Nauka

Życie na diecie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2007 08:01
Zbadano, jak znane z długich postów węże radzą sobie bez pokarmu

Okoliczności i trudne warunki powodują, że wielu wężom zdarzają się okresy przymusowej głodówki. Całkiem nieźle sobie z nią radzą – i ten fakt był już dobrze znany – natomiast nie do końca było wiadomo jak to robią. Wyjaśnieniem zagadki zajęli się ostatnio naukowcy z University of Arkansas i przyjrzeli się ponad 60 gadom reprezentującym trzy gatunki.

Biedne zwierzęta musiały pościć przez 6 miesięcy (w naturze takie okresy mogą być dwukrotnie dłuższe), a w tym czasie badano ich przemianę materii i kondycję. Ku zdziwieniu prowadzących eksperyment, węże potrafiły obniżyć poziom metabolizmu aż o 72 procent, czyli dużo bardziej niż wcześniej szacowano. Drugą zaskakującą obserwacją było to, że zwierzęta rosły mimo braku pożywienia, a więc „budulca”. Wykazano jednak istotne różnice w przemianie materii u poszczególnych gatunków.

W odmienny sposób czerpały one energię niezbędną do życia z zapasów organizmu. Węże pojawiły się na Ziemi stosunkowo późno, bo ok. 100 mln lat temu, ale osiągnęły sukces ewolucyjny opanowując bardzo zróżnicowane środowiska. Umiejętność radzenia sobie z brakiem pokarmu na pewno im w tym pomogła.


Źródło: PhysOrg

Zobacz więcej na temat: diety przemiana materii
Czytaj także

Dingo wygryzł tygrysa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2007 06:31
Tygrys workowaty, chociaż gryzł mocniej, polował gorzej niż dingo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słonie wiedzą swoje

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2007 16:43
Słoń jest w stanie stwierdzić, czy dany człowiek jest do niego nastawiony przyjaźnie czy wrogo na podstawie jego zapachu i koloru ubrania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szympans pomoże, jeśli go poprosić

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2009 12:04
Ewolucja zjawiska altruizmu od dawna zastanawia naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego szympans nie mówi?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 14:14
Dlaczego szympansy nie mówią? Badacze podejrzewają, że odpowiedź tkwi w genie FOXP2.
rozwiń zwiń