Powieści na antenie

"Powidoki drugie"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:04
W audycji "Książka do słuchania" zaprezentowaliśmy fragmenty felietonów Marka Nowakowskiego w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego.
Krzysztof Wakuliński z książką Powidoki 2 Marka Nowakowskiego
Krzysztof Wakuliński z książką "Powidoki 2" Marka NowakowskiegoFoto: Piotr Piorun/PR

Odchodząca Warszawa rzemieślników, drobnych handlarzy, drobnych złodziejaszków i bazarowych mafiozów  - nikt lepiej ich nie opisał niż Marek Nowakowski - zmarły w 2014 roku topograf zaplecza stolicy, który na przemiany lat 90. patrzył z rosnącym sceptycyzmem.

W "Powidokach drugich" - felietonach pisanych we wczesnych latach 90. - znajdą Państwo zarówno nostalgię za odchodzącym światem miejskich furmanek i powązkowskich gołębników, jak i wnikliwą obserwację Polski czasu transformacji. Czytał je Krzysztof Wakuliński, aktor Teatru Współczesnego, od lat związany również z Teatrem Polskiego Radia, który sam przyznaje się do sentymentu do dawnej Warszawy swojego dzieciństwa.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 27.12.2018-11.01.2019

Godzina emisji: 19.10

pg/jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Nowakowski. "Kronikarz siermiężnego PRL"

23.12.2016 12:00
- Mając zaledwie 22 lata, zadebiutował na łamach "Nowej Kultury" opowiadaniem "Kwadratowy", a rok później miał już swój debiut książkowy. Jak na czasy PRL, to było coś, bo zwykle na wydanie książki trzeba było czekać latami – powiedział Wacław Holewiński.
2 kwietnia przypadła 81. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Pisarz zmarł 16 maja 2014 r. Na zdj. podczas spotkania z czytelnikami w zw. z promocją książki Korzenie miasta. Warszawa 1945-1978 , lipiec 2012 r.
2 kwietnia przypadła 81. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Pisarz zmarł 16 maja 2014 r. Na zdj. podczas spotkania z czytelnikami w zw. z promocją książki "Korzenie miasta. Warszawa 1945-1978 ", lipiec 2012 r. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
26'23 Wacław Holewiński i Paweł Siwek w rozmowie o twórczości Marka Nowakowskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

Młody pisarz miał niesamowite szczęście, tym bardziej, że jego książki dotyczyły tematów, które mogły drażnić władze PRL.

- Jego debiutancki tom "Ten stary złodziej" oraz wydany trzy lata później "Benek kwiaciarz" to książki o świecie drobnych przestępców, lumpów, marginesu społecznego, cinkciarzy, alkoholików, milicjantów, prostytutek. To jest taki opis siermiężnego PRL i tak sobie myślę, że te książki w jakiś sposób przecisnęły się przez to sito cenzury - dodał Wacław Holewiński.

W nagraniu audycji posłuchamy również o działalności opozycyjnej Marka Nowakowskiego, a także o tym, że zmorą pisarza było porównywanie go z Markiem Hłaską.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowali: Wacław Holewiński i Paweł Siwek

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 21.30

mz/bch

Czytaj także

Paweł Sołtys i The best of Marek Nowakowski

04.04.2018 21:08
- Te opowiadania pochodzą z różnych okresów życia i z różnych tomów. Wybór nie był łatwy, ale według wydawcy to najlepsza i najbardziej nośna proza - powiedziała Jolanta Nowakowska o nowym wyborze opowiadań swojego męża, zmarłego przed czterema laty Marka Nowakowskiego
Okładka książki Książę Nocy. Najlepsze opowiadania Marka Nowakowskiego
Okładka książki "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania" Marka NowakowskiegoFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
30'58 O prozie Marka Nowakowskiego i "Mikrotykach" Pawła Sołtysa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Wojciech Chmielewski1200.jpg
Wojciech Chmielewski zdobył Nagrodę im. Marka Nowakowskiego 2017

Od kilku dni znaleźć można w księgarniach najobszerniejszy z dotychczasowych wybór opowiadań Marka Nowakowskiego zatytułowany "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania". To prawdziwe "The best of..." - 40 opowiadań, 1120 stron. I to o nich rozmawialiśmy z Jolantą Nowakowską, wdową po pisarzu, współautorką tego wyboru.

Niedawno też poznaliśmy laureata II edycji Nagrody imienia Marka Nowakowskiego. Został nim drugi z gości audycji, Paweł Sołtys, nagrodzony za swój debiutancki tom opowiadań "Mikrotyki". W uzasadnieniu swej dycyzji Kapituła Nagrody wskazała na "oryginalne podjęcie problematyki warszawskiej, precyzję języka, nowatorskie posługiwanie się słowem i twórcze nawiązanie do prozy patrona".

- To jest książka o ludziach, jest skupiona na postaciach i typach ludzkich. I jest bardzo warszawska, choć to nie był jakiś specjalny mój zamiar. Po prostu pisząc skupiam się na detalach i miejscach w których żyję - powiedział Paweł Sołtys znany dotąd przede wszystkim jako Pablo Pavo, z którym rozmawialiśmy o jego książce, o tym kim był dla niego Marek Nowakowski, a także o tym, jak łączy piosenkę z prozą.

Jak powstawały "Mikrotyki"? Dlaczego nagrodzony pisarz nie chciałby publikacji swoich wcześniejszych utworów? Co łączy sposób pisania Marka Nowakowskiego i Pawła Sołtysa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Jolanta Nowakowska i Paweł Sołtys

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/bch