Polskie Radio Dzieciom

Hej ho, hej ho, do szkoły by się szło!

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 11:30
Już jutro, 4 września mamy rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Z tej okazji w "Źródełku" rozmawiamy o tym, jak wyglądała nauka w dawnej wiejskiej szkole. 
Audio
  • Źródełko idzie do szkoły (Polskie Radio Dzieciom)
W dawnych czasach dzieci uczyły się, pisząc  np. atramentem
W dawnych czasach dzieci uczyły się, pisząc np. atramentem!Foto: AT

Najczęściej mieściła się ona w drewnianym budynku, przypominającym często inne drewniane chaty w okolicy. Dzieci w różnym wieku uczyły się nierzadko w jednej klasie, kończąc edukację po czterech latach. Potem ich pomoc była niezbędna w gospodarstwie, więc o dalszej nauce nie było mowy. Podróż do szkoły? Oczywiście piechotą, z książkami spiętymi skórzanym paskiem.

Dawniej szkoła była całkiem mała, często była po prostu drewnianą chałupą, krytą strzechą, czyli dachem zrobionym ze słomy. W środku pachniało drewnem, a w rogu stał piec, żeby nagrzać klasę. 

W samej klasie tez prawie wszystko jest drewniane, ławki i stoliki nie przypominają biurek, przy których uczniowie siedzą dzisiaj. Na tych stolikach widać... małe butelki z czymś czarnym... I BARDZ plamiącym! To oczywiście atrament, w którym kiedyś dzieci maczały stalówki piór, bo długopisów czy mazaków jeszcze wtedy nie znano.


Leo Lipski to pisarz, którego twórczość ma charakter autobiograficzny. W swoich publikacjach autor odwołuje się do pobytu w radzieckim łagrze oraz do swojej długoletniej niepełnosprawności 

Wszystkie klasy ze wsi chodziły często do szkoły razem, mając też wspólne lekcje, mimo często różnic wieku i poziomu wiedzy. Dzisiaj my uczymy się bardzo wiele lat, ale dawniej robiły to tylko do czterech lat! Musiały nauczyć się czytać, pisać, zdobyć podstawowe informacje o świecie, a potem wracały do pracy w gospodarstwie, w którym musiały ciężko pracować, na co bardzo liczyli ich rodzice. Czasem lekcje nawet opuszczały, jeśli była potrzeba, żeby pomagały przy pracy.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 23.07.2023

Godzina emisji: 11.00

 

Zobacz także