X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Jak wyglądały dłonie praprzodków? Kość sprzed 1,8 mln lat

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 22:22
Wąwóz Olduvai w Tanzanii przynosi kolejne sensacyjne znalezisko. Tym razem najstarszą znaną kość dłoni o budowie zbliżonej do kości dłoni człowieka.
Jak wyglądały dłonie praprzodków? Kość sprzed 1,8 mln lat

Znalezisko omówione zostało w ostatnim numerze "Nature Communications".

1,8 mln lat temu na terenach Tanzanii żyły australopiteki oraz Paranthropus boisei i Homo habilis - pierwszy przedstawiciel rodzaju Homo. Jednak kość wydaje się inna od tych, które kojarzone są z tymi gatunkami. Może oznaczać, że w Olduvai żył wtedy jeszcze inny gatunek człowiekowatych i to jego dłonie najbardziej przypominały nasze.

Kształt ludzkiej dłoni, umożliwiający chwytanie i manipulację przedmiotami, to najprawdopodobniej efekt długiej ewolucji. Kość, o której mowa, jest kolejnym dowodem wskazującym na to, że niektóre cechy ciała człowieka współczesnego pojawiły się na bardzo wczesnym etapie ewolucji.

Nowo odkryta kość to fragment małego palca lewej dłoni. Jak wynika z badań Manuela Domingueza-Rodrigo z Complutense University i z Instituto de Evolucion en Africa w Madrycie oraz jego współpracowników, kość należała do osobnika niezidentyfikowanego gatunku, który jednak mógł wyglądać podobnie do późniejszego Homo erectus.

- Dłoń współczesna z wyglądu mówi nam o tym, kiedy człowiek stał się w pełni gatunkiem naziemnym i używającym narzędzi - mówi Manuel Domínguez-Rodrig. Najwcześniejsi przedstawiciele człowiekowatych prowadzili także nadrzewny tryb życia.

(ew/PAP/Archaeology)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najstarszy europejski ząb

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 13:30
We Francji natrafiono na ślady obecności człowieka wcześniejsze niż dotychczas było to nauce wiadome. W rejonie Pirenejów znaleziono ząb, który ma 560 tysięcy lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krakowski kościół zaskakuje archeologów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Archeolodzy prowadzą badania na terenie gotyckiego kościoła św. Benedykta – najmniejszego i jednego z najstarszych kościołów w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wisła odsłoniła pozostałości po obiadach czwartkowych

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 13:00
Przemysław Pasek znalazł nad brzegiem Wisły kawałki butelek z drugiej połowy XVIII wieku. Archeolodzy oceniają, że to mogą być pozostałości po obiadach czwartkowych.
rozwiń zwiń