Polskie Radio Dzieciom

1 procent na konkretne dziecko!

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 11:39
Powoli zbliżamy się do rozliczeń podatkowych. Warto pomyśleć komu chcemy przekazać 1%. Pomóżmy konkretnemu dziecku!
Audio

Łódzka Fundacja "Jaś i Małgosia" postanowiła, że nie będzie zbierać dla siebie pieniędzy z 1 proc. podatku. Założyła internetowy serwis 1000dzieci.pl, który ma umożliwić przekazywanie 1 proc. na pomoc konkretnym niepełnosprawnym lub chorym dzieciom.

Zdaniem przedstawicieli Fundacji "Jaś i Małgosia" rosnąca konkurencja miedzy organizacjami pożytku publicznego sprawiła, że pozyskanie 1 proc. podatku stało się droższe, bowiem rokrocznie konieczne stało się wydawanie coraz większych sum na kampanie reklamowe.

Według Tomasza Michałowicza z Fundacji "Jaś i Małgosia", okazało się także, że Polacy wolą przekazywać swój 1 proc. na pomoc konkretnym dzieciom, a nie na całe organizacje.

Z raportu Ministerstwa Finansów wynika, że tylko jedna z takich organizacji zajmująca się pomocą konkretnym dzieciom uzyskała w zeszłym roku ponad 88 mln zł wpływów z 1 proc., podczas gdy - według Michałowicza - jeszcze kilka lat temu miała ich kilkanaście milionów. Tymczasem z 1 proc. - według raportu resortu finansów - w sumie było do podziału w ub. roku niewiele ponad 400 mln zł.

- Już niemal jedna czwarta wpływów z 1 proc. jest przekazywana na konkretne dzieci i widać, że Polacy chcą tak przekazywać te pieniądze. Ta forma, że zbieraliśmy tak jak wszystkie organizacje na całą instytucję, przestała się sprawdzać, bo te wpływy z roku na rok malały. Uznaliśmy, że w takiej sytuacji oddajemy 1 proc. konkretnym dzieciom - wyjaśnił Michałowicz.

Fundacja założyła specjalny serwis internetowy 1000dzieci.pl. Każdy rodzic może założyć tam konto swojemu choremu lub niepełnosprawnemu dziecku i zbierać 1 proc. na jego leczenie czy rehabilitację. Wystarczy stworzyć krótki opis i dodać zdjęcie.

- Należy wypełnić formularz, załączyć zdjęcie dziecka i poczekać na akceptację administratora. Gdy profil pojawi się na stronie można np. wydrukować sobie wizytówki, plakaty i rozwieszać je, prowadząc własną kampanię, czy dzielić się profilem na portalach społecznościowych - wyjaśnił.

Na stronie jest także instrukcja jak można przekazywać 1 proc. podatku na konkretne dziecko. Pieniądze będą zapisywane na subkonto każdego z dzieci.  - Rodzice, po przedstawieniu faktur za leczenie czy rehabilitację wraz z zaświadczeniem o chorobie czy niepełnosprawności dzieci, będą mogli korzystać z tych środków - dodał Michałowicz.

Przyznał, że na stronie już pojawiło się wiele profili dzieci i to z całej Polski. - Widać, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na taką formę pomocy - dodał.

Fundacja "Jaś i Małgosia" pomaga dzieciom niepełnosprawnym. Prowadzi Centrum Terapii dla dzieci z autyzmem, które ma pod opieką ponad 200 dzieci. Organizuje także pomoc i szkolenia dla rodziców.

Jak przekazać 1% na konkretną osobę

Łódzka fundacja wyszła z ciekawą propozycją. Interesujące jest pominięcie wszelkich formalności przez założenie konta w internecie. Należy jednak nadmienić, że wiele fundacji działa już na podobnych zasadach - zbierają 1 proc. na konkretne dziecko.

Przy wypełnianiu dokumentów PIT należy podać nazwę organizacji, jej numer KRS, a w informacjach uzupełniających należy dopisać stosowne sformułowanie - najczęściej imię i nazwisko wybranego podopiecznego danego stowarzyszenia lub fundacji.  Jeśli zabraknie informacji uzupełniającej przekazany 1 procent również trafi do fundacji bądź wybranego stowarzyszenia - wtedy przekazywany jest na cele statutowe instytucji np. wydawnictwa, organizacje zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych dla podopiecznych.

Rodzice dziecka, na którego subkonto trafią pieniądze, mogą wykorzystać je na leczenie, rehabilitację, terapie dzieci niepelnosprawnych.

(PAP/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak