Powieści na antenie

"Zsunęła się z krzesła. Ciennik"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 11:15
W cyklu "To się czyta" tym razem prezentowaliśmy lekturę powieści Krzysztofa Bieleckiego - "Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Książka ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, a na naszej antenie jej fragmenty czytał Mariusz Bonaszewski.
Lekturę czyta Mariusz Bonaszewski
Lekturę czyta Mariusz BonaszewskiFoto: Krzysztof Świeżak/PR

Książka Krzysztofa Bieleckiego to proza medytacyjna, wspomnieniowa, opowiadająca o matce, która odeszła, pewnego dnia po prostu "zsunęła się z krzesła".

Jej autor w tytule umieszcza jeszcze jedno słowo "Ciennik", które daje dodatkowe znaczenie tytułowi. Ten wyraz - idąc za słownikiem PWN-u - oznacza "rozłożyste drzewo pozostawione w czasie wyrębu lasu do ocieniania młodych drzewek".


Posłuchaj
10:41 Dwójka to się czyta 30.10.2023.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:20 Dwójka to się czyta 31.10.2023.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:19 2023_11_01 11_00_20_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:19 2023_11_02 11_00_41_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:14 Dwójka to się czyta 3.11.2023.mp3 Krzysztof Bielecki "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", czyta Mariusz Bonaszewski - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)     

Czy Krzysztof Bielecki poleciał z matką w kosmos? Oto tajemnica jego najnowszej powieści "Zsunęła się z krzesła. Ciennik”. Nawet wątki autobiograficzne czyta się z niedowierzaniem. Kosmos odsłania rzekę myśli, obrazów, lęków: wieczność prześladuje sekunda; ogrom rani drobiazg; człowiek potyka się o… nic. Zimna antyteza kładzie się cieniem na wszelkich porządkach świata. Opowieść niepokoi, dziwi, czasem bawi. Jest poruszającą historią zanikania. Nieograniczone przestrzenie języka żyją, umierają i znów żyją. Jak żyje, umiera i znów żyje matka autora.

[opis wydawcy]

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 30.10-3.11.2023

Godz. emisji: 11.00

mgc/pg

Czytaj także

Zdeněk Svěrák i Jaroslav Rudiš, czyli bierzemy na warsztat czeskich autorów

21.10.2023 19:30
- Zdeněk Svěrák jest klasykiem, nie tylko literatury, zajmuje się różnymi dziedzinami. To weteran czeskiej kultury, wciąż aktywny aktor, scenarzysta i postać wręcz kultowa w Czechach. Od jakiegoś czasu opowiadania są ulubioną formą wypowiedzi literackiej Svěráka. Widać w nich cały jego dorobek. Znajdujemy tam absurdalny, surrealistyczny humor, a także pewną melancholię, poczucie przemijania - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
Zdenk Svrk - czeski pisarz, aktor i scenarzysta. W audycji rozmawialiśmy m.in. o jego książce Opowiadania i wiersz
Zdeněk Svěrák - czeski pisarz, aktor i scenarzysta. W audycji rozmawialiśmy m.in. o jego książce "Opowiadania i wiersz"Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
29'39 Zdeněk Svěrák i Jaroslav Rudiš, czyli bierzemy na warsztat czeskich autorów (Czytelnia/Dwójka)
więcej
  • W "Czytelni" tym razem omówiliśmy dwie książki: Zdeněk Svěrák "Opowiadania i wiersz" (tł. Dorota Dobrew, Jan Węgłowski), Jaroslav Rudiš "Stacja Europa Centralna" (tł. Małgorzata Gralińska).
  • Obaj autorzy pochodzą z Czech, a ich literackie propozycje ocenili Iwona Rusek i Piotr Kofta.

Zdeněk Svěrák "Opowiadania i wiersz" (tł. Dorota Dobrew, Jan Węgłowski)

Zdeněk Svěrák (urodzony w 1936 w Pradze), aktor, scenarzysta i pisarz, jest jedną z największych osobowości kultury czeskiej.

Uwielbiany za charakterystyczne role filmowe (m.in. w nagrodzonym Oscarem "Koli"), nietuzinkowe scenariusze, za powołanie do życia czeskiego geniusza - Járy Cimrmana i za teksty kultowych piosenek.

Oddajemy w Wasze ręce najnowszą książkę Mistrza - Opowiadania i wiersz - w której zasmakują wszyscy fani słodko-gorzkiego czeskiego humoru. Autor o swoim zbiorze mówi tak: "Są tu opowiadania o różnym zabarwieniu. Najzabawniejsza jest być może Ruina (1963), najsmutniejszy Generał (2020). Jedne są z życia wzięte, inne zmyślone, lecz tak wiarygodnie, że nikt się nie zorientuje. Życzyłbym sobie, żeby odnaleźli Państwo w każdym z nich choć trochę humoru. Nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka, lecz mam nadzieję, że wszędzie obecny. Bez niego pisanie w ogóle nie sprawiałoby mi przyjemności".

Zdenek Sverak „Opowiadania i wiersz” (tł. Dorota Dobrew, Jan Węglowski), Jaroslav Rudiš „Stacja Europa Centralna” (tł. Małgorzata Gralińska) - okładki książek Zdenek Sverak "Opowiadania i wiersz" (tł. Dorota Dobrew, Jan Węgłowski), Jaroslav Rudiš "Stacja Europa Centralna" (tł. Małgorzata Gralińska) - okładki książek foto: materiały promocyjne

***

Jaroslav Rudiš "Stacja Europa Centralna" (tł. Małgorzata Gralińska)

Dlaczego najszybsze połączenie kolejowe rzadko jest najpiękniejsze? Kim jest kolejowa bogini? Dlaczego kolejarzy nazywa się "błękitną armią"?

Dziadek Jaroslava Rudiša był zwrotniczym, wujek dyspozytorem, a kuzyn maszynistą. On sam - okularnik pozbawiony możliwości pracy na kolei - jeździ pociągiem tak często, jak to możliwe. W swojej książce, niczym bohaterowie jego poprzednich powieści, przemierza Europę w rytmie kolei. Z pasją opowiada o tym, jak po raz pierwszy zobaczył Adriatyk czy zwiedzał lasy w górach Harz kolejką wąskotorową i iloma połączeniami jechał po całych Niemczech w ciągu czterdziestu godzin. Jak nikt uwodzi opowieścią i zachęca do uważnych podróży pociągiem.

Ludzie, którzy pracują na kolei albo się nią zajmują, nie do końca znajdują zrozumienie u swoich rodzin, przyjaciół czy znajomych. "Stacja Europa Centralna" świetnie wyjaśnia, dlaczego wstający o drugiej nad ranem kolejarze nie przestają kochać swojej pracy, a kolejowi hobbyści najwięcej wolności czują podczas wielogodzinnej podróży lokalnymi pociągami. Książka Jaroslava Rudiša to genialny przewodnik nie tylko po Europie, ale także po duszach Ludzi Kolei.

Karol Trammer, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Z Biegiem Szyn".

(opisy pochodzą od wydawców)

Posłuchaj
29:39 2023_10_21 19_00_29_Dwojka_Czytelnia.mp3 Zdeněk Svěrák i Jaroslav Rudiš, czyli bierzemy na warsztat czeskich autorów (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 21.10.2023

Godzina emisji: 19.00

mgc/mo/kk

Czytaj także

Cezary Harasimowicz - "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej" [POSŁUCHAJ]

27.10.2023 12:00
W cyklu "To się czyta" zaprezentowaliśmy najnowszą powieść Cezarego Harasimowicza, której bohaterką jest autentyczna postać z XVIII wieku. Fragmenty książki "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej" przeczytała Agnieszka Pilaszewska.
Agnieszka Pilaszewska z książką Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej
Agnieszka Pilaszewska z książką "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej"Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Autor powieści o losach Reginy Salomei Pilsztynowej Cezary Harasimowicz przyznał niedawno w radiowej Dwójce, że była ona kobietą, która nie daje się przeciwnościom losu. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman i emancypantki, feministki nawet, chociaż nieuświadomiony, bez ideologii, ale była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił.

"Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej" to powieść o pierwszej polskiej lekarce. Czupurna i dowcipna jak sama bohaterka!

Jak to się stało, że dziewczyna z Nowogródka zrobiła międzynarodową karierę? Co spowodowało, że trafiła przed oblicze carycy Anny i stała się medyczką haremu sułtana? Dlaczego parała się handlem ludźmi oraz szpiegowaniem? Mówiła o sobie – doktorka i okulistka. Oto Regina Salomea Pilsztynowa: pierwsza polska lekarka, choć bez formalnego wykształcenia, do tego podróżniczka i pionierka emancypacji rodem z XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej.

O szalonych przypadkach Reginy, postaci autentycznej, ukazanych na tle równie szalonej epoki, przypomina w swojej brawurowej powieści znany pisarz i scenarzysta, Cezary Harasimowicz.

(opis pochodzi od wydawcy)

Czytaj także:

Posłuchaj
09:49 Dwojka_To_sie_czyta_2023_10_23-11-02-13.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

09:58 Dwojka_To_sie_czyta_2023_10_24-11-01-50.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:57 Dwojka_To_sie_czyta_2023_10_25-10-59-12.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:24 Dwójka to się czyta 26.10.2023.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

09:48 Dwojka_To_sie_czyta_2023_10_27-11-02-35.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 23-27.10 2023

Godz. emisji: 11.00

mgc