Cezary Harasimowicz - "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 12:00
W cyklu "To się czyta" zaprezentowaliśmy najnowszą powieść Cezarego Harasimowicza, której bohaterką jest autentyczna postać z XVIII wieku. Fragmenty książki "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej" przeczytała Agnieszka Pilaszewska.
Agnieszka Pilaszewska z książką Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej
Agnieszka Pilaszewska z książką "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej"Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio

Autor powieści o losach Reginy Salomei Pilsztynowej Cezary Harasimowicz przyznał niedawno w radiowej Dwójce, że była ona kobietą, która nie daje się przeciwnościom losu. - Można powiedzieć, że jest to taki pierwowzór, prototyp bizneswoman i emancypantki, feministki nawet, chociaż nieuświadomiony, bez ideologii, ale była to kobieta wyzwolona i wyzwalająca się z opresji - mówił.

"Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej" to powieść o pierwszej polskiej lekarce. Czupurna i dowcipna jak sama bohaterka!

Jak to się stało, że dziewczyna z Nowogródka zrobiła międzynarodową karierę? Co spowodowało, że trafiła przed oblicze carycy Anny i stała się medyczką haremu sułtana? Dlaczego parała się handlem ludźmi oraz szpiegowaniem? Mówiła o sobie – doktorka i okulistka. Oto Regina Salomea Pilsztynowa: pierwsza polska lekarka, choć bez formalnego wykształcenia, do tego podróżniczka i pionierka emancypacji rodem z XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej.

O szalonych przypadkach Reginy, postaci autentycznej, ukazanych na tle równie szalonej epoki, przypomina w swojej brawurowej powieści znany pisarz i scenarzysta, Cezary Harasimowicz.

(opis pochodzi od wydawcy)

Czytaj także:

Posłuchaj
09:49 Dwojka_To_sie_czyta_2023_10_23-11-02-13.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

09:58 Dwojka_To_sie_czyta_2023_10_24-11-01-50.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:57 Dwojka_To_sie_czyta_2023_10_25-10-59-12.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:24 Dwójka to się czyta 26.10.2023.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

09:48 Dwojka_To_sie_czyta_2023_10_27-11-02-35.mp3 Cezary Harasimowicz "Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 23-27.10 2023

Godz. emisji: 11.00

mgc

Czytaj także

"Tango" Mrożka w Teatrze Polskim. Opowieść o współczesnych problemach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 17:30
- Ala jest dla mnie człowiekiem bez tożsamości. Chciałabym nie obronić tej postaci, chciałabym, żeby widz lub widzka, którzy przychodzą do teatru, pomyśleli sobie: "matko, nie chciałbym/nie chciałabym być nigdy takim człowiekiem, powykrzywianym na wszystkie strony" - tak o swojej postaci w spektaklu "Tango" mówiła aktorka Anna Cieślak, gość "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. "Do twórczości Mrożka wciąż warto wracać"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 10:00
- Co roku mamy patrona festiwalu, zapraszamy do namysłu nad jego twórczością. Chcemy, żeby to były postaci, które zaważyły mocno na polskiej literaturze i kulturze. Sławomir Mrożek jest bardzo obecny w teatrze, ale wiele aspektów jego twórczości można i trzeba przypominać. Chcemy, aby jego dzieła dotarły również do młodych osób, których jest u nas coraz więcej - mówił w Dwójce Piotr Duda o programie tegorocznego Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
rozwiń zwiń