Nauka

MEDYCYNA: O gruźlicy nie można zapominać

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2007 15:17
Jedna trzecia ludności świata jest zakażona prątkiem gruźlicy - co na szczęście nie jest równoznaczne z wystąpieniem choroby. Ale trzeba być czujnym.

„Gruźlica nie jest obecnie problemem medycznym, lecz raczej ekonomiczno-organizacyjnym” – mówił na konferencji związanej ze zbliżającym się Światowym Dniem Gruźlicy prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż, dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Nie znaczy to jednak wcale, że na lekceważenie tej choroby może sobie ktokolwiek pozwolić; nawet kraje, które odniosły już sukcesy w walce z nią wciąż muszą być czujne. „Gruźlica - jedna z najstarszych chorób nękających ludzkość - była, jest i będzie i każdy kto oddycha jest narażony na ryzyko zakażenia” – podkreślał profesor. Chociaż prątek gruźlicy znany jest od 125 lat i poznano skuteczne metody likwidowania go, przed naukowcami i lekarzami nadal stoją poważne wyzwania, ponieważ pojawiły się na przykład wielolekooporne postacie gruźlicy, z którymi trudno sobie poradzić.

Wciąż też nie spełnia oczekiwań szczepionka przeciwgruźlicza. Częściowo poznano właśnie tego przyczynę. Na internetowych stronach „Nature” ukazał się artykuł, z którego wynika, że bakterie użyte do wyprodukowania powszechnie stosowanej szczepionki BCG straciły część genów – m.in. tych powodujących odpowiedź immunologiczną ludzkiego organizmu.

Źródło: informacja własna oraz Nature 

Zobacz więcej na temat: gruźlica
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ANTROPOLOGIA: Bardzo stara gruźlica

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2007 10:12
Na skamieniałej czaszce znaleziono ślady gruźlicy sprzed 500 tysięcy lat
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekoodporna gruźlica

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2009 11:25
W Stanach Zjednocoznych wykryto pierwszy przypadek gruźlicy skrajnie odpornej na leki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na świecie szerzy się odporna na leki gruźlica

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 07:23
Pacjent przeżył, choć jego przypadek to tzw. "skrajnie odporna na leki gruźlica" (XXDR) - której nigdy wcześniej nie odnotowano w USA. Zarazki choroby są na całym świecie - informuje WHO.
rozwiń zwiń