Powieści na antenie

"Sprawa honoru"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 14:00
Książka o polskich pilotach, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w 1940 roku.
Audio
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Lynne Olson i Stanley W. Cloud "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski", czyta Olaf Lubaszenko - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Olaf Lubaszenko z książką Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski
Olaf Lubaszenko z książką "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski"Foto: Piotr Piorun/PR

Losy pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303, którzy weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych lotników wojennych.

Towarzyszymy im w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatycznej ewakuacji do Francji, a później do Wielkiej Brytanii, w której – początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF – odegrali kluczową rolę, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich starciach z niemieckimi messerschmittami przeszły do legendy. Poznajemy także ich powojenne losy, gdy marzenia o niepodległości zostały brutalnie rozwiane, a Polska oddana Związkowi Radzieckiemu. "Sprawa honoru" odkrywa chwalebną historię Polski w czasie II wojny światowej. Opowiada o bezustannych zmaganiach z Hitlerem i Stalinem, długiej walce o niepodległość i o oszustwie, które boleśnie dotknęło Polskę.

Książkę "Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski" czytał na antenie Dwójki Olaf Lubaszenko.

Autorami przekładu są Małgorzata i Andrzej Grabowscy.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 27-31.08.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom./wyd. Marginesy/pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia

06.08.2018 16:03
- Hanna Świda-Ziemba współpracowała z podziemną "Kartą". Po publikacji, która jmogła już ukazać się pod jej prawdziwym nazwiskiem zaproponowałem, by opowiedziała o swoim życiu. Zgodziła się i dzięki temu mogła powstać ta książka – mówił w Dwójce dr Dominik Czapigo.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Shutterstock/materiały prom.
Posłuchaj
29'13 "Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

haupt663.jpg
"Kilka stron prozy Zygmunta Haupta wystarczy, by połknąć haczyk"

W audycji "O wszystkim z kulturą" wspominaliśmy zmarłą sześć lat temu wybitną profesor socjologii. Właśnie ukazały się, w tomie zatytułowanym "Uchwycić życie" jej wspomnienia, dzienniki i listy. Książka "Uchwycić życie" to świadectwo wyjątkowego zmysłu obserwacji, jaki charakteryzował profesor socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, która po 1989 roku odcisnęła ślad w polskiej kulturze, wyróżniając się niezależnością w myśleniu.

- Pierwszy zapis sporządziła jako dziesięciolatka. On może wydawać się nieco naiwny, ale jeśli pomyślimy, że został napisany w okupowanym przez sowietów Wilnie, to okaże się zapisem wyjątkowym, sporządzonym przez osobę dojrzałą ponad swój wiek - podkreślił dr Dominik Czapigo.

Kolejny zapis opowiada o wileńskim komplecie tajnego nauczania w 1943 roku, następne pochodzą z okresu powojennego i ukazują proces tworzenia nowej społeczno-politycznej rzeczywistości Polski, a w latach ofensywy stalinizmu – mechanizmów państwa totalitarnego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w którym nasi goście wspominają autorkę tych zapisów, opowiadają o Wilnie w którym spędziła pierwsze lata swego życia, jej działalności opozycyjnej i dorobku socjologicznym.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, prof. Aleksander Manterys oraz redaktor tomu dr Dominik Czapigo.

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mko