Nauka

Kolejna mumia królowej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2009 08:50
To prawdopodobnie ziemskie szczątki królowej Seszseszet.

Sensacyjne doniesienia z Sakkara: znaleziono tam mumię, będącą prawdopodobnie ziemskimi szczątkami królowej Seszseszet. Postać to niebanalna – była ona matką faraona Teti, założyciela VI dynastii.

Mumię odnaleziono w grobowcu, jaki w Sakkara odkryto cztery miesiące temu. Egipscy archeolodzy natrafili tam wówczas na podstawę nieznanej dotąd piramidy! Budowla była ukryta, oczywiście, pod pustynnym piaskiem. Długotrwałemu ukryciu sprzyjały zresztą jej niewielkie wymiary: zdaniem specjalistów, miała ona 14 metrów wysokości i 22 metry szerokości. Przetrwała do wysokości 5 metrów. Już wówczas stwierdzono, że prawdopodobnie złożono w niej właśnie królową Seszseszet. Była to bowiem jedyna królowa, której piramidy jeszcze nie znaleziono.

Według Zahi Hawassa, szefa egipskiej Naczelnej Rady Starożytności, nowa piramida stanowi 118. budowlę tego typu odkrytą w Egipcie. Ma około 4400 lat i jest o 300 lat młodsza od najstarszej znanej nam piramidy, należącej do faraona Dżosera, również znajdującej się w Sakkara.

Po kilku tygodniach prac archeologom udało się dotrzeć do komory grobowej. Operacja podnoszenia pokrywy sarkofagu trwała aż pięć godzin, ale wysiłek się opłacił: uczeni zobaczyli w środku czaszkę, nogi, miednicę i inne części ciała, które wciąż owinięte były w lniane bandaże. Oprócz tego w sarkofagu leżała starożytna ceramika. Archeolodzy znaleźli w grobie także złote ozdoby, które nakładano na palce poddawanego mumifikacji ciała. Oryginalnie grób zawierał zapewne jeszcze więcej kosztowności, ale, co zdarzało się niezwykle często, jeszcze w starożytności „oczyścili” go z nich rabusie.

Na razie brakuje historycznych danych, że piramida należała do Seszseszet, ponieważ naukowcy nie znaleźli jeszcze w ruinach grobowca żadnej inskrypcji z imieniem królowej. Prace jednak nie ustają. Być może wkrótce usłyszymy o kolejnej piramidzie?

(ew)

Zobacz więcej na temat: archeologia Egipt piramidy
Czytaj także

Perfumy królowej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2009 11:15
Dzięki prześwietleniu flakonu sprzed 3500 lat dowiemy się, jakich zapachów używały egipskie królowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sakkara w mumie bogata

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2009 13:12
Egipscy archeolodzy odnaleźli około 30 mumii i co najmniej jeden nienaruszony wapienny sarkofag.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biali Chińczycy sprzed 4000 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 02:06
Pośrodku wysuszonej pustyni Takla Makan na północy Tybetu (dziś autonomiczny rejon Xingjang) chińscy archeolodzy odnaleźli niezwykły cmentarz. Ludzie, którzy go stworzyli, zmarli 4000 lat temu, ale ich ciała zachowały się znakomicie do dzisiaj.
rozwiń zwiń