X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Ja, Tamara"

25.10.2019 12:25
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty biografii Tamary Łempickiej autorstwa Grzegorza Musiała. Czytała Marzena Trybała.
Marzena Trybała
Marzena TrybałaFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
09'54 Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
08'58 Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
09'09 Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
09'52 Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
09'56 Grzegorz Musiał "Ja, Tamara", czyta Marzena Trybała - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Grzegorz Musiał (ur. 1952) - przypomina we wstępie wydawca - jest lekarzem, pisarzem, poetą, autorem powieści, tomów wierszy, przekładów współczesnych poetów amerykańskich. Jest członek PEN-Clubu i członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Więźniem stanu wojennego. Laureatem wielu  nagród literackich m.in. S. Piętaka, S. Wyspiańskiego, Kościelskich. Dwukrotnym stypendystą International Writing Program w Iowa City i Fundacji Fulbrighta. Jego utwory tłumaczono m.in. na angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, rumuński, czeski. Mieszka w Bydgoszczy.

Ta niezwykła, wielowątkowa, wielogatunkowa, obszerna, bo licząca blisko 800 stron powieść wciąga od pierwszej  strony. Wydawca przytacza w posłowiu również entuzjastyczną recenzję prof. Jerzego Jarzębskiego, w której czytamy:

[…] Grzegorz Musiał — sam przecież powieściopisarz o dużym doświadczeniu — dał się […] uwieść potężnemu "Ja" Łempickiej, które dominuje w jego narracji od pierwszej do ostatniej strony. […]

Rewolucja bolszewicka w Rosji czy szalone lata Paryża początku XX wieku […] zaczynają tu żyć w nowy, szczególny sposób, przepuszczone przez doświadczenie osobiste kobiety tak niezwykłej, jak Tamara Łempicka. Niezwykłej i nieznośnej, z czego ona zdaje sobie sprawę, i […] pomimo potworności losu, jakich jej —zwłaszcza w czasie rewolucji bolszewickiej — życie nie szczędzi, Łempicka z reguły wygrywa.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 21-25.10

Godzina emisji: 11.00

materiały prom. Oficyna Wyd. Epigram./pg/am

Zobacz więcej na temat: Tamara Łempicka książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tamara Łempicka nie miała zielonego bugatti

04.01.2016 15:00
Artystki nie było stać na tak luksusowy samochód. Jeździła żółtym renault. Na okładce "Die Dame" postanowiła jednak pokazać się w lepszej maszynie.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma Die Dame z 1929 r.
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma "Die Dame" z 1929 r.Foto: wikimedia/minimal use
Posłuchaj
15'04 "Autoportret w zielonym bugatti" Tamary Łempickiej (Jest taki obraz/Dwójka)
więcej

Okładka pisma "Die Dame" Okładka pisma "Die Dame"

Nie był to pierwszy marketingowy zabieg słynnej malarki epoki art déco. Wokół Łempickiej narosło wiele mitów i legend, które ona sama podtrzymywała. – Kiedy się czyta jej biografię, nie wiadomo do końca, w co wierzyć, począwszy od daty i miejsca jej urodzenia – powiedziała dr Grażyna Bastek.

Być może Tamara Łempicka nigdy nie zostałaby malarką, gdyby nie zła sytuacja finansowa po przeprowadzce do Paryża w 1918 r. i konieczność utrzymania rodziny. Taki był początek kariery, która doprowadziła ją do wielkiego sukcesu i w końcu - pieniędzy. I choć w pewnym momencie jej gwiazda zaczęła przygasać, nie był to wcale ostatni akord jej sławy...

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek 

Data emisji: 3.01.2016

Godzina emisji: 10.15

mc/mm