Nauka

OECD: Polska z bardzo dobrą edukacją

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 14:00
Polska ma bardzo dobry system edukacji dzieci - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Audio
  • Polska z bardzo dobrą edukacją - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / R. Motriuk
OECD: Polska z bardzo dobrą edukacją
Foto: Glow Images/East News

Nasz kraj zajął jedenaste miejsce w globalnym rankingu. Na szczycie listy są kraje azjatyckie.

W rankingu oceniano piętnastolatków i m.in. ich znajomość matematyki oraz nauk przyrodniczych. Na pierwszym miejscu tej listy jest Singapur. Eksperci podkreślają, że w tym kraju językiem wykładowym jest angielski, a nauczyciele mają świetne kwalifikacje. Dzięki temu młodzi ludzie są gotowi do pracy na globalnym rynku.

- Singapur nigdy nie zrezygnował z takich umiejętności jak matematyka czy angielski. Ale nie możemy spoczywać na laurach, musimy iść do przodu - mówi BBC tamtejszy ekspert Nagitha Kumarasinghe. W pierwszej piątce są też Hongkong, Korea, Japonia i Tajwan. Specjaliści mówią, że kluczem do sukcesu jest między innymi dyscyplina w klasie i ambicje.

Polskę - na jedenastym miejscu - wyprzedzają jeszcze Finlandia, Estonia czy Holandia. Ale Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, a nawet Niemcy są za nami odpowiednio na 28., 20. i 13. miejscu - wskazuje raport OECD. Ranking obejmuje 76 krajów.

(IAR)

Czytaj także

Nowy system antyplagiatowy na uczelniach. Praca sprawdzona w kilkadziesiąt sekund

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 12:10
Polskie uczelnie mogą już testować nowe narzędzie do wyszukiwania plagiatów - Otwarty System Antyplagiatowy OSA. Twórcy systemu przekonują, że jest on szybszy, skuteczniejszy i bardziej dostępny dla ośrodków naukowych niż dotychczas stosowane narzędzia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat Uniwersytetu Szczecińskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 09:00
Uniwersytet Szczeciński kończy w tym roku 30 lat. Od 17 maja rozpocznie się cykl wydarzeń poświęconych jubileuszowi uczelni. Z tej okazji ekonomiści profesor Ryszard Borowiecki oraz profesor Andrzej Koźmiński otrzymają tytuł doctora honoris causa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto tak naprawdę potrzebuje korepetycji?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 17:00
Kiedyś korki były tylko dla tych, którzy nie radzili sobie z materiałem, dzisiaj korzysta z nich wielu uczniów.
rozwiń zwiń