X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Sprawa honoru"

31.08.2018 14:00
Książka o polskich pilotach, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w 1940 roku.
Olaf Lubaszenko z książką Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski
Olaf Lubaszenko z książką "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski"Foto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
14'34 Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
14'20 Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
13'33 Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
14'21 Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
14'22 Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
więcej
Audio

Losy pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303, którzy weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych lotników wojennych.

Towarzyszymy im w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatycznej ewakuacji do Francji, a później do Wielkiej Brytanii, w której – początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF – odegrali kluczową rolę, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich starciach z niemieckimi messerschmittami przeszły do legendy. Poznajemy także ich powojenne losy, gdy marzenia o niepodległości zostały brutalnie rozwiane, a Polska oddana Związkowi Radzieckiemu. "Sprawa honoru" odkrywa chwalebną historię Polski w czasie II wojny światowej. Opowiada o bezustannych zmaganiach z Hitlerem i Stalinem, długiej walce o niepodległość i o oszustwie, które boleśnie dotknęło Polskę.

Książkę "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski" czytał na antenie Dwójki Olaf Lubaszenko.

Autorami przekładu są Małgorzata i Andrzej Grabowscy.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 27-31.08.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom./wyd. Marginesy/pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia

06.08.2018 16:03
- Hanna Świda-Ziemba współpracowała z podziemną "Kartą". Po publikacji, która jmogła już ukazać się pod jej prawdziwym nazwiskiem zaproponowałem, by opowiedziała o swoim życiu. Zgodziła się i dzięki temu mogła powstać ta książka – mówił w Dwójce dr Dominik Czapigo.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Shutterstock/materiały prom.
Posłuchaj
29'13 "Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

haupt663.jpg
"Kilka stron prozy Zygmunta Haupta wystarczy, by połknąć haczyk"

W audycji "O wszystkim z kulturą" wspominaliśmy zmarłą sześć lat temu wybitną profesor socjologii. Właśnie ukazały się, w tomie zatytułowanym "Uchwycić życie" jej wspomnienia, dzienniki i listy. Książka "Uchwycić życie" to świadectwo wyjątkowego zmysłu obserwacji, jaki charakteryzował profesor socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, która po 1989 roku odcisnęła ślad w polskiej kulturze, wyróżniając się niezależnością w myśleniu.

- Pierwszy zapis sporządziła jako dziesięciolatka. On może wydawać się nieco naiwny, ale jeśli pomyślimy, że został napisany w okupowanym przez sowietów Wilnie, to okaże się zapisem wyjątkowym, sporządzonym przez osobę dojrzałą ponad swój wiek - podkreślił dr Dominik Czapigo.

Kolejny zapis opowiada o wileńskim komplecie tajnego nauczania w 1943 roku, następne pochodzą z okresu powojennego i ukazują proces tworzenia nowej społeczno-politycznej rzeczywistości Polski, a w latach ofensywy stalinizmu – mechanizmów państwa totalitarnego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w którym nasi goście wspominają autorkę tych zapisów, opowiadają o Wilnie w którym spędziła pierwsze lata swego życia, jej działalności opozycyjnej i dorobku socjologicznym.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, prof. Aleksander Manterys oraz redaktor tomu dr Dominik Czapigo.

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mko