Nauka

Myszy zwalczą zika?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 22:22
Myszy mogą pomóc w walce z wirusem Zika. Takiego zdania są naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, którzy na gryzoniach chcą testować eksperymentalne szczepionki.
Audio
  • Myszy mogą pomóc w walce z wirusem zika - IAR, Rafał Motriuk
Nie ma szczepionki przeciw temu wirusowi
Nie ma szczepionki przeciw temu wirusowiFoto: PAP/EPA/HORACIO VILLALOBOS

Chodzi o myszy genetycznie zmodyfikowane - takie, które są podatne na wirusy Zika.

Wyhodowanie takich osobników normalnie trwałoby miesiącami, ale naukowcy działają w przyspieszonym tempie. Teksańscy badacze mówią, że transgeniczne myszy nie tylko będą świetnym materiałem do testowania szczepionek, ale pomogą też w ustaleniu, jak dochodzi do zarażenia drogą płciową.

Wirusy Zika roznoszone są przede wszystkim przez tropikalne komary, w ostatnich miesiącach tysiące zakażeń wykryto w krajach obu Ameryk.

Najczęściej choroba jest niegroźna, ale naukowcy sądzą, że u płodów może wywoływać poważne uszkodzenie mózgu, a czasem u dorosłych swego rodzaju niedowład, tak zwany zespół Guillaina i Barrégo.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA wirus zika medycyna
Czytaj także

Wirus Zika: WHO daje zielone światło dla transgenicznych komarów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 20:00
Genetycznie modyfikowane komary mogą być skuteczną bronią w walce z wirusem Zika. Tak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia, która opowiada się za wykorzystywaniem wszystkich możliwych metod tępienia komarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiadomo już, jak wirus zika może wywoływać małogłowie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 08:29
Naukowcy w USA twierdzą, że znaleźli potencjalny związek między wirusem zika a małogłowiem u rodzących się dzieci. Wirusy prawdopodobnie niszczą komórki, z których u płodów powstaje mózg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirus Zika bardziej niebezpieczny niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 20:00
Wirus Zika jest groźniejszy dla kobiet w ciąży niż do tej pory przypuszczano - poinformowała we wtorek w Genewie szefowa Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan. Według WHO wirus może uszkodzić łożysko, a także układ nerwowy dziecka.
rozwiń zwiń