Polskie Radio
Section05
Uganda

"Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego". Podróż do Ugandy i Puerto Rico

Tym razem zapraszam na muzyczną podróż do Ugandy za sprawą historii "Królowej z Katwe" - opowieści o Ugandzie, jej historii i położeniu. Będzie też król reggaetonu i trap - gwiazda z Puerto Rico - Ozuna (obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych artystów całej sceny Latino) i pierwsza część przeglądu barwnego słoweńskiego rynku muzycznego
Zobacz więcej na temat:  Adam Dobrzyński piosenka Uganda

Przez szachy do gwiazd – w SOM Chess Academy w Ugandzie

"Zmieniamy życie dzięki szachom, ruch za ruchem" – tak brzmi motto szkoły szachowej SOM Chess Academy, która działa w jednej z najbiedniejszych dzielnic Kampali. Wioletta Myszkowska, zainspirowana biograficzną książką "Queen of Katwe" Tima Crothersa opisującą życie jednej z absolwentek szkoły Phiony Mutesi, postanowiła odwiedzić to miejsce i porozmawiać z założycielem i dyrektorem SOM Chess Academy Robertem Katende.
Zobacz więcej na temat:  Wioletta Myszkowska Klub Trójki Trójka Afryka Uganda szkoła szachy społeczeństwo

Czy Państwo Islamskie upada? "Oni się przeobrazili"

- Mówi się o tym, że przygotowywane są dosyć duże zamachy, żeby przypomnieć znowu o sobie i z wielkim hukiem przestraszyć Europę, która w ostatnich miesiącach się uspokoiła - powiedziała dr Magdalena El Ghamari na antenie Jedynki. Państwo Islamskie traci zasięg terytorialny, ale wciąż stanowi zagrożenie, zwłaszcza w krajach Azji i Afryki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena El Ghamari Jerzy Haszczyński Adrian Bąk Michał Żakowski Afryka Uganda terroryzm ISIS Państwo Islamskie Jan Kuciak Słowacja Europa Azja

"Europie potrzebny jest afrykański plan Marshalla"

Od początku roku do Włoch przybyło 70 tysięcy imigrantów, najwięcej z Nigerii. Kim są afrykańscy uciekinierzy i jaki pomysł na poradzenie sobie z tym wyzwaniem ma Europa? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Jarosław Kociszewski z Wirtualnej Polski, który niedawno wrócił z Ugandy, gdzie znajduje się jeden z największych obozów dla uchodźców na świecie.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Włochy Afryka Jarosław Kociszewski uchodźcy Uganda Sudan Południowy

Pościg za najsłynniejszym afrykańskim zbrodniarzem

Ugandyjczycy nazywają go potworem w ludzkiej skórze. Odpowiada za śmierć co najmniej 100 tys. ludzi. Joseph Kony, przywódca Bożej Armii Oporu, od 12 lat ścigany jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny, afrykańskie rządy i amerykańskich komandosów. Bezskutecznie. W ubiegłym tygodniu ogłoszono zakończenie jego poszukiwań. Czy krwawy watażka uniknie odpowiedzialności za swoje czyny?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Uganda ludobójstwo