Polskie Radio Dzieciom

Kolędnicy - barwni przebierańcy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:30
Kiedy na wsi nadchodził czas między Świętami Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli wszystko się zmieniało. Ludzie odpoczywali od ciężkiej pracy, spotykali się z rodziną i sąsiadami, jedli i bawili się. Wierzono, że w takie ciemne, długie wieczory domostwa nawiedzają duchy przodków. Chowano więc wrzeciona, kołowrotki i ostre igły, tak by nie skaleczyły się o nie odwiedzające dom dusze.
Audio
  • Kolędnicy - barwni przebierańcy (Polskie radio Dzieciom/Źródełko)
Kolędnicy przy oknie chaty
Kolędnicy przy oknie chatyFoto: Polona/W. Boratyński

Był to moment radości, nowego początku, zapowiedź że już wkrótce obudzi się przyroda, która będzie nam pięknie zieleniła się i kwitła. Magię tego momentu roku najlepiej oddawali kolędnicy – weseli wędrowcy niosący radosne pieśni, ciągnący na sznurku konia albo krowę, machający drewnianym bocianem i składający najwspanialsze życzenia. Sprawdźmy, kim są ci śpiewający pod domem przebierańcy!

Mniej więcej od dnia św. Szczepana do Trzech Króli kolędnicy chodzili od domu do domu, śpiewając kolędy, pastorałki czy odgrywając scenki związane z narodzinami Chrystusa. Gospodarze wynagradzali ich smakołykami, np. bułeczkami, jajkami, serem. Kolędnikom nierzadko towarzyszyły zwierzęta. Te prawdziwe: koń, koza, krowa czy gęś. Ale były i drewniane, specjalnie rzeźbione i przystrojone na te okazję lalki, które kolędnicy w odpowiedni sposób animowali: bocian czy turoń.

Hania, Kaja i Staś Prusinowscy też kolędowali w tym roku! Śpiewali i grali pod oknami zaprzyjaźnionych domów. Chodzą słuchy, że gdzieś istnieje Księga Kolędników, w której spisane są wszystkie kolędnicze przygody! Jedną z nich przytoczyli Kaja i jej dzieci, pięknie ubarwiając ją kolędami. Była to magiczna historia o podróży do złotych komnat królowej pszczół! Posłuchajcie koniecznie!

Fela z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych zastanawiała się, czy kolędnicy śpiewają tylko kolędy… Och, nie tylko! Pieśni mówiące o tym, co działo się wokół narodzin Jezusa, np. o pasterzach, którzy szli go odwiedzić albo o szewcu, który szył buty dzieciątku nazywamy pastorałkami. Są też np. kolędy życzące – które są życzeniami szczęścia i dobrobytu dla gospodarzy – zwyczaj ich śpiewania jest bardzo, bardzo stary. Co nieco o kolędowaniu, m.in. w Beskidzie Żywieckim,  możecie posłuchać w poprzedniej audycji).  

A jeśli chcielibyście wspólnie z nami pośpiewać takie ludowe kolędy, zapraszamy do dzisiejszej retransmisji Źródełkowego Koncertu Kolędowego! Wystąpili w nim: Maria Bienias, cała rodzina Brodów, Wesołe Mazurki z Pragi z Paulą Kinaszewską i przyjaciółmi. Włączcie Polskie Radio Dzieciom już dziś, o 18.00 i pokolędujmy razem!

***

Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Hania, Kaja i Staś Prusinowscy, Fela z Akademii Sztuk Dziecięcych

Data emisji: 3.01.2021

Godzina emisji: 11.00

mg

Zobacz także