Polskie Radio
Section05
OECD

Eksperci: Wzrost polskiego PKB najwyższy w UE i państwach OECD

Gospodarka rośnie w tempie, które zaskoczyło analityków rynku. W efekcie poprawiają się nastroje przedsiębiorców, którzy coraz odważniej szukają nowych rynków zbytu, myślą o inwestycjach, także wobec spadkowego trendu inflacji co muszą pociągnąć za sobą niższe koszty kredytu. Cały czas też konkurują na rynku europejskim niższymi kosztami pracy i nawet znacząca podwyżka płacy minimalnej nie powinna osłabić tych wzrostowych  trendów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i dr Hubert Gąsiński z WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus pkb OECD inflacja COVID-19

Ekspert PIE: polski rynek pracy jest i będzie stabilny także w roku 2023

- Polsce nie grożą drastyczne zmiany na rynku pracy w roku 2023, w postaci masowych zwolnień, co najwyżej możemy się spodziewać pogorszenia sytuacji tylko w niektórych branżach lub gminach - powiedział Paweł Śliwowski zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie wynagrodzenia zatrudnienie Unia Europejska OECD

Najnowsza prognoza OECD. Czernicki z MF: kryzys energetyczny i inflacja mają w niej swoje odzwierciedlenie

Stojące przed Europą wyzwania o bezprecedensowej skali, jak kryzys energetyczny i utrzymująca się inflacja, znajdują odzwierciedlenie w najnowszej prognozie OECD - wskazał w komentarzu do raportu OECD główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów OECD POLSKA pkb inflacja wojna na Ukrainie produkcja przemysłowa zatrudnienie

UE jest uzależniona od importu surowców krytycznych. PIE: zmiana obecnego łańcucha dostaw jest koniecznością

Unia Europejska importuje 76 proc. ropy naftowej i 68 proc. gazu z państw spoza OECD, a w przypadku 11 z 30 tzw. surowców krytycznych, niezbędnych do przeprowadzenia transformacji energetycznej, zależność Unii od importu przekracza 85 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska import ropa naftowa gaz ziemny OECD

OECD prognozuje wzrost PKB Polski. Pozostaniemy pod tym względem w czołówce Europy

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla najbardziej rozwiniętych państw i podwyższa przewidywane poziomy inflacji. W najnowszym raporcie OECD zakłada, że polska gospodarka w całym 2022 roku rozwinie się o 4,44 proc. W grudniu zakładano nasz wzrost o 5,25 proc. Wciąż pod tym względem Polska będzie w czołówce, ustępując jedynie Portugalii, której PKB ma urosnąć o 5,4 proc. wobec wcześniej przewidywanych 5,8 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prognoza OECD inflacja pkb rynek pracy bezrobocie

Jaka będzie inflacja w roku 2022? Znamy opinię profesor Elżbiety Mączyńskiej z SGH

Wiele wskazuje, że inflacja w 2022 roku powoli będzie się zmniejszać, choć jeszcze nie wróci do celu inflacyjnego NBP - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE). Podkreśliła silny potencjał polskiej gospodarki, ale poziom niepewności jest tak duży, że potrzebne są "scenariusze awaryjne".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb OECD bank światowy rating Polski MFW

Wydatki publiczne w Polsce. Eksperci chcą większych nakładów m.in. na edukację i mieszkalnictwo

26,4 proc. wydatków publicznych na dobrobyt w Polsce jest nieefektywnych - oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najnowszym raporcie. Ich zdaniem należy zwiększyć o 2 proc. nakłady na edukację, mieszkalnictwo i ochronę środowiska. To, ich zdaniem, pozwoli to Polsce na awans w rankingu państw dobrobytu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA mieszkania edukacja OECD