Nauka

19. Piknik Naukowy. Dotknij nauki!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 15:06
Zobacz, jak pracują naukowcy. Weź udział w eksperymentach, grach, zobacz pokazy. 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbywa się pod hasłem "Światło".
Audio
  • Monika Wolińska i Marek Kozłowski na stoisku Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przygotują neurogrę (IAR)
19. Piknik Naukowy. Dotknij nauki
Foto: pikniknaukowy.pl

Piknik Naukowy jest już pełnoletni. Pierwszy odbył się 18 lat temu. - Inicjator przedsięwzięcia Łukasz Turski chciał, aby ludzie na co dzień uprawiający naukę wyszli ze swoich laboratoriów i spotkali się z ludźmi nauką na co dzień się nie zajmującymi - wyjaśnił genezę Pikniku Naukowego jego współtwórca oraz dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

Szybko okazało się, że to bardzo atrakcyjna inicjatywa. Na Piknik przychodzą ci, którzy wiążą przyszłość z nauką czy edukacją, ale i ci, którzy zwykle nie mają z nimi zbyt wiele wspólnego. - Okazało się, że widzowie chętnie komentują konkretne badania z perspektywy praktycznej czy moralnej - mówi Robert Firmhofer.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O TEGOROCZNYM PIKNIKU >>>

Początkowo było to kameralne wydarzenie odbywające się pierwotnie na Rynku Nowego Miasta.
Na pierwszym Pikniku było zaledwie 15 namiotów, a przyszło ok. trzech tysięcy osób, co uznano za ogromny sukces. Dość szybko jednak Piknik rozrósł się do największej plenerowej imprezy naukowej w Europie. Dziś Piknik z trudem mieści się na Stadionie Narodowym, organizatorzy spodziewają się 100-150 tysięcy gości, a w imprezie bierze udział ok. dwustu instytucji z Polski oraz całego świata.

Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy.

Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji - co roku około 1000.

Żywiołowość warszawskiej imprezy wzbudziła duże zainteresowanie Unii Europejskiej - w 2005 r. Piknik został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru "Nauka i społeczeństwo". Impreza była także nominowana do 13. Nagrody Mediów NIPTEL 2007. Pomysłodawcy Pikniku, prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Robert Firmhofer (od 2006 roku dyrektor Centrum Nauki Kopernik) oraz Krystyna Kępska-Michalska z Polskiego Radia w 1998 roku zostali uhonorowani nagrodą im. prof. Hugona Steinhausa.

Piknik stał się także inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Wielbiciele nauki z innych państw, wzorując się na Pikniku Naukowym, organizują podobne imprezy m.in. na Ukrainie i Litwie, w Gruzji, Chorwacji, Rosji i RPA.

Tak było w zeszłym roku:

Polskie Radio na Pikniku

Tegoroczny Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbywa się pod hasłem "Światło".

W tym roku Polskie Radio będzie reprezentowane na kilkunastu stoiskach. Oprócz poszczególnych Programów znajdą się także aktywności Studia Reportażu i Dokumentu, portalu PolskieRadio.pl, Informacyjnej Agencji Radiowej, Teatru czy Archiwum Polskiego Radia.

Piknikowicze wezmą udział m.in. w nagraniu mikrosłuchowiska oraz grze terenowej, w której główną nagrodą będzie elektryczna hulajnoga.

Wielbiciele słynnych radiowych głosów będą mieli okazję spotkać się z nimi na żywo – wśród obecnych na Pikniku dziennikarzy pojawią się m.in.: Zbigniew Krajewski (B3, godz.12.25-12.45), Roman Czejarek (B9, od godz.11.00-15.00), Artur Andrus (B7, godz.11.00-12.00), Marek Niedźwiecki (B7, godz.12.15-13.15), Michał Olszański (B7, godz.12.00-13.00), Hanna Maria Giza (B11, godz.16.00-17.00), Filip Chajzer (B13, godz.15.00-16.00), Mariusz Infulecki (B13, godz.16.00-17.00) i Michał Migała (B13, godz.16.00-17.00).

Nadarzy się również sposobność do spotkań ze znanymi sportowcami Kajetanem Kajetanowiczem (B3, godz.13.00-13.30) i Dagmarą Krzyżyńską (B3, godz. 14.30-14.50).

Goście Pikniku będą mogli także nagrać własnymi słowami spot radiowej Dwójki, dowiedzieć się, czym jest "łapacz dźwięków", wybrać się na silent disco oraz wziąć udział w premierze gry miejskiej pod hasłem "Dźwięki z przeszłości".

Wszyscy chętni poznają również radiowy wehikuł czasu, odwiedzą wyjątkową wystawę z okazji 90-lecia Polskiego Radia oraz niepowtarzalny archiwalny kącik dźwiękowy. Wezmą także udział w "Piknikowej liście przebojów Muzycznej Jedynki" oraz konkursie związanym z Festiwalem Folkowym "Nowa Tradycja".

Zobacz serwisy historyczne

Portal PolskieRadio.pl zaprezentuje natomiast swoje serwisy historyczne: Historia serwisy specjalne - polskieradio.pl >>>

Miliony dźwięków dotyczących przełomowych wydarzeń najnowszej historii tworzą kolekcję serwisów specjalnych, z których korzystać może każdy użytkownik internetu. - Wyciągamy dźwięki z naszych i pozyskanych archiwów, dodajemy fotografie, nagrywamy filmy wideo z historykami, badaczami, ekspertami i w ten sposób tworzymy multimedialne pakiety - tłumaczy Andrzej Mietkowski, redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl.

W kolekcji Polskiego Radia znajdują się również serwisy poświęcone wybitnym postaciom kultury i życia publicznego. Oparte na unikatowych archiwach Polskiego Radia oraz zasobach rozgłośni: BBC, RFI i Radia Wolna Europa, pozwalają poznać twórczość muzyków, pisarzy i poetów, działaczy politycznych i społecznych.

Zdjęcia,
Zdjęcia, wywiady, wspomnienia, skany materiałów źródłowych to doskonały materiał dydaktyczny

Ponadto będzie można oddać głos w konkursie "Wydarzenie Historyczne Roku 2014", w którym portal PolskieRadio.pl walczy o pierwsze miejsce w kategorii "Edukacja i multimedia", a także zapoznać się z nową aplikacją mobilną "Dźwięki z przeszłości".

 

Głosuj na serwisy historyczne portalu PolskieRadio.pl w prestiżowym plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku >>>

19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 9 maja 2015 roku, godz. 11.00-20.00, Stadion Narodowy w Warszawie. Wstęp wolny.

(ew/mr/polskieradio.pl)

Czytaj także

19. Piknik Naukowy. Niech oczaruje cię światło

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:16
Bioluminescencja, dyfrakcja i interferencja, pokazy hologramów, samodzielne budowanie spektroskopów i kalejdoskopów. 9 maja uczestnicy Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zgłębiać będą tajemnice światła, które jest wiodącym tematem tegorocznej imprezy. Wstęp na Piknik jak zwykle wolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak światła słonecznego oznaczałby tragedię

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 10:59
- Przede wszystkim nie mielibyśmy co jeść, bo rośliny przestałyby rosnąć - mówi dr Karolina Hansen z Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwiedź Polskie Radio na Pikniku Naukowym!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 12:00
W sobotę na Stadionie Narodowym będzie można spotkać wspaniałe osobowości Polskiego Radia, wziąć udział w grze terenowej, nagrać mikrosłuchowsko i spot czy zapoznać się z "łapaczem dźwięków". A to tylko niektóre z atrakcji - zapraszamy!
rozwiń zwiń