Nauka

Czek Darwina

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2007 12:16
W starej bibliotece Christ’s College Uniwersytetu w Cambridge od dawna, a konkretnie od 1909 r , wisiało na ścianie oprawione w ramkę zdjęcie Karola Darwina.

Teraz znaleziono złożony i wciśnięty za nią czek z podpisem uczonego, a właściwie z dwoma podpisami, bo Darwin najwyraźniej się pomylił i podpisał najpierw czek nie w tym miejscu, gdzie powinien.

Dla biografów jest to zadziwiające, bo Darwin słynął jako człowiek bardzo skrupulatny, wręcz drobiazgowy, zwłaszcza w odniesieniu do pieniędzy i doskonale umiał nimi gospodarować. Czek, pochodzący z marca 1872 r., opiewa na 100 funtów i była to wypłata z własnego konta prawdopodobnie na prywatne potrzeby Darwina, który przeprowadzał się w tym czasie z rodziną z wynajętego domu w Londynie do swojego domu na wieś, w hrabstwie Kent. Fotograficzny portret wielkiego ewolucjonisty został zrobiony w latach 50-ych XIX w i przedstawia bardzo poważnego, dostojnego mężczyznę, ale Karol Darwin uważał, że zdjęcie jest nieudane, nie oddające jego osobowości. W 1909 r fotografia znalazła się na okolicznościowej wystawie i prawdopodobnie wtedy obecny na niej syn Darwina włożył ten czek w taki sposób, by wystawał jedynie fragment z autografem uczonego, co sprawiało wrażenie że podpis widnieje na zdjęciu. Zdumiewające, że dopiero teraz to zauważono.

Elżbieta Strucka

Zobacz więcej na temat: Darwin Londyn pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przypadek Karola Darwina

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2009 11:09
Serwis naukowy Katarzyny Kobyleckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darwin na znaczkach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2009 06:45
Poczta Brytyjska przygotowała na Rok Darwinowski serię okolicznościowych znaczków – puzzli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charles Darwin

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2009 14:11
Przeciętny Brytyjczyk patrzy w twarz Charlesa Darwina kilka razy dziennie.
rozwiń zwiń