Polskie Radio
Section05
Iwona Rusek

Powieści "Kornik" i "Walentynka" - głos skrzywdzonych kobiet

Tym razem w "Czytelni" zaprezentowaliśmy dwie powieści, w których na pierwszy plan przebija się głos kobiet, szczerze i bez kompromisów mówiących o swojej złości i niezgodzie na męską dominację i przemoc. Były to następujące pozycje: Layla Martínez "Kornik" (tł. Maja Gańczarczyk) oraz Elizabeth Wetmore "Walentynka" (tł. Hanna Pasierska). Omówili je Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki kobieta Małgorzata Szymankiewicz Iwona Rusek Dwójka Piotr Kofta

Zdeněk Svěrák i Jaroslav Rudiš, czyli bierzemy na warsztat czeskich autorów

- Zdeněk Svěrák jest klasykiem, nie tylko literatury, zajmuje się różnymi dziedzinami. To weteran czeskiej kultury, wciąż aktywny aktor, scenarzysta i postać wręcz kultowa w Czechach. Od jakiegoś czasu opowiadania są ulubioną formą wypowiedzi literackiej Svěráka. Widać w nich cały jego dorobek. Znajdujemy tam absurdalny, surrealistyczny humor, a także pewną melancholię, poczucie przemijania - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki literatura czeska Iwona Rusek Piotr Kofta Małgorzata Szymankiewicz

Iwona Rusek i jej dramaty radiowe. Rozmowa o tomie II

- Byłam wychowana na baśniach, kolekcjonuję baśnie do dzisiaj. Uwielbiam je czytać, oglądać, słuchać, uważam, że to jest najpiękniejsza literatura. One mnie ukształtowały i gorąco zachęcam wszystkich państwa, żeby swoim pociechom od najmłodszych lat je czytać i samemu po nie sięgać - mówiła w Dwójce Iwona Rusek, której drugi tom dramatów radiowych ukazał się w ostatnim czasie. Nasza rozmówczyni podejmuje się także pisania spektakli dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia pisarze i poeci Iwona Rusek Dwójka literatura słuchowisko Wacław Holewiński

"Wyspa Ø" i "W tej powieści wszyscy umierają". Na granicy rzeczywistości i fikcji

W "Czytelni" omawialiśmy tym razem prozę autorów ze Słowacji i z Gruzji - powieści Petera Balki "Wyspa Ø" (w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego) i Beki Adamaszwilego "W tej powieści wszyscy umierają" (tł. Magda Nowakowska). Autorzy podróżują po bezdrożach wyobraźni, komentując jednocześnie współczesność. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Słowacja książki Magda Mikołajczuk Iwona Rusek Piotr Kofta