"Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 16:03
- Hanna Świda-Ziemba współpracowała z podziemną "Kartą". Po publikacji, która jmogła już ukazać się pod jej prawdziwym nazwiskiem zaproponowałem, by opowiedziała o swoim życiu. Zgodziła się i dzięki temu mogła powstać ta książka – mówił w Dwójce dr Dominik Czapigo.
Audio
  • "Dziennik" Hanny Świda-Ziemby. Świadectwo dylematów pokolenia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Shutterstock/materiały prom.

haupt663.jpg
"Kilka stron prozy Zygmunta Haupta wystarczy, by połknąć haczyk"

W audycji "O wszystkim z kulturą" wspominaliśmy zmarłą sześć lat temu wybitną profesor socjologii. Właśnie ukazały się, w tomie zatytułowanym "Uchwycić życie" jej wspomnienia, dzienniki i listy. Książka "Uchwycić życie" to świadectwo wyjątkowego zmysłu obserwacji, jaki charakteryzował profesor socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, która po 1989 roku odcisnęła ślad w polskiej kulturze, wyróżniając się niezależnością w myśleniu.

- Pierwszy zapis sporządziła jako dziesięciolatka. On może wydawać się nieco naiwny, ale jeśli pomyślimy, że został napisany w okupowanym przez sowietów Wilnie, to okaże się zapisem wyjątkowym, sporządzonym przez osobę dojrzałą ponad swój wiek - podkreślił dr Dominik Czapigo.

Kolejny zapis opowiada o wileńskim komplecie tajnego nauczania w 1943 roku, następne pochodzą z okresu powojennego i ukazują proces tworzenia nowej społeczno-politycznej rzeczywistości Polski, a w latach ofensywy stalinizmu – mechanizmów państwa totalitarnego. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w którym nasi goście wspominają autorkę tych zapisów, opowiadają o Wilnie w którym spędziła pierwsze lata swego życia, jej działalności opozycyjnej i dorobku socjologicznym.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, prof. Aleksander Manterys oraz redaktor tomu dr Dominik Czapigo.

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mko

Czytaj także

Poeta w kajaku, czyli Herbert na Suwalszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 08:00
- Pływaliśmy Rospudą, Czarną Hańczą, Kanałem Augustowskim. Kajaki wynajmowaliśmy z PTTK, dykciaki, dosyć ciężkie - wspominał prof. Zdzisław Najder swoje młodzieńcze podróże ze Zbigniewem Herbertem po Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim.
rozwiń zwiń