Nauka

Lekooporna malaria może zdziesiątkować Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 11:11
Oporna na tradycyjne leczenie azjatycka malaria może pojawić się w Afryce. Wskazują na to testy przeprowadzone w laboratoriach amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.
Audio
  • Oporna na leki malaria może zagrozić Afryce - IAR, Rafał Motriuk
Indie: dym zwalczający malarię i bawiące się w nim dzieci.
Indie: dym zwalczający malarię i bawiące się w nim dzieci.Foto: PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Dla Europejczyków komary to niewielka uciążliwość; dla ludzi w Afryce i Azji - poważne zagrożenie, często śmiertelne. To one przenoszą malarię.

Do tej pory doskonałe efekty przynosił lek - artemizyna. Dzięki niej globalna liczba zgonów spadła od początku wieku o 60 procent. Ale kilka lat temu w rejonie Tajlandii i Kambodży pojawiły się wywołujące malarię pasożyty, na które artemizyna nie działa.

Naukowcy z USA piszą teraz na portalu tygodnika „Nature”, że mogą one żyć również w organizmach komarów
afrykańskich, co może mieć tragiczne skutki dla ludzi. Autorzy badań sugerują, że walkę z chorobą należy prowadzić głównie w południowo-wschodniej Azji.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna malaria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Malaria wkrótce w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 20:00
W Europie mogą coraz częściej pojawiać się niektóre tropikalne choroby, ostrzegają naukowcy. Według najnowszych prognoz na przykład malaria, wraz z rozprzestrzeniającymi się komarami, może dotrzeć do Wielkiej Brytanii w ciągu kilkudziesięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noble 2015: nobliści pomogli leczyć choroby tropikalne

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 00:20
Leki, jakie mamy dzięki tegorocznym noblistom w dziedzinie medycyny, pozwalają leczyć groźne i powszechne w tropikach choroby, bez dotychczasowych groźnych skutków ubocznych - powiedział PAP specjalista medycyny morskiej i tropikalnej dr Leszek Mayer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z medycyny pomoże walczyć z malarią

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 15:15
Chińska naukowiec Tu Youyou opracowała lek na malarię, a w odkryciach pomogły jej chińskie zapiski sprzed 1,6 tys. lat. To odkrycie to świetna wiadomość dla podróżników!
rozwiń zwiń