Nauka

Powietrze w polskich miastach w alarmująco złym stanie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 20:20
Spaliny, pyły i dym zanieczyszczają powietrze w polskich miastach. Dopuszczalne poziomy tych szkodliwych substancji zostały przekroczone w powietrzu w Warszawie i okolicach Płocka i w Radomiu - alarmuje Mazowieckie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Audio
  • Dym i spaliny trują mieszkańców miast - IAR / Joanna Stankiewicz (2)
  • Dym i spaliny trują mieszkańców miast - IAR / Joanna Stankiewicz (3)
  • Dym i spaliny trują mieszkańców miast - IAR / Joanna Stankiewicz (1)
Kraków próbuje uporać się ze smogiem
Kraków próbuje uporać się ze smogiemFoto: flickr/Łukasz Hejnak/CC 2.0

Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyjaśnia, że w stolicy główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest komunikacja samochodowa. W wyniku spalania paliwa powstaje toksyczny dwutlenek azotu oraz pył emitowany z rury samochodowej. Pył powstaje również w wyniku ścierania klocków hamulcowych czy asfaltu. A to wszystko unosi się w powietrzu i trafia do naszych puc.

Doktor Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego podkreśla, że zanieczyszczone powietrze szczególnie w pobliżu arterii komunikacyjnych kilkukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i układu oddechowego. Jest to proces długotrwały. Pył, który przewlekle drażni płuca, po miesiącach wywołuje kaszel, a po latach może rozwinąć się astma i Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc.

Doktor Dąbrowiecki dodaje, że zanieczyszczenie powietrza w stolicy jest różne w zależności od natężenia ruchu, największe występuje w pasie 150 metrów od głównych arterii komunikacyjnych.

Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce są: Kraków, Nowy Sącz, Gliwice. Aby poprawić tę sytuację konieczna jest modernizacja transportu publicznego i systemów ogrzewania.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kraków zimą niebezpieczny dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 23:55
W okresie grzewczym powietrze w mieszkaniach krakowian jest tak samo, a czasami nawet bardziej zanieczyszczone rakotwórczymi węglowodorami aromatycznymi niż na zewnątrz – wynika z analiz specjalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog zabija. Najgorsze powietrze jest w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 12:34
Na jego jakość wpływa położenie geograficzne, natężenie ruchu pojazdów i liczba kotłowni w mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Kraków ma problem ze smogiem. Także Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 20:00
Generał Charles de Gaulle na warszawskim pomniku z symboliczną maseczką na ustach, chroniącą przed pyłem. Działacze Greenpeace’u chcieli zwrócić uwagę na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy.
rozwiń zwiń