X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Auschwitz
Section02

Uczestnicy Marszu Żywych upamiętnili węgierskie ofiary Holokaustu

PAP
Izabella Mazurek 16.01.2015
Przewodniczący Yad Vashem rabin Israel Meir Lau (L) oraz prezydent Węgier Janos Ader (C) z małżonką Anitą Herczegh (P) podczas Marszu Żywych
Przewodniczący Yad Vashem rabin Israel Meir Lau (L) oraz prezydent Węgier Janos Ader (C) z małżonką Anitą Herczegh (P) podczas Marszu Żywych, foto: PAP/EPA/Jacek Bednarczyk

Ponad 10 tys. Żydów z różnych kontynentów oraz Polacy oddali hołd ofiarom Zagłady, uczestnicząc w Marszu Żywych w Oświęcimiu.

W 2014 roku w sposób szczególny wspominano martyrologię Żydów z Węgier. W czasie II wojny światowej Niemcy zgładzili większość tej społeczności.

Uczestnicy Marszu pokonali pieszo trzykilometrową trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. Wśród nich byli sędziowie izraelskiego Sądu Najwyższego z prezesem Asherem Grunisem. W głównej uroczystości uczestniczył prezydent Węgier Janos Ader.

- Żeby zrozumieć tragedię roku 1944 roku, musimy spojrzeć w nasze sumienia. Nawet, jeśli wiemy, że wprowadzenie Ostatecznego Rozwiązania (niemiecki program zagłady Żydów - przyp. PAP) było demonicznym planem niemieckiego okupanta, to źródłem naszego bólu jest to, że węgierskie państwo nie sprzeciwiło się temu, ale współpracowało w jego realizacji - powiedział prezydent Węgier.
Janos Ader przypomniał, że Węgry, okupowane przez Niemców od 19 marca 1944 r., nie potrafiły ochronić własnych obywateli. - Władze kolaborowały z tymi, którzy zaplanowali wymordowanie naszych współobywateli. Nie tłumaczy tego i nie usprawiedliwia to, że podobnie było w innych krajach Europy. Żadne usprawiedliwienie nie przywróci im życia - mówił prezydent Węgier.

Ader przypomniał, że Auschwitz jest największym węgierskim cmentarzem, a co trzecia jego ofiara była węgierskim Żydem.

Spośród ok. 800 tys. węgierskich Żydów wojnę przeżyło niespełna 200 tys. Według szacunków historyków z Muzeum Auschwitz ponad 325 tys. zostało zgładzonych przez Niemców w komorach gazowych Birkenau.

Szef Marszu Aharon Tamir powiedział, że jest ważne, by ludzie poznawali historię i wyciągali z niej wnioski. - Dostrzegamy dziś w Europie i w innych miejscach świata nasilanie się takich zjawisk, jak negowanie Holokaustu, rasizm i agresywny antysemityzm. Dlatego znajomość faktów jest tak istotna i dlatego chcemy, aby jak najwięcej osób zobaczyło na własne oczy, co działo się 70 lat temu - podkreślił.

Marsz Żywych wyruszył spod bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym Auschwitz I. Sygnałem do jego rozpoczęcia był dźwięk szofaru, rogu pasterskiego.


Marsz Żywych w Auschwitz. TVN24/x-news.

Podczas głównej uroczystości w byłym Auschwitz II-Birkenau zmówiono modlitwy - kadisz oraz żałobną El male rachamim. Zabrzmiał izraelski hymn.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady stworzone przez Niemców podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają także historię Żydów w Polsce, spotykają się z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Odbywają się od 1988 roku. Organizowane są tradycyjnie w Dniu Pamięci o Zagładzie.

Zobacz serwis historyczny Jan Karski >>>

mc