Powieści na antenie

"Listy"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 11:10
Od poniedziałku do piątku (27.02-3.03) z okazji przypadającej 1 marca rocznicy urodzin Fryderyka Chopina przypominaliśmy jego listy do rodziny i przyjaciół, w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata.
Marek Kondrat, znany przede wszystkim z ról filmowych, bywa także lektorem radiowych interpretacji książek
Marek Kondrat, znany przede wszystkim z ról filmowych, bywa także lektorem radiowych interpretacji książekFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Były to m.in. listy do Tytusa Woyciechowskiego, Jana Matuszyńskiego, Juliana Fontany, Wojciecha Grzymały, Kamila Pleyela, a także profesora Józefa Elsnera. Ta obszerna korespondencja została nagrana dla Dwójki w 1990 roku przez znakomitego aktora Marka Kondrata.

- Dobrze, że Chopin pisał listy i do Chopina pisano listy. Taka to była epoka, że kończono rozmowę, czy też podtrzymywano ją w formie korespondencji. Tak więc mamy listy Chopina do jego przyjaciół z lat dziecięcych, jak Białobłocki, Tytus Wojciechowski. Mamy jego listy do rodziny, kiedy wyjechał z Polski, i to jest dużo wstrząsających dokumentów, które opowiadają nam też o tym, jak np. przeżywał powstanie listopadowe - mówił w Polskim Radiu Aleksander Laskowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. - Wreszcie mamy jego bogatą korespondencję z Paryża i podróży: do przyjaciół, współpracowników, innych artystów, do rodziny - wyliczał.

- Warto zwrócić uwagę, że Chopin był geniuszem nie tylko w dziedzinie muzyki, ale i języka, bo te listy były pisane jako zwykła rozmowa: to była jego mowa codzienna. A jednocześnie te listy, nawet już te dziecięce, są nacechowane wspaniałą wartością literacką. To jest po prostu niezwykle ważna część naszej spuścizny literackiej - podkreślił.

Posłuchaj
10:33 2023_02_27 11_02_23_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Listy Fryderyka Chopina - czyta Marek Kondrat. Fragment 1. (To się czyta/Dwójka)

10:05 Dwojka_To_sie_czyta_28 luty 2023 11_03_56.mp3 Listy Fryderyka Chopina - czyta Marek Kondrat. Fragment 2. (To się czyta/Dwójka)

10:23 Dwójka to się czyta 1.03.2023.mp3 Listy Fryderyka Chopina - czyta Marek Kondrat. Fragment 3. (To się czyta/Dwójka)

10:23 Dwójka to się czyta 2.03.2023.mp3 Listy Fryderyka Chopina - czyta Marek Kondrat. Fragment 4. (To się czyta/Dwójka)

10:02 2023_03_03 11_02_27_PR2_To_sie_czyta.mp3 Listy Fryderyka Chopina - czyta Marek Kondrat. Fragment 5. (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 27.02-3.03.2023

Godzina emisji: 11.00

mo

Czytaj także

Prawdziwa uczta muzyczna, czyli Maraton Chopinowski [POSŁUCHAJ]

14.11.2022 22:11
– To niesamowita sprawa, że na jednej estradzie jest taka kumulacja. Są wszystkie dzieła opusowane Chopina, są pianiści wszystkich generacji, różnych pokoleń, różnych szkół, różnych krajów. Wszyscy jednoczymy się w jednej, wspaniałej sprawie – mówił pianista Paweł Wakarecy. Jak przyznał, to nie pierwszy jego maraton muzyczny. Przed laty zdecydował się grać w trakcie podobnego wydarzenia o ekstremalnych porach, czyli koło trzeciej, czwartej nad ranem. Wg muzyka umiejętność występu w tak skrajnych warunkach jest dla muzyków przydatna, bo, podróżując po świecie, zdarza się im grać w innej strefie czasowej niż ta, z której właśnie przylecieli.
Maraton Chopinowski - dziecięce Chopina utwory wykonywali najmłodsi laureaci Alternatywy Konkursowej Radia Chopin i ich rówieśnicy. Na zdjęciu Łucja Pych.
Maraton Chopinowski - dziecięce Chopina utwory wykonywali najmłodsi laureaci Alternatywy Konkursowej Radia Chopin i ich rówieśnicy. Na zdjęciu Łucja Pych.Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W czwartek i piątek odbył się Maraton Chopinowski. To wyjątkowe trwające 28 godzin spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina na żywo prosto ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przepełnione było nie tylko pięknymi dźwiękami, ale i emocjami. – To szczególne wydarzenie muzyczne, niemające swojego odpowiednika. Ciężko rozkładać w tym anturażu śpiwór, ale może znajdą się najwytrwalsi, którzy będą w stanie wysłuchać całości – przewidywał przed maratonem Chopinowskim pianista Mariusz Drzewicki.

Chopin kompletny

W trakcie maratonu wystąpiło ponad 80. wykonawców – od 6. do 93. roku życia. Zaprezentowano 205 dzieł Chopina w kolejności opusowej, czyli począwszy od pierwszego do ostatniego, siedemdziesiątego czwartego opusu.  

Przeczytaj także:

Mniej więcej co dwie i pół godziny w koncercie następowała przerwa na strojenie fortepianów. W tym czasie na internetowym profilu wydarzenia pokazywane były materiały multimedialne. W przerwach na scenie pojawił się też aktor Jan Frycz, który odczytał listy autorstwa genialnego kompozytora, były również miniwykłady prof. Ireny Poniatowskiej, uchodzącej za największy autorytet w dziedzinie "chopinologii".

Wyjątkowy jubileusz

Idea Maratonu Chopinowskiego pojawiła się wiosną tego roku, a przygotowania rozpoczęły się pod koniec czerwca. Swojego wsparcia udzieliło siedem katedr fortepianu, w tym sześć z Polski, a jedna z Hamburga. – Wróżono nam klęskę, ale ostatecznie udało się skompletować wykonawców – mówił w Trójce dyrektor Radia Chopin Marcin Gmys. 

Posłuchaj
20:25 2022_11_14 22_11_03_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Pianiści różnych szkół i pokoleń razem w hołdzie Chopinowi. Wyjątkowy maraton Polskiego Radia (Reportaż/Trójka)

 

Maraton można było śledzić w internetowym streamingu na platformie Polskiego Radia pod adresem chopinmaraton.pl i na antenie Polskiego Radia Chopin. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek 10 listopada o godz. 16.00, a skończyło się dzień później o 21.45. Było ono jednym z elementów świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileuszu pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin. 

Maraton Chopinowski | CZĘŚĆ II/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Maraton Chopinowski
Autor reportażu: 
Jakub Tarka 
Data emisji: 
14.11.2022
Godzina emisji: 
22.11


gs/kor

Czytaj także

Halina Czerna-Stefańska i Artur Rubinstein, czyli Chopin w wykonaniu mistrzów

01.01.2023 17:00
W Chopinowskim otwarciu Nowego Roku towarzyszyły nam mistrzowskie interpretacje Haliny Czerny-Stefańskiej i Artura Rubinsteina.
Zapraszamy na spotkanie z jednymi z największych polskich pianistów wszech czasów
Zapraszamy na spotkanie z jednymi z największych polskich pianistów wszech czasówFoto: SunnyGraph/Shuttserstock
Posłuchaj
60'31 Halina Czerna-Stefańska i Artur Rubinstein, czyli Chopin w wykonaniu mistrzów (Chopin osobisty/Dwójka)
więcej

Z okazji 100-lecia urodzin pierwszej polskiej triumfatorki Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego przypomnieliśmy jej wczesne nagrania, dokonane w latach 50-tych w Warszawie. Zabrzmiały m.in. Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 w wykonaniu z udziałem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bohdana Wodiczki.

40. rocznica śmierci Artura Rubinsteina oraz 100. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci Henryka Czyża to zaś pretekst do przypomnienia ostatniego występu legendarnego pianisty w Polsce i pamiętnej wspólnej interpretacji Koncertu f-moll op. 21 Chopina w Teatrze Wielkim w Łodzi.

***

Halina Czerny-Stefańska (1922-2001) - przyszła na świat w rodzinie muzyków. Jej ojciec, Stanisław Schwarzenberg-Czerny był pianistą i pedagogiem. To pod jego okiem rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Po tym, jak jury Konkursu Młodych Talentów w Warszawie przyznało jej nagrodę Alfreda Cortota w postaci stypendium na naukę pod kierunkiem sławnego pianisty francuskiego, wyjechała do Paryża.

Gdy wróciła do Polski, jej pedagogiem został profesor Konserwatorium Warszawskiego Józef Turczyński. Po wojnie kontynuowała studia pianistyczne w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Zbigniewa Drzewieckiego (lata okupacji niemieckiej pianistka spędziła w Krakowie, gdzie występowała na prywatnych i konspiracyjnych koncertach m.in. z ojcem, a także z mężem - Ludwikiem Stefańskim).

W 1949 roku na IV Konkursie Chopinowskim w Warszawie zdobyła I nagrodę - ex aequo z Bellą Dawidowicz - oraz nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Przyznanie jej nagrody ex aequo, jak się okazało po latach, miało charakter polityczny. Czerny-Stefańska została przez jurorów oceniona wyżej niż Rosjanka.

Koncertowała na wszystkich kontynentach. Grała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, była solistką wspaniałych orkiestr i wielkich dyrygentów. W latach 70. rozpoczęła pracę pedagogiczną. Prowadziła kursy mistrzowskie dla pianistów. Była wielokrotnie zapraszana do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Posłuchaj
60:31 2023_01_01 16_00_04_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Halina Czerna-Stefańska i Artur Rubinstein, czyli Chopin w wykonaniu mistrzów (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 1.01.2023

Godzina emisji: 16.00

mg