Nauka

Piknik pasjonatów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2007 10:17
Piknik Naukowy Radia BIS.

Od 11 lat warszawska Starówka staje się na kilkanaście godzin miasteczkiem nauki. Poprzez pokazy i eksperymenty, prowadzone przez najlepsze instytucje naukowe z Polski i kilkunastu państw świata, nauka staje się ciekawym doświadczeniem i interaktywną zabawą edukacyjną.

Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS pokazuje, że o nauce można mówić w sposób inny niż ten, który znamy ze szkoły. Tu naukę można zobaczyć, dotknąć i zrozumieć. Podczas Pikniku staje się ona jedną, wielką dziedziną wiedzy, która nie potrzebuje podziału; okazuje się, że możliwe jest łączenie wielu dyscyplin nauki. Profesor Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, pomysłodawca pikniku uważa, że nie ma różnicy między zajmowaniem się fizyką a zajmowaniem się archeologią. „Nauka jest całością i nie można jej podzielić. Tu jedna dyscyplina łączy się z drugą i to właśnie staramy się pokazywać w sposób przystępny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci”.

Zaciekawić eksperymentem

Na początku zaproszono do współpracy 13 instytucji warszawskich. Była to m.in. Polska Akademia Nauk oraz Uniwersytet Warszawski. Doświadczenia prezentowali głównie fizycy i archeolodzy. Wtedy Rynek Starego Miasta w Warszawie odwiedziło ponad 3 tysiące uczestników.  Z każdym rokiem popularność pikniku rosła, dając efekt 150 tysięcy uczestników w 2006 roku.

Z każdym kolejnym rokiem przybywało placówek oraz chętnych do wzięcia udziału w zorganizowanym przez Polskie Radio Bis wydarzeniu. „Niesamowite jest to - podkreśla profesor Turski - że  żadna z  tych instytucji nigdy nie zrezygnowała ze współpracy z nami. Każdego roku wspólnie popularyzujemy naukę, mimo że uczestnictwo w Pikniku wiąże się z poniesieniem własnych kosztów. Pomoc ze strony organizatorów jest niewielka, a mimo to chętnych nie brakuje”.

Piknik Naukowy pokazał organizatorom, że nawet najlepiej dopracowane przedsięwzięcie może być pełne niespodzianek. Ogromny deszcz, towarzyszący pierwszemu piknikowi, spowodował wybuch telebimu. Nikomu, na szczęście, nic się nie stało, ale od tamtej pory czujność osób tworzących tę imprezę naukową jest jeszcze większa.

''Piknik Naukowy Radia BIS. Fot. Centrum Nauki Kopernik.

Pomysł na zrealizowanie pikniku powstał wiele lat temu, jednak dopiero po 1990 roku jego realizacja była możliwa. Ogromny wkład w tworzenie pikniku miało Polskie Radio BIS i jego ówczesna dyrektor Pani Krystyna Kępska-Michalska. Wiele instytucji podeszło do pomysłu zorganizowania tego wydarzenia z ogromną rezerwą. Robert Firmhofer, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pikniku, wspomina, że niektórzy potraktowali chęć pokazania nauki w terenie otwartym jako imprezę o charakterze cyrkowym. Wtedy jeszcze jak dodaje, nie doceniano roli edukacji nieformalnej. Dziś wiedza książkowa, pokazana w interaktywny sposób, coraz częściej uzupełnia zwykłą edukację. Przez 11 lat trwania pikniku ten niezwykły rodzaj komunikacji naukowej został doceniony i dziś Piknik Naukowy stał się wydarzeniem o ogromnej wartości naukowej. „Istotą pikniku jest to, że staramy się najpierw wywołać zainteresowanie poprzez ciekawe doświadczenie, eksperyment czy interesujący eksponat interaktywny. Działamy poprzez zaskoczenie. Tu można przyglądać się temu, co prezentują naukowcy, a potem móc porozmawiać z nimi o przeprowadzonych doświadczeniach” - tłumaczy Robert Firmhofer.

Międzynarodowo o królowej nauk

Od 9 lat każdy Piknik Naukowy ma swoje hasło przewodnie. Jego zadaniem jest integracja pokazów. Oznacza to, że wszelkie działania ukierunkowane są na daną dyscyplinę nauki. W ubiegłym roku piknik miał swój jubileusz 10-lecia. Z tej okazji jego hasłem było „Świat za 10 lat”. Wszelkie pokazy i doświadczenia miały za zadanie pokazać, jak świat będzie wyglądał w przyszłości. Wcześniejsze tematy Pikników związane były m.in. ze sportem, medycyną czy archeologią.

Tegoroczny Piknik odbędzie się pod hasłem „Matematyka i My” - doświadczymy zatem jak wiele matematyki jest w otaczającym nas świecie otaczającym. „Chcemy pokazać, że matematyka jest stosowana dzisiaj w archeologii, w medycynie  czy w genetyce. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że posługujemy się nią na co dzień np. w banku, w sklepie, w czasie podróży i wielu innych sytuacjach życia codziennego. Bez matematyki dzisiejsze życie byłoby niemożliwe” - podkreśla Robert Firmhofer.

''Piknik Naukowy Radia BIS. Fot. Centrum Nauki Kopernik.

Pokazy prezentowane na Pikniku przeprowadzane są w taki sposób, by uczestnicy sami mogli w nich brać udział poprzez włączanie się do działań.  W tym roku, wychodząc naprzeciw potrzebom uczestników, zaplanowano rekordową liczbę 180 stanowisk namiotowych z 11 krajów Europy i świata. Piknik stał się zatem wydarzeniem międzynarodowym. Po raz pierwszy gościć będą reprezentanci Afryki, nie zabraknie także Włoch, Finlandii, Danii, Słowacji, Grecji, Irlandii czy Portugalii.

Od 3 lat Piknik zaprasza gościa honorowego. W ten sposób gościliśmy już Republikę Federalną Niemiec i Francję. W tym roku gościem specjalnym będzie Unia Europejska. Zostaną zatem zaprezentowane m.in. europejskie projekty naukowe, w których uczestniczy także Polska.

Niektóre doświadczenia prezentowane na Pikniku towarzyszą mu od samego początku. Tak jest m.in. z doświadczeniem prezentowanym przez prof. Tadeusza Skośkiewicza z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Pokazuje ono zjawisko towarzyszące niskim temperaturom. Każdego roku hitem wśród pokazów na Pikniku są „szklane róże”. Doświadczenie to polega na zamrażaniu róż poprzez zanurzenie ich w ciekłym azocie. W efekcie woda zawarta w róży krystalizuje się, powodując jej zamarzanie. Róża staje się krystaliczna i krucha niczym cienkie szkło, dlatego uderzenie nią w twardą powierzchnię powoduje jej rozbicie na drobne kawałki.

Popularność Pikniku Naukowego wciąż rośnie, ponieważ istnieje społeczny głód wiedzy, który, jak przyznaje Robert Firmhofer, nie jest zaspokajany przez instytucje edukacyjne i dydaktyczne. Piknik imprezą dla całych rodzin. Oprócz pokazów dla dorosłych są także miejsca zabaw edukacyjnych dla dzieci.

Piknik Naukowy został wyróżniony w 2005 roku przez Komisję Europejską w kategorii projektów z obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

Joanna Paszkowska


POSŁUCHAJ AUDYCJI - mp3 (27,67 MB)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antyk na Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2008 09:00
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to okazja na poznanie wielu ciekawych instytucji naukowych funkcjonujących w Polsce, z którymi nie zawsze mamy okazję się skontaktować, dowiedzieć czym się zajmują, jak i gdzie prowadzą swoje badania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roboty na Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2008 14:44
Piknik Naukowy będzie znakomitą okazją, żeby poznać różnorodność robotów.
rozwiń zwiń