Powieści na antenie

"Bywalec zieleni"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 18:18
Na rynku wydawniczym ukazała się, dzięki staraniom Wydawnictwa ISKRY, nowa biografia jednego z najwybitniejszych polskich poetów - Bolesława Leśmiana. Wybrane fragmenty książki "Bywalec zieleni" Piotra Łopuszańskiego prezentowaliśmy od 31 maja w cyklu "To się czyta".
Jarosław Gajewski z książką Bywalec zieleni
Jarosław Gajewski z książką "Bywalec zieleni"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:39 Dwójka To się czyta 31.05.2021.mp3 Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

10:29 To się czyta fragm. 2 dn. 1 czerwiec 2021.mp3 Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

10:37 To się czyta godz.11.00 2.06.2021.mp3 Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

10:31 To się czyta fragm.4 3.06.2021 godz.11.00.mp3 Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

14:21 To się czyta Dwójka 4 czerwiec 2021 09_29_29.mp3 Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni", czyta Jarosław Gajewski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

 

To kolejna już książka Piotra Łopuszańskiego poświęcona poecie. Tym razem autor przedstawia w niej wiele nieznanych faktów, ciekawych dokumentów, przytacza dużo nowych informacji. Przypomina zapomniane teksty poety, obala wiele nieprawdziwych opowieści o nim i jego bliskich, cytuje dokumenty, nekrologi, listy, wspomnienia.

Leśmian został pokazany jako człowiek o wybitnym umyśle i wielkim talencie poetyckim, a zarazem jako marzyciel nieradzący sobie z problemami codzienności.

Na antenie radiowej Dwójki fragmenty "Bywalca zieleni" Piotra Łopuszańskiego czytał Jarosław Gajewski.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 31.05-4.06

Godzina emisji: 11.00-11.15


Zobacz więcej na temat: Bolesław Leśmian Dwójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak dziś wygłosić Leśmiana?

05.11.2017 13:06
Z okazji 80. rocznicy śmierci Bolesława Leśmiana powróciliśmy do jego oryginalnej, fascynującej twórczości.  
Bolesław Leśmian
Bolesław LeśmianFoto: PAP
Posłuchaj
44'04 Jak dziś wygłosić Leśmiana? (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Bolesław Leśmian nie tylko wspaniały poeta, lecz także człowieka teatru. W audycji spróbowaliśmy go dla Państwa wygłosić. Bo opowiedzieć go raczej nie sposób…

Pomogli nam w tym znakomici aktorzy i badacze - profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska, doktor Eliza Kącka i Piotr Łopuszański.

***
Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Anna Lisiecka

Data emisji: 5.11.2017

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

Leśmian w Iłży. Poeta nieodkryty i jego sekrety

03.10.2018 20:26
- Iłża to miejsce "leśmianowskie", tajemnicze. To enklawa, która sprzyja zadumie i taką właśnie widział ją poeta. Tu pewne myśli, pomysły, projekty same przychodzą do głowy – mówił w Dwójce Paweł Nowakowski z Towarzystwa Naukowo-Historycznego w Iłży.
Bolesław Leśmian
Bolesław LeśmianFoto: PAP/Alamy Stock Photo
Posłuchaj
28'29 Iłża Leśmiana. Śladami poety (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
więcej

Halina Herbert-Żebrowska 1200.jpg
Syn Haliny Herbert-Żebrowskiej: mama była bardzo zadzierzysta

W "Rozmowach po zmroku" wybraliśmy się do małego, uroczego miasteczka w centralnej Polsce, które odwiedzał Bolesław Leśmian. Do 1942 roku dużą część mieszkańców Iłży stanowili Żydzi. Ponoć to właśnie atmosfera Iłży zainspirowała poetę do napisania "W malinowym chruśniaku". W mieście jest nawet chruśniak, który został uwieczniony w poezji.

- O malinowym chruśniaku krąży wiele legend. Nie jest to miejsce trudne do odnalezienia i kiedy człowiek już w nim stanie, wszystko okazuje się oczywiste. Rosną drzewa, szumią liście, pachną owoce. Łatwo zrozumieć, dlaczego nazywane jest świątynią poezji - powiedział Łukasz Babula.

Czy istnieją jeszcze w Iłży inne ślady Bolesława Leśmiana? Czy żydowska przeszłość tego miasteczka jest ciągle tu pamiętana? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Paweł Nowakowski, Norbert Jastalski, Cezary Ziembicki oraz Łukasz Babula (Towarzystwo Naukowo-Historyczne w Iłży)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/pg