i przechodzeniem ze snu do jawy, czyli do rzeczywistości.

- Pewnie też dlatego, że takim najlepszym zaproszeniem do snu jest przytulenie i śpiew mamy, która śpiewa kołysankę – dodała Katarzyna Szurman. – A nasza muzyka to właśnie przede wszystkim kołysanki i różne inne piosenki, bardzo stare, które zachowały się w kulturze tradycyjnej wielu krajów, dodajmy. Muzycznie to jest taka podróż po wielu krajach. W muzyce możecie usłyszeć takie krajobrazy azjatyckie, afykańskie...

Nasze artystki przez bardzo wiele lat podróżowały po świecie – tym dalekim i bliskim, ucząc się melodii, pieśni od tradycyjnych muzyków. Poznawały na przykład stare śpiewaczki i śpiewaków, którzy pamiętali jeszcze kołysanki śpiewane im przez ich mamy. Kiedy ci starsi muzykanci śpiewali Agacie, Pauli i Kasi stare pieśni, wprowadzali je w zupełnie inny, magiczny świat.

- Niektóre kołysanki były bardzo dziwne. I niektóre wcale nie były o zasypianiu! To były dziwne, czasami straszne historie! – wspominała Agata Harz.

- Ja bardzo lubię piosenkę „Powiem Wam kazanie. Zjadł mi pies śniadanie”. I potem zaczyna się robić coraz dziwniej… Mnie samą to zaskoczyło i potem próbowałam zobaczyć, jaka będzie reakcja mojego syna Józka. Józek bardzo, bardzo był zaskoczony tą treścią i zachwycony! Wiem, że próbował potem chłopakom w szkole, w swojej klasie tę piosenkę powtórzyć – wspominała Paula.

- A ta piosenka to wcale nawet nie jest piosenka. To przemowa zapustna! – wyjaśniła Agata. – Zapusty, czyli ostatnie dni karnawału, to był taki czas, gdzie wszystko było na opak, stawało na głowie. I to nie były święta tylko dzieci, ale i dorosłych.

- Moje dziecko najbardziej lubi historię o zumbie. Czyli o zębie. Śpiewa ją za każdym razem, kiedy mu ząb wypada – mówiła Kasia Szurman – Chyba uznał to za takie lekarstwo, które po prostu należy zażyć przy wypadnięciu zęba, czyli śpiewać na cały głos. Poza tym moje dziecko twierdzi, że płyta jest bardzo fajna, ale zupełnie nie do spania!

Piosenka o zumbie to też jedna z ulubionych piosenek Agaty Harz. To piosenka oparta na melodii z Sudanu. A sama Agata, gdy była małą dziewczynką, mieszkała w Egipcie i miała nianię z Sudanu. Dlatego to piosenka bardzo bliska jej sercu.

Komu jeszcze polecamy płytę grupy SenJawaZabawa? Dorosłym! Gwarantujemy, że niezależnie od wieku, Słuchacz zostaje wciągnięty w wir niezwykłych opowieści, okraszonych niezwykłymi dźwiękami nietypowych instrumentów. Zresztą, jak podkreślają artystki – Dawniej dziecko było traktowane jak mały dorosły, a dziś – dziecko jest w każdym z nas!

Zapraszamy do słuchania płyty „Mały człowiek” (przypominamy, że ma ona nasz znak jakości – należy do cyklu płyt dla najmłodszych Źródełko). A występ na żywo grupy SenJawaZabawa już za kilka dni – w ramach festiwalu Nowa Tradycja artystki ukołyszą publiczność 19 maja o godz. 18.00 w studiu koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

 

Nagrody w konkursie finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są:  Narodowe Centrum  Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego,
Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Nagrody w konkursie finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są: Narodowe Centrum Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Narodowi Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 12.05.2024

Godzina emisji: 11.00


 

Zobacz także