Polskie Radio
Section05
OECD

OECD prognozuje wzrost PKB Polski. Pozostaniemy pod tym względem w czołówce Europy

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla najbardziej rozwiniętych państw i podwyższa przewidywane poziomy inflacji. W najnowszym raporcie OECD zakłada, że polska gospodarka w całym 2022 roku rozwinie się o 4,44 proc. W grudniu zakładano nasz wzrost o 5,25 proc. Wciąż pod tym względem Polska będzie w czołówce, ustępując jedynie Portugalii, której PKB ma urosnąć o 5,4 proc. wobec wcześniej przewidywanych 5,8 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prognoza OECD inflacja pkb rynek pracy bezrobocie

Jaka będzie inflacja w roku 2022? Znamy opinię profesor Elżbiety Mączyńskiej z SGH

Wiele wskazuje, że inflacja w 2022 roku powoli będzie się zmniejszać, choć jeszcze nie wróci do celu inflacyjnego NBP - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE). Podkreśliła silny potencjał polskiej gospodarki, ale poziom niepewności jest tak duży, że potrzebne są "scenariusze awaryjne".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb OECD bank światowy rating Polski MFW

Wydatki publiczne w Polsce. Eksperci chcą większych nakładów m.in. na edukację i mieszkalnictwo

26,4 proc. wydatków publicznych na dobrobyt w Polsce jest nieefektywnych - oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najnowszym raporcie. Ich zdaniem należy zwiększyć o 2 proc. nakłady na edukację, mieszkalnictwo i ochronę środowiska. To, ich zdaniem, pozwoli to Polsce na awans w rankingu państw dobrobytu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA mieszkania edukacja OECD

"Rozmowa o współpracy gospodarczej i perspektywach rozwoju Polski". Premier o spotkaniu z szefem OECD

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem z okazji 25-lecia przynależności Polski do tej organizacji. "Rozmawialiśmy o współpracy gospodarczej i perspektywach rozwoju Polski" - przekazał szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki kryzys na granicy OECD dyplomacja rocznica Białoruś granica straż graniczna Wojsko Polskie

Minimalna stawka podatku dla globalnych firm coraz bliżej. Trwają prace techniczne na forum OECD

- Reforma międzynarodowego systemu podatkowego przewiduje, że globalne przedsiębiorstwa będą podlegać minimalnej stawce podatkowej w wysokości 15 proc. od 2023 r. - tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski, odnosząc się do międzynarodowych ustaleń dotyczących walki z unikaniem opodatkowania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne podatki korporacja Ministerstwo Finansów OECD Unia Europejska

Setki miliardów dolarów trafiają do rajów podatkowych. Szykuje się wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Polska i 136 krajów wydały wspólne oświadczenie o kontynuowaniu współpracy nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego - poinformował resort finansów. Deklaracja ma być m.in. podstawą do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania cyfrowych gigantów i kolejnym krokiem w walce z rajami podatkowymi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OECD Ministerstwo Finansów podatki pit vat cit korporacja inwestycje

Cykl publikacji "Opowiadamy Polskę światu". Premier Mateusz Morawiecki w "L'Opinion" o rozwoju naszej gospodarki

Francuski dziennik "L'Opinion" opublikował serię artykułów dotyczących rozwoju polskiej gospodarki. Autorami tekstów są miedzy innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl oraz ambasador Polski przy OECD Aleksander Surdej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki gpw OECD Francja media ŚWIAT Europa

"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński złożył wizytę w Paryżu i wziął udział w posiedzeniu rady ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD. W rozmowie z Polskim Radiem wiceszef MSZ zaznaczył, że głównym tematem rozmów było wzmocnienie światowych gospodarek po pandemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów bogatynia energetyka górnictwo Czechy Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Paryż Francja Europa OECD GOSPODARKA ŚWIAT