Polskie Radio
Section05
Jak zostać reporterem

Wszystko o reportażu. Wskazówki nie tylko dla dzieci

Każde warunki są dobre na reportaż, a dźwięki otoczenia nadają materiałowi autentyczności. To bardzo ważne słowa, które wypowiedział Ernest Zozuń, jeden z najlepszych reporterów, który przez wiele lat pracował w Polskim Radiu. W audycji Jak zostać reporterem wyjaśnił także, dlaczego reportaż jest najpiękniejszą rzeczą, którą można robić w radiu, czemu warto nagrywać dźwięki w czasie wakacji oraz - w jakich sytuacjach na nagraniu potrzebny jest wiatr i w jaki sposób go nagrywać.
Zobacz więcej na temat:  Jak zostać reporterem radio dla dzieci

Jak kiedyś montowało się dźwięki?

W sobotę 21 maja odbył się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, gdzie wśród namiotów i innych ciekawych miejsc było Archiwum Polskiego Radia, czyli biblioteka starych dźwięków radiowych. Kiedyś montaż dźwięków wyglądał zupełnie inaczej niż w obecnej erze komputerów. Potrzebna była taśma, a dokładniej – jej kawałki, które układały się w całość. 
Zobacz więcej na temat:  Jak zostać reporterem dźwięki radio dla dzieci

Jak być reporterem w wietrzny dzień?

Wiatr może być bardzo istotnym elementem materiału reporterskiego, ale w niektórych sytuacjach jest reporterowi zupełnie niepotrzebny. Jeśli nie chcemy, żeby wiatr wiał nam w mikrofon uniemożliwiając przy tym nagranie emisyjnego dźwięku, odwróćmy się wraz z urządzeniem od wiatru. Jeszcze lepszym sposobem na nagrywanie dźwięku w trudnych, wietrznych warunkach jest schowanie mikrofonu głęboko pod kurtką.
Zobacz więcej na temat:  Jak zostać reporterem dźwięki radio dla dzieci piosenki dla dzieci radio bez reklam

Montaż dźwięku w praktyce. Jak łączyć dźwięki? [POSŁUCHAJ]

Montaż to nic innego jak sprzątanie w dźwięku – nie tylko wyrzucanie tego, co niepotrzebne, ale też układanie tego, co zostało. Aby ułożyć dźwiękową historię, można korzystać także z archiwalnych nagrań. W łączeniu dźwięków dozwolone są wszystkie chwyty. Przykład tego, w jaki sposób je łączyć, znajdziecie w załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  Jak zostać reporterem radio dla dzieci radio bez reklam

Jakie pytania może zadać reporter? [POSŁUCHAJ]

Pytania postawione przez reporterów pozwalają zdobyć wiele ważnych i ciekawych informacji, dlatego tak istotne jest, aby zadać je w odpowiedni sposób. Swoich sił jako reporter próbował Mateusz Szeląg, który odwiedził Poznańskie Muzeum Motoryzacji. Na pytania odnośnie modeli samochodów odpowiedział Piotr Matuszek z Automobilklubu Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jak zostać reporterem nagrania radio dla dzieci radio bez reklam

Jak poprzez dźwięk uwiecznić chwilę?

Dzięki materiałom pozostawionym przez poprzednie pokolenia jesteśmy w stanie się domyślić, jak wyglądało kiedyś życie. Niestety z czasem słowa zapisane na kartce lub tabliczce zanikają, a budynki ulegają zniszczeniom przez co nie są one trwałe. Na szczęście w dzisiejszych czasach posługujemy się lepszymi metodami, które mogą uwiecznić obecne czasy, a są nimi nagrania.
Zobacz więcej na temat:  Jak zostać reporterem nagrania wyobraźnia