Z racji tego, że we wczesnym średniowieczu Słowianie nie mieli dostępu do wszystkich warzyw, często jedli np. bób i marchew. Oprócz tego korzystali ze zbóż i bogactwa wody. Przeprowadzone tam badania archeologiczne dowiodły, że ówcześni mieszkańcy spożywali m.in. ogromne jesiotry.
Dzięki nagraniom Mateusza usłyszeć można było prosty przepis na podpłomyki. Wystarczy wymieszać ze sobą mąkę, wodę i tłuszcz. Dodać można także drożdże i otręby czy zioła. Następnie z powstałej masy robi się kilka placków, które potem wrzuca się na rozgrzaną blachę lub kamień.
05:51 2021_09_07 15_30_07_RadioDzieciom_Jak_zostac_reporterem.mp3 Jak zostać reporterem 7 września godz. 15:30
Młody reporter zapytał również o to, w jaki sposób wytwarzano kiedyś łuki. Okazało się, że zadanie to nie należało do najłatwiejszych, a najważniejszym krokiem było wybranie dobrze wysuszonego drewna o odpowiedniej długości. Co prawda, sam proces robienie łuku trwa do dwóch dni, ale czas schnięcia drewna może wynosić nawet 3 lata od momentu ścięcia.
Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom. W tym wydaniu Julia Rozbiecka, Mateusz Szeląg.
Gość: Mateusz Szeląg / Wielkopolski Automobilklub
Data emisji: 7.09.2021.
Godzina emisji: 15.30.
Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.
"Jak zostać reporterem" to cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego. W audycji mówimy o tym jak nagrywać i montować własne wywiady i reportaże.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.