Powieści na antenie

Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 11:00
Simona Kossak, córka Jerzego Kossaka, wybrała w życiu własną, niezależną od rodziny drogę. Skończyła biologię i zamieszkała w Dziedzince - w Puszczy Białowieskiej.
Audio
  • Anna Kamińska "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak", czyta Anna Chodakowska - odc. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anna Kamińska "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak", czyta Anna Chodakowska - odc. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anna Kamińska "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak", czyta Anna Chodakowska - odc. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anna Kamińska "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak", czyta Anna Chodakowska - odc. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anna Kamińska "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak", czyta Anna Chodakowska - odc. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Fragment okładki książki Anny Kamińskiej Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak
Fragment okładki książki Anny Kamińskiej "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak"Foto: materiały promocyjne

"Wiedziona atawizmem zamieszkałam w puszczy. W pewnej chwili zrozumiałam, że przekroczyłam kordon i znalazłam się po stronie drzew i zwierząt. Występuję więc w ich imieniu. Skończyłam biologię, ale dopiero lata życia w lesie nauczyły mnie rozumieć mowę zwierząt. I znam ją tak dobrze, że należałoby mnie spalić na stosie, jak czarownicę" - tak mówiła o sobie bohaterka książki.

Fragmenty książki Anny Kamińskiej czytała Anna Chodakowska.

***

mm/kd

Czytaj także

Podróż przez życie Bunina. Czyta Mariusz Benoit

26.03.2015 18:50
Posłuchaj szczególnej opowieści biograficznej o słynnym rosyjskim pisarzu: "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu" Renaty Lis.
W książce W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu często słychać, oparty na dziennikach, głos samych bohaterów. Na zdj. Mariusz Benoit
W książce "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" często słychać, oparty na dziennikach, głos samych bohaterów. Na zdj. Mariusz BenoitFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
13'35 Renata Lis "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu", czyta Mariusz Benoit - odc. 1 (To się czyta/Dwójka)
15'16 Renata Lis "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu", czyta Mariusz Benoit - odc. 2 (To się czyta/Dwójka)
14'55 Renata Lis "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu", czyta Mariusz Benoit - odc. 3 (To się czyta/Dwójka)
14'18 Renata Lis "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu", czyta Mariusz Benoit - odc. 4 (To się czyta/Dwójka)
14'37 Renata Lis "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu", czyta Mariusz Benoit - odc. 5 (To się czyta/Dwójka)
więcej

Iwan Bunin to znakomity prozaik, od rewolucji październikowej emigrant, pierwszy rosyjski laureat literackiej Nagrody Nobla (1933 r.). Nagrodzono go za "surowe mistrzostwo, z którym rozwija on tradycje klasycznej literatury rosyjskiej" .

Książka Renaty Lis jest – jak zapowiada wydawca – pełną przygód i odkryć podróżą przez życie Bunina na wygnaniu, którą autorka – wyposażona oprócz wiedzy literaturoznawczej także we wrażliwość i pamięć historyczną – odbyła w roku 2013 i 2014, w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Swoją opowieść Renata Lis rozpoczyna w początku lat 40. Bunin mieszka wówczas w Grasse na Riwierze. Za sobą ma wszystko, co kiedyś dawało mu siłę: starą Rosję, miłość, sukces literacki. Autorka oczywiście cofa się w czasie: opowiada o tajemnicach pisarza, burzliwym małżeństwie, romansach, skandalach, m.in. o tym, jak rzucił się z nożem na André Gide’a. W narrację wplecione są także fragmenty dzienników samego pisarza, jego żony – Wiery Muromcewej oraz kochanki - poetki Galiny Kuzniecowej.

Fragmenty książki "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" czytał dla pańtwa Mariusz Benoit.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowanie: Elżbieta Łukomska

 

Czytał: Mariusz Benoit

Data emisji: 23.03-27.03.2015

Godzina emisji: 9.45

jp/mm/bch

Czytaj także

Jak Lem próbował wysłać Philipa K. Dicka na Sybir

01.05.2015 18:00
- Paranoiczna wyobraźnia pozwoliła Dickowi uwierzyć, że polski pisarz nie istnieje. Lem miał być oddziałem KGB próbującym uprowadzić Amerykanina - opowiadał Lech Jęczmyk.
Fragment okładki książki Philip K. Dick  Człowiek, który pamiętał przyszłość
Fragment okładki książki "Philip K. Dick Człowiek, który pamiętał przyszłość"Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
18'11 Lech Jęczmyk o niezwykłej osobowości Philipa k. Dicka (Pop-południe/Dwójka)
więcej

Znawca i tłumacz prozy amerykańskiego mistrza science fiction był naszym gościem w związku z polską premierą biografii "Philip K. Dick - człowiek, który pamiętał przyszłość" Anthony'ego Peaka. Incydent z Lemem rozpoczął się niewinnie. Polski pisarz doprowadził do pierwszego polskiego wydania prozy Dicka. Gdy Amerykanin dowiedział się, że tantiemy otrzyma w złotówkach i będzie je musiał wydać na terenie PRL, to najpierw się rozczarował, a potem zaczął węszyć spisek...

Lech Jęczmyk mówił także o Dickowskim darze jasnowidzenia oraz o jego toksycznym związku z matką i nieistniejącą bliźniaczką...

***

Prowadzi: Marta Strzelecka

Gość: Lech Jęczmyk (znawca i tłumacz prozy Philipa K. Dicka)

Data emisji: 1.05.2015

Godzina emisji: 16.35

Materiał wyemitowany w audycji "Pop-południe".

mm/mc

Czytaj także

"Agnieszka Osiecka była silna i krucha"

18.05.2015 12:00
- Osiecka przetrwała jako ikona. Zafascynowały mnie sprzeczności, które w niej były - mówiła Ula Ryciak, autorka książki "Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej".
Agnieszka Osiecka miała burzliwe życie prywatne, a swoje emocje przelewała na papier
Agnieszka Osiecka miała burzliwe życie prywatne, a swoje emocje przelewała na papierFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz
Posłuchaj
20'24 Ula Ryciak o swojej książce "Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej" (Dwójka/Wieczór autorski)
więcej

Autorka około dwóch tysięcy tekstów piosenek, a także opowiadań i sztuk teatralnych, miała skomplikowane i trudne życie prywatne.

- Fascynowała mnie jako postać. Była jednocześnie silna i krucha, miała w sobie magnetyzm, który przyciągał ludzi, także mężczyzn - powiedziała Ula Ryciak, dodając, że książka "Potargana w miłości" nie jest klasyczną biografią. - Zaczynam opowieść od końca, bo wydaje mi się, że tak działa nasza pamięć. Kiedy ktoś bliski odchodzi, najpierw przychodzą te obrazy, które były ostatnie, dopiero potem wychylamy się w przeszłość - mówiła.

Autorka książki o Osieckiej wyjaśniała także, dlaczego poetka i autorka tekstów nigdy nie napisała powieści. Zdradziła też, kto określał ją mianem "klasycznej grafomanki" i wspomina o liście, który Osiecka wysłała do generała Kiszczaka.

***

Tytuł audycji: Wieczór autorski

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Ula Ryciak (autorka książki "Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej")

Data emisji: 15.05.2015

Godzina emisji: 17.30

mg/mc