Powieści na antenie

Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 10:00
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki wybitnego współczesnego australijskiego myśliciela Petera Singera. Czyta Andrzej Mastalerz.
Audio
  • Peter Singer "Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia", czyta Andrzej Mastalerz - fragm.1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Peter Singer "Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Peter Singer "Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Peter Singer "Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Peter Singer "Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Grafika przygotowana na podstawie okładki książki Ponad czasem Petera Singera
Grafika przygotowana na podstawie okładki książki "Ponad czasem" Petera SingeraFoto: materiały prasowe/Sedno

Jak czytamy na stronie wydawnictwa Sedno, "Peter Singer na podstawie prywatnej korespondencji, zapisów i przekazów ustnych oraz innych archiwalnych źródeł i wspomnień odtwarza losy Dawida Oppenheima, dziadka ze strony matki, na tle wiedeńskiego barwnego życia intelektualnego pierwszej połowy XX wieku. »To, co nas łączy, trwa ponad czasem« – ten fragment jednego z listów Dawida do przyszłej żony wykorzystuje Singer w książce wielokrotnie, podzielając wiarę dziadka, jednej z milionów ofiar Holokaustu, w »ludzkie, niesekciarskie, uniwersalne wartości«. Przywrócenie pamięci osoby dziadka ma dla Singera głęboki wymiar moralny, jest nieskończenie maleńkim, lecz namacalnym naprawianiem zła, jakie przyniósł nazizm niemiecki. Autor, poznając życie intelektualne Dawida, odkrywa zaskakujące podobieństwo ich poglądów na temat etyki i natury ludzkiej".

Fragmenty książki Petera Singera czytała dla Państwa Andrzej Mastalerz.

***

materiały prasowe/mz/mc


Czytaj także

Luigi Pirandello. Człowiek, teatr i rezonans

26.06.2017 16:00
W "Strefie literatury" z okazji 150. rocznicy urodzin słynnego włoskiego dramaturga rozmawialiśmy o tym, czy jego teatr jest wciąż przestrzenią atrakcyjną dla artystów.
Luigi Pirandello na tle swojego autografu
Luigi Pirandello na tle swojego autografuFoto: wikimedia/domena publiczna/CC BY-SA 4.0
Posłuchaj
40'15 Luigi Pirandello. Człowiek, teatr i rezonans (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Co sztuka Pirandella mówi o nas samych? Do jakiej tradycji odwoływał się artysta i jaka była jego droga twórcza? W czyjej twórczości rezonował?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Anna Osmólska-Mętrak (literaturoznawczyni, italianistka), Waldemar Śmigasiewicz (reżyser teatralny i filmowy)

Data emisji: 25.06.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/mc


Czytaj także

"Radziecki Hiob". Szałamow pisze o piekle Gułagu

03.07.2017 12:31
- W 1937 roku został aresztowany dlatego, że… już wcześniej był aresztowany - opowiadał prof. Tadeusz Klimowicz o sytuacji kafkowskiej, w której znalazł się w pewnym momencie Warłam Szałamow, autor wstrząsających "Opowiadań kołymskich".  
Warłam Szałamow po pierwszym aresztowaniu przez OGPU, 1929 r.
Warłam Szałamow po pierwszym aresztowaniu przez OGPU, 1929 r.Foto: Wikimedia Commons
Posłuchaj
33'31 "Radziecki Hiob". Szałamow pisze o piekle Gułagu (Strefa literatury/Dwójka)
więcej
gułag 663.jpg
Literackie świadectwa Gułagu. Serwis specjalny Polskiego Radia

Był synem popa i nauczycielki, studiował prawo na uniwersytecie moskiewskim. W wieku 22 lat został aresztowany za udział w kolportażu tzw. "testamentu Lenina" i skazany na trzy lata przymusowych robót: w łagrach koło Wiszery na północnym Uralu, potem przy budowie kombinatu chemicznego w Bierieznikach.

Wrócił do Moskwy, zajął się dziennikarstwem, zaczął pisać. Powstają wiersze, eseje i najprawdopodobniej pierwsze teksty, które później zbiorą się na cykl "Opowiadań kołymskich".

W 1937 roku, na fali wielkiego terroru, został aresztowany po raz wtóry i skazany – tym razem na pięć lat pracy w najcięższym miejscu sowieckich katorg: na Kołymie. Kolejny wyrok, dziesięć lat, otrzymał "z donosu", za określenie Iwana Bunina "klasykiem literatury rosyjskiej"... Dopiero w połowie lat 50. udało mu się wyjechać z Kołymy.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, w której mówiliśmy o życiu Szałamowa ("los radzieckiego Hioba"), jego religijności ("w łagrze chyba stracił wiarę"), o tłumaczeniu jego opowiadań na język polski. Osobnym wątkiem było spojrzenie na twórczość tego pisarza oczami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

***
Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Tadeusz Klimowicz (Uniwersytet Wrocławski), dr. hab. Arkadiusz Morawiec (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 2.07.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/mc