X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Najlepsze lata naszego życia"

22.09.2016 12:00
Pięć fragmentów młodzieńczej prozy Marka Hłaski z lat 1951-1956.
Borys Szyc podczas lektury Najlepszych lat naszego życia Marka Hłaski
Borys Szyc podczas lektury "Najlepszych lat naszego życia" Marka HłaskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
13'57 Marek Hłasko "Najlepsze lata naszego życia", czyta Borys Szyc - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'12 Marek Hłasko "Najlepsze lata naszego życia", czyta Borys Szyc - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'53 Marek Hłasko "Najlepsze lata naszego życia", czyta Borys Szyc - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'50 Marek Hłasko "Najlepsze lata naszego życia", czyta Borys Szyc - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'59 Marek Hłasko "Najlepsze lata naszego życia", czyta Borys Szyc - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Opowiadania te należą do juweniliów Marka Hłaski. Na ich podstawie wytyczyć można drogę, jaką przebył początkujący pisarz: od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora "Pierwszego kroku w chmurach". Utwory stanowią podróż sentymentalną do czasów Polski stalinowskiej i jej często zniekształcanego przez literaturę obrazu.

Tom "Najlepsze lata naszego życia" (Wydawnictwo Iskry) zawiera teksty wcześniej niepublikowane, zachowane w archiwaliach Marka Hłaski, dopełniające jego spuściznę literacką. W Dwójce przedstawialiśmy dwa z nich: "Całe niebo będzie dla mnie" i opowiadanie tytułowe "Najlepsze lata naszego życia".

Fragmenty książki czytał dla Państwa Borys Szyc.

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pisarzem chyba nie będę". Młodość Marka Hłaski

14.01.2014 20:00
- W wieku 11 lat Marek pisał pamiętnik, w którym ujawniły się już wszystkie cechy jego późniejszego pisarstwa. Ten tekst zaskakuje niezwykłą literacką świadomością - mówił w Dwójce Andrzej Czyżewski, autor książki "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski".
Marek Hłasko w 1957 r.
Marek Hłasko w 1957 r.Foto: PAP/CAF-Motte
Posłuchaj
53'35 Andrzej Czyżewski o życiu i twórczości Marka Hłaski (Sezon na Dwójkę)
więcej

"Dano ci życie, które jest tylko opowieścią. Ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz i czy umrzesz pełen dni" - pisał Marek Hłasko w powieści "Sowa, córka piekarza", ostatniej wydanej za życia pisarza (w 1968 roku). W dniu 80. rocznicy jego urodzin w "Sezonie na Dwójkę" rozmawialiśmy z Andrzejem Czyżewskim, bratem ciotecznym o 3 lata młodszego artysty. Gość audycji jest autorem biografii Marka Hłaski, opracował także pamiętnik pisarza, który ten prowadził tuż po zakończeniu wojny.

Marek Hłasko w Radiach Wolności>>>

- We wczesnym dzieciństwie Marek w zasadzie nie ujawniał jakiejś wyjątkowości, nie wyróżniał się spośród innych rówieśników - wspominał Andrzej Czyżewski. - Był chłopcem niezmiernie ruchliwym i żywotnym. Wszystko go interesowało, zadawał mnóstwo pytań. To, że Marek zajmuje się pisarstwem, zauważyłem dopiero po jego powrocie z Warszawy do Wrocławia, gdy rzucił pracę kierowcy. W 1953 roku w moim rodzinnym domu kończył pisać opowiadanie "Baza sokołowska". Zobaczyłem wtedy, z jak wielką powagą podchodził do tego zajęcia. Uważał się za poważnego pisarza, miał zresztą zawartą umowę na wydanie utworu – dodał.

Po śmierci swej ciotki Andrzej Czyżewski odziedziczył gromadzone przez nią archiwum Marka Hłaski. - Odkryłem wtedy rzecz, która mnie zaskoczyła - powiedział biograf pisarza. - Marek już w 1945 roku, kiedy wraz z matką przebywał u jej bliskiej przyjaciółki w Częstochowie, pisał pamiętnik. Tekst ten zadziwia prześmiesznym kontrastem między straszliwą nieporadnością ortograficzną, a niezwykle ciekawymi spostrzeżeniami. Już w tym pamiętniku zauważyć można wszystkie te cechy, które pojawiały się później w jego dojrzałej twórczości. Okazało się, że już wtedy myślał o swoim pisarstwie. Zanotował zdanie: "pisarzem chyba nie będę, ale ten zeszyt jest lepszy od poprzedniego, więc - kto wie?" - opowiadał.

Audycję prowadziła Dorota Gacek.

***

Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie, zmarł zaś w Wiesbaden w 1969. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. Literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya, pozostawił po sobie przede wszystkim legendę kultowego twórcy Polski Ludowej, "polskiego Jamesa Deana".

Debiutował w latach 50. Gdy w 1956 roku ukazał się zbiór jego opowiadań "Pierwszy krok w chmurach", Hłasko znalazł się na szczycie popularności. Gdy jednak w 1958 wyjechał z Polski na zaproszenie Instytutu Literackiego, okrzyknięto go zdrajcą i uniemożliwiono powrót do kraju. Mieszkał w zachodniej Europie, Izraelu oraz USA. Na emigracji napisał m.in. swoją słynną fabularyzowaną autobiografię - "Piękni dwudziestoletni" (1966).

mc

Czytaj także

Marek Hłasko targował się o każde słowo

17.06.2014 20:00
Listy Hłaski rozszerzają nie tylko jego biografię, lecz także rzucają światło na jego pojmowanie prawdy literackiej i autonomii dzieła literackiego. – Mnie samemu dopiero lektura tej korespondencji pozwoliła zrozumieć wiele rzeczy – mówił w Dwójce Andrzej Czyżewski, brat cioteczny pisarza i autor wyboru "Marek Hłasko. Listy".
Marek Hłasko w 1957 roku
Marek Hłasko w 1957 rokuFoto: PAP/CAF-Motte
Posłuchaj
43'05 Andrzej Czyżewski opowiada o listach Marka Hłaski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Andrzej Czyżewski nad zbiorem listów Marka Hłaski pracował dziesięć lat. – Cieszę się, że udało się doprowadzić do wydania tej książki – powiedział autor wyboru. – Korespondencja pisarza w znacznej części nie była publikowana. Sądzę, że ten tom jest niezmiernie ważny dla tych, którzy interesują się Hłaską, a także dla przyszłych badaczy. To bardzo ważny suplement i uzupełnienie biografii – ocenił.

Listy pisarza to fascynująca lektura, nie mniej trzymająca w napięciu niż "Piękni dwudziestoletni". Ta druga książka to, jak to określił sam Marek Hłasko, rodzaj "parodii biografii", często uchodzącej za autobiografię, pierwsza zaś zawiera - zdawałoby się - nagie fakty. Ale na te listy można spojrzeć za pomocą Hłaskowej kategorii "prawdziwego zmyślenia". Autor przecież inaczej pisze do matki, inaczej do Agnieszki Osieckiej, inaczej do Ester, a inaczej - choć o tym samym! - do swojej żony.

Andrzej Czyżewski utrzymuje jednak, że listy są w gruncie rzeczy prawdziwe, choć gdzieniegdzie podkoloryzowane, a w korespondencji z matką - kontrolowane. – W sprawach subiektywnych odczucia są więc szczere, lecz w sprawach oceny jakichś faktów, czy kwestii starań o powrót do kraju widać świadomość tego, że listy są czytane przez inne osoby i że nie wszystkie mogą dotrzeć do adresata. Najszczerzej pisał Hłasko do przyjaciół w Izraelu, do swojej powierniczki Zuli Dywińskiej. Dla mnie szczególnie pasjonująca jest korespondencja z Jerzym Giedroyciem – mówił brat cioteczny pisarza.

Jerzy Giedroyc - serwis specjalny >>>

O tym, co jeszcze Andrzej Czyżewski znalazł w korespondencji Marka Hłaski - w nagraniu audycji "O wszystkim z kulturą", którą prowadziła Anna Lisiecka.

mc/gs

Zobacz więcej na temat: literatura Marek Hłasko

Czytaj także

"Następny do raju". PRL-owski western Marka Hłaski

23.06.2015 08:00
W wieczornym paśmie "Książka do słuchania" Andrzej Chyra czytał słuchaczom Dwójki słynną powieść Marka Hłaski z 1958 r.
Ze względu na podobieństwo fizyczne prasa nazywała Marka Hłaskę wschodnioeuropejskim Jamesem Deanem
Ze względu na podobieństwo fizyczne prasa nazywała Marka Hłaskę wschodnioeuropejskim Jamesem DeanemFoto: PAP/CAF Adam Mottl
Posłuchaj
18'56 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 1. (Książka do słuchania/Dwójka)
18'50 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 2. (Książka do słuchania/Dwójka)
18'04 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 3. (Książka do słuchania/Dwójka)
19'14 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 4. (Książka do słuchania/Dwójka)
19'01 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 5. (Książka do słuchania/Dwójka)
18'30 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 6. (Książka do słuchania/Dwójka)
18'41 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 7. (Książka do słuchania/Dwójka)
19'25 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 8. (Książka do słuchania/Dwójka)
17'31 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 9. (Książka do słuchania/Dwójka)
16'31 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 10. (Książka do słuchania/Dwójka)
16'12 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 11. (Książka do słuchania/Dwójka)
19'31 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 12. (Książka do słuchania/Dwójka)
17'24 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 13. (Książka do słuchania/Dwójka)
17'54 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 14. (Książka do słuchania/Dwójka)
17'55 Marek Hłasko "Następny do raju", czyta Andrzej Chyra - odc. 15. (Książka do słuchania/Dwójka)
więcej

Powieść jednego z najsłynniejszych polskich buntowników z początku nosiła tytuł "Głupcy wierzą w poranek" i była drukowana w odcinkach od stycznia 1957 r. w tygodniku "Panorama". Dzieło, które w 1958 r. rozsławiła także ekranizacja pod tytułem "Baza ludzi umarłych" w reżyserii Czesława Petelskiego, nazywane było PRL-owskim westernem i słowiańską odpowiedzią na twórczość Ernesta Hemingwaya.

Opowieść o pracujących w górach kierowcach ciężarówek Marek Hłasko oparł na własnych doświadczeniach - pod koniec 1950 r. był zatrudniony w bazie transportowej w Bystrzycy Kłodzkiej.

W "Następnym do raju" losy odciętych od świata sześciu mężczyzn i jednej kobiety na tle polskich lat 50. XX w. przedstawione są  w sposób daleki od założeń optymistycznej literatury socjalistycznej. W obrazie życiowych rozbitków pogrążonych w rozpadającej się rzeczywistości autor sprawnie połączył egzystencjalną refleksję z elementami kryminału.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Czytał: Andrzej Chyra

Data emisji: 2.06-22.06.2015

Godzina emisji: 19.10

mc/mm