X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kilka stron prozy Zygmunta Haupta wystarczy, by połknąć haczyk"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 18:00
- Wydaje mi się, że ma on już w Polsce zagorzałych wielbicieli, i to w bardzo różnych środowiskach. Mogłem się o tym przekonać, goszcząc na trzeciej edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta w Gorlicach - mówił w Dwójce prof. Aleksander Madyda, znawca i badacz twórczości wybitnego pisarza, publicysty i reportera.
Audio
  • Prof. Aleksander Madyda o twórczości Zygmunta Haupta (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zygmunt Haupt Z Roksolanii, Wydawnictwo Naukowe UMK
Zygmunt Haupt "Z Roksolanii", Wydawnictwo Naukowe UMKFoto: mat. prom.

JABLONSKI(1847)_p248_-_MILATYN wiki 1200.jpg
"Baskijski diabeł". Proza Zygmunta Haupta na antenie Dwójki

Przez wiele lat drogi sławy Zygmunta Haupta (1907-1975) wiodły poza granicami Polski. Ceniony i doceniony został przez twórców podobnie jak on zmuszonych do opuszczenia ojczyzny. Otrzymał nagrodę paryskiej "Kultury" i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Wśród ludzi, którzy uważali go za pisarza wyjątkowego, niepowtarzalnego byli: Józef Czapski, Jerzy Stempowski czy Konstanty Jeleński.

Na szczęście od jakiegoś czasu droga autora m.in. "Pierścienia z papieru" do czytelników w Polsce też jest przecierana i prostowana. Niedawno, w opracowaniu prof. Aleksandra Madydy, wznowiono tom "Z Roksolanii" Zygmunta Haupta. Publikacja zawiera jego wczesne opowiadania, szkice z podróży, prace dziennikarskie i reporterskie. Po raz pierwszy w tej edycji znalazły się odczytane z rękopisów teksty przechowywane na Uniwersytecie w Stanfordzie. 

Jakiego Zygmunta Haupta odkrywamy dzięki temu wznowieniu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Aleksander Madyda (Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, edytor, wydawca kilku książek Zygmunta Haupta)

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 17.30

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Bieńczyk: Francja pachniała mi egzotycznie proszkiem do prania

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 14:00
- Ojciec był handlowcem i czasem jeździł do Paryża. Kiedyś przywiózł proszek OMO, znacznie lepszy od naszego proszku. I to był dla mnie zapach egzotyczny, jak z tytułu wiersza Baudelaire’a – mówił w Dwójce ceniony prozaik i eseista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nieustanna rozmowa z przeszłością”. Twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 19:00
- We wszystkich swoich  książkach powraca on jako pisarz filozoficzny, metafizyczny - mówił prof. Maciej Urbanowski w audycji poświęconej znakomitemu poety i znawcy literatury romantycznej. 13 lipca Jarosław Marek Rymkiewicz skończył 83 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Rumel. Poeta pochłonięty przez rzeź wołyńską

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 11:23
- W jego wierszach porusza mnie eklektyzm inspiracji, że w sposób tak mozaikowy tworzą one stop, któremu nie można zarzucić epigonizmu - mówił o twórczości jednego z najsłynniejszych poetów wołyńskich Karol Samsel.
rozwiń zwiń