Nauka

Odbudowa Abruzji

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2009 10:31
We Włoszech szacuje się koszty odbudowy Abruzji po trzęsieniu ziemi.

Po dziewięciu dniach od tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Abruzji, we Włoszech szacuje się straty materialne i poszukuje pieniędzy na odbudowę. Według ministra spraw wewnętrznych Roberto Maroniego będzie ona kosztowała nawet 12 miliardów euro.

To równowartość dwóch mostów nad Cieśniną Mesyńską, roczny dochód monopolu tytoniowego albo blisko jeden procent Produktu Krajowego Brutto. Nie zapadła jeszcze decyzja, skąd wziąć taką sumę. Wśród hipotez jest jednorazowy podatek od osób fizycznych bądź nadzwyczajne opodatkowanie najbogatszych Włochów - tych, których roczny dochód przekracza 130 tysięcy euro. Wiadomo jednak, że nie stanowią oni nawet jednego procentu podatników.

Tymczasem trwają oględziny domów w L'Aquili. Według ekspertów 54 procent nadaje się do użytku, a tylko 17 procent kwalifikuje się do rozbiórki. Odwołując się do tych danych władze regionu Abruzji krytykują opinię, że za zniszczenia odpowiedzialni są ludzie. Gdyby L'Aquila - jak pisała w tych dniach prasa - była zbudowana z piasku, to całe miasto ległoby w gruzach, a pod nimi znalazłoby śmierć nie trzysta osób, lecz kilkadziesiąt tysięcy - powiedział przewodniczący regionu.

Marek Lehnert

Czytaj także

Trzęsienie ziemi we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 11:41
Poważne trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia w skali Richtera nawiedziło tej nocy region Abruzji w środkowych Włoszech. Są ofiary śmiertelne, akcja ratunkowa trwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ropuchy ochronią ludzi przed kataklizmem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 14:54
Na podstawie zachowania ropuch można było przewidzieć trzęsienie ziemi, jakie 6 kwietnia ubiegłego roku nawiedziło Abruzję. Na 5 dni przed kataklizmem w środkowych Włoszech płazy zniknęły z rejonu wstrząsów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto pomógł Włochom w odbudowie miasta L'Aquila?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 21:31
Tylko Rosja, Francja i Kazachstan dotrzymały obietnic dotyczących pomocy dla zniszczonego przez trzęsienie ziemi włoskiego miasta L'Aquila. We wtorek minęła pierwsza rocznica wstrząsów, w których zginęło ponad 300 osób, a 65 tysięcy zostało bez dachu nad głową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Epicentrum w Perugii

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 15:12
Środkowe Włochy nawiedziły wstrząsy sejsmiczne o sile 4 i dwóch dziesiątych stopnia w skali Richtera – podaje agencja ANSA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejne wstrząsy sejsmiczne. Ludzie panikują

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 16:52
Wstrząsy wywołały panikę wśród ludności. Poranne trzęsienie ziemi odczuwalne było na dużym obszarze.
rozwiń zwiń