Nauka

Nie taka azjatycka kuchnia zdrowa. Chiński problem z nadwagą

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 19:50
Azjatycka dieta zazwyczaj kojarzy się ze zdrowym odżywianiem. Tymczasem, jak informuje tygodnik medyczny The Lancet, Chiny są na drugim miejscu na świecie pod względem liczby osób z nadwagą - po Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Chińczycy mają problem nadwagi. Relacja Tomasza Sajewicza/IAR
Nie taka azjatycka kuchnia zdrowa. Chiński problem z nadwagą
Foto: Glow Images/East News

Według raportu, na całym świecie żyje 671 mln osób otyłych. Ponad połowa z nich mieszka w zaledwie 10 krajach. Na pierwszym miejscu są Stanu Zjednoczone, gdzie poważne problemy z nadwagą ma 87 milionów osób, na drugim znalazły się Chiny z 62 milionami osób otyłych.
Coraz poważniejszym problemem jest tam też otyłość dzieci. Trzydzieści lat temu w Państwie Środka ta kwestia dotyczyła niespełna 6% populacji poniżej 20 roku życia. Obecnie - prawie 19%. Młodzi Chińczycy coraz częściej wybierają jedzenie w popularnych sieciach restauracji typu fast-food.
Otyłość i nadwaga, to zdaniem autorów raportu największy problem na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, gdzie te problemy zagrażają zdrowiu 58% mężczyzn i 65% kobiet.
pp/IAR

''

Czytaj także

Chcesz ograniczyć jedzenie słodyczy? To możliwe, wystarczą dwa tygodnie...

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 13:00
Pojadanie łakoci, kto z nas tego nie lubi? Zapominamy jednak, że codzienna porcja wafelków i/lub czekoladek, jest konkretną dawką kalorii. A jak wiadomo, nic w naturze nie ginie...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień czekolady - historia sztuki ulotnej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 14:59
- Czekolada nas inspiruje do tworzenia nietypowych dzieł sztuki! Dzieł ulotnych, które żyją krótko, bo zostają zjedzone - opowiada Janusz Profus, maestro czekolady E. Wedel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz schudnąć? "Nie odmawiaj sobie deseru"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 18:00
Problem nie do końca leży na talerzu, ale w głowie. Trzeba zaakceptować fakt, że jest, tak jak jest i potem można zacząć działać. My to nazywamy spojrzeniem smokowi w oczy - mówią Karolina Kopocz i Maciej Szaciłło, autorzy książki "Karolina na detoksie". - Dopóki nie zrobimy porządku w głowie, to nie uda nam się zrobić porządku z naszym ciałem - dodają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Soja na stole - trzeba się przyzwyczaić, ale warto

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 10:47
Ziarna soi i produkty przetworzone z tej rośliny stanowią bogate źródło białka dla osób, które zdecydowały się na rezygnację z mięsa. Ale nie tylko w ich diecie soja się przyda - zawarte w tej roślinie izoflawony wspierają także gospodarkę hormonalną i korzystnie wpływają na organizmy kobiet i mężczyzn.
rozwiń zwiń