Leśmian w Iłży. Poeta nieodkryty i jego sekrety

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 20:26
- Iłża to miejsce "leśmianowskie", tajemnicze. To enklawa, która sprzyja zadumie i taką właśnie widział ją poeta. Tu pewne myśli, pomysły, projekty same przychodzą do głowy – mówił w Dwójce Paweł Nowakowski z Towarzystwa Naukowo-Historycznego w Iłży.
Audio
  • Iłża Leśmiana. Śladami poety (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Bolesław Leśmian
Bolesław LeśmianFoto: PAP/Alamy Stock Photo

Halina Herbert-Żebrowska 1200.jpg
Syn Haliny Herbert-Żebrowskiej: mama była bardzo zadzierzysta

W "Rozmowach po zmroku" wybraliśmy się do małego, uroczego miasteczka w centralnej Polsce, które odwiedzał Bolesław Leśmian. Do 1942 roku dużą część mieszkańców Iłży stanowili Żydzi. Ponoć to właśnie atmosfera Iłży zainspirowała poetę do napisania "W malinowym chruśniaku". W mieście jest nawet chruśniak, który został uwieczniony w poezji.

- O malinowym chruśniaku krąży wiele legend. Nie jest to miejsce trudne do odnalezienia i kiedy człowiek już w nim stanie, wszystko okazuje się oczywiste. Rosną drzewa, szumią liście, pachną owoce. Łatwo zrozumieć, dlaczego nazywane jest świątynią poezji - powiedział Łukasz Babula.

Czy istnieją jeszcze w Iłży inne ślady Bolesława Leśmiana? Czy żydowska przeszłość tego miasteczka jest ciągle tu pamiętana? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Paweł Nowakowski, Norbert Jastalski, Cezary Ziembicki oraz Łukasz Babula (Towarzystwo Naukowo-Historyczne w Iłży)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/pg

Czytaj także

Hamaki pełne poezji. "Łąka Leśmiana" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 10:50
– Wydawało nam się to bardzo ciekawym sposobem na przypomnienie twórczości Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci – mówiła Ewa Budek z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin o plenerowej instalacji "Łąka Leśmiana".
rozwiń zwiń