Polskie Radio
Section05
OECD

"Konsumpcja i solidne inwestycje". OECD prognozuje odbicie PKB Polski w 2024 r.

Realne PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 proc. w 2023 r. ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflacją i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 r. wzrost powinien odbić do 2,6 proc. - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. W 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu realnego PKB na poziomie 2,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne OECD pkb inflacja deficyt budżetowy dług publiczny rynek pracy

Eksperci: Polska liderem wzrostu gospodarczego dzięki eksportowi i konsumpcji

Doskonałe dane na temat polskiej gospodarki płynące z OECD cieszą, ale kolejne kwartały stoją pod znakiem zapytania. Na wzrost PKB ma wpływ eksport, mimo pojawiających się problemów. Polacy nie zdecydowali się bowiem na radykalne ograniczenie konsumpcji. Ale ewentualna podwyżka VAT na żywność i uwolnienie cen energii mogą przerwać ten pozytywny trend - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie eksport inflacja pkb kredyt mieszkaniowy OECD

Izrael krajem o najwyższych kosztach życia według OECD. Polska na 36. miejscu

Izrael w 2022 roku był krajem o najwyższych kosztach utrzymania wśród państw rozwiniętych - wynika z danych opublikowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Statystyki wykazały, że ceny w tym kraju były o 38 proc. wyższe niż średnia dla krajów zrzeszonych w tej organizacji. Na drugim miejscu znalazła się Szwajcaria, tuż za nią Islandia, a następnie - Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT OECD Izrael koszty ceny żywności

Eksperci: polska gospodarka jest coraz lepiej oceniana przez MFW

Ocena polskiej gospodarki istotnie się poprawiła. MFW przewiduje, że nasz wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 1,2 proc. To cieszy, choć jeżeli chcemy gonić bogate gospodarki Zachodu nie może nas zadowalać. Ważne będą inwestycje publiczne, pieniądze dla samorządów i środki na KPO - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału zarządzania UW oraz Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA MFW pkb inflacja stopy procentowe OECD

Eksperci: stabilne perspektywy dla polskiej gospodarki

Perspektywy dla polskiej gospodarki są stabilne, choć mierzymy się jak cały świat z kryzysem gospodarki. Jest on u nas jednak płytki, a już na drugi kwartał agencje ratingowe zgodnie przewidują dla nas wzrosty. Przyczyną mają być spadek inflacji i korzystniejsze warunki zewnętrzne. Na dziś nie widać żadnych zagrożeń dla wypłacalności Polski, ale potrzebne jest wskazanie finansowania rosnących wydatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk oraz dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja rating OECD MFW deficyt budżetowy pkb

Eksperci: dostosowujemy budżet do nowych wydatków, ale nie oznacza to zwiększania deficytu

Nowelizacja tegorocznego budżetu nie jest niczym dziwnym czy niebezpiecznym. To po prostu dostosowanie wydatków do nowych propozycji takich jak nieodpłatne leki dla kolejnych grup społecznych. Nie łamiemy jednak żadnych reguł. Możemy zresztą nawet nie zrealizować założonych wydatków budżetowych a nasza gospodarka ma się na tle innych państwa naprawdę dobrze - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OECD recesja COVID-19 pkb Czechy bezrobocie budżet Polski

Eksperci: Wzrost polskiego PKB najwyższy w UE i państwach OECD

Gospodarka rośnie w tempie, które zaskoczyło analityków rynku. W efekcie poprawiają się nastroje przedsiębiorców, którzy coraz odważniej szukają nowych rynków zbytu, myślą o inwestycjach, także wobec spadkowego trendu inflacji co muszą pociągnąć za sobą niższe koszty kredytu. Cały czas też konkurują na rynku europejskim niższymi kosztami pracy i nawet znacząca podwyżka płacy minimalnej nie powinna osłabić tych wzrostowych  trendów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i dr Hubert Gąsiński z WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus pkb OECD inflacja COVID-19

Ekspert PIE: polski rynek pracy jest i będzie stabilny także w roku 2023

- Polsce nie grożą drastyczne zmiany na rynku pracy w roku 2023, w postaci masowych zwolnień, co najwyżej możemy się spodziewać pogorszenia sytuacji tylko w niektórych branżach lub gminach - powiedział Paweł Śliwowski zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie wynagrodzenia zatrudnienie Unia Europejska OECD