Polskie Radio Dzieciom

Międzynarodowa Konferencja Korczakowska

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 17:41
W "Gwiazdozbiorze" odwiedziliśmy siedzibę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, w którym 20 października odbyła się Międzynarodowa Konferencja Korczakowska. Co się wówczas działo? Jakie tematy poruszano? Co ma wspólnego Janusz Korczak z prawami dziecka? Posłuchajcie!
Marta Powałowska oraz Marta Santos Pais - Specjalna Przedstawicielka Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Przemocy Wobec Dzieci
Marta Powałowska oraz Marta Santos Pais - Specjalna Przedstawicielka Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Przemocy Wobec Dzieci Foto: Polskie Radio Dzieciom

Marta Santos-Pais, przedstawicielka Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Przemocy wobec Dzieci, zabrała głos podczas Międzynarodowej Konferencji Korczakowskiej.

Przypominając najistotniejsze elementy dorobku Janusza Korczaka, podkreśliła, że był on przede wszystkim promotorem ochrony praw dziecka, prekursorem zmiany w postrzeganiu dziecka i uznaniu go za pełnoprawnego obywatela.

Idee Korczaka znalazły odzwierciedlenie w Konwencji praw dziecka przyjętej w 1989 r. - pierwszej międzynarodowej umowie o wiążącym charakterze i o bardzo szerokim zakresie działania, jej stronami jest 196 państw. Głównym celem konwencji jest ochrona i poszanowanie praw dziecka w każdym momencie życia, u której podstaw leży przekonanie, że dzieci nie są odbiorcą narzucanych zasad, tylko mają swój udział w rozwoju społeczeństwa, które musi być sprawiedliwe, włączające i spójne. Obecnie obowiązują trzy protokoły uzupełniające zapisy konwencji, które mają na celu ochronę dzieci przed konfliktami zbrojnymi i przed wykorzystywaniem seksualnym, a umożliwienie dzieciom samodzielnego złożenia skargi w sytuacji, gdy doszło do naruszenia ich praw.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji:

Posłuchaj
60:27 [i] 23.10.22 - Gwiazdozbiór - całość.mp3 23.10.2022 (Polskie Radio Dzieciom / Gwiazdozbiór)

W audycji można wysłuchać następujących utworów: 

"Tycie marzenia" - Strachy, zmory i upiory

"Order od dzieci" - Serduszka

"Uśmiechnięty order" - Majka Jeżowska

"Znajdź swój cel" - Krakowski Chór Dziecięcy

"Być w sam raz" - Krakowski Chór Dziecięcy

"A co jeśli" - Małe TGD

"Otwórz się na świat" - Strachy, zmory i upiory

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Gwiazdozbiór

Prowadzi: Marta Powałowska

Data emisji: 23.10.2022

Godzina emisji: 15:00

Czytaj dalej:

* * * 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne - chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

POLSKIE RADIO DZIECIOM - NADAJEMY NA DZIECIĘCEJ FALI! 
ZOBACZ SPOT PR DZIECIOM:

Zobacz także
Czytaj także

Niezwykły świat literatury dziecięcej z Grzegorzem Kasdepke

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 10:00
Audycja Gwiazdozbiór pełna jest ciekawostek i informacji ze świata filmu i muzyki. Gwiazdą tygodnia jest Grzegorz Kasdepke, wraz z którym przenieśliśmy się do niezwykłego świata dziecięcej literatury. Czy Kasdepke od zawsze lubił czytać książki? Co wydarzyło się podczas jednego ze spotkań autorskich, którego był gościem? Jaką drogę musi przejść tekst zanim stanie się książką? Gość Gwiazdozbioru opowiedział również, jak wyglądała ceremonia pasowania go na Kawalera Orderu Uśmiechu i skąd czerpie pomysły na przygody swoich bohaterów literackich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolina Olszewska o słowach którymi posługują się tylko tancerze

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 17:41
"Śpiewać każdy może" tak mówią słowa pewnej piosenki, a czy każdy może tańczyć? Na to pytanie, miedzy innymi, odpowiedziała nasza gwiazda tygodnia. Karolina Olszewska - młoda tancerka, zwyciężczyni pierwszej edycji "You can dance - Nowa generacja" w audycji "Gwiazdozbiór" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń