Nauka

Trzęsienie ziemi we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 11:41
Poważne trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia w skali Richtera nawiedziło tej nocy region Abruzji w środkowych Włoszech. Są ofiary śmiertelne, akcja ratunkowa trwa.
Audio

Wstrząs, który nastąpił o godzinie 3:32, odczuły praktycznie całe Włochy. Jego epicentrum znajdowało się kilka kilometrów od stolicy regionu, miasta L'Aquila. Mieszkańcy natychmiast opuścili swe domy. Wiele osób wyjechało z miasta.

Z doniesień wynika, że szczególnie ucierpiało stare średniowieczne śródmieście oraz okoliczne wioski. Wiadomo, że runęła część akademika, w którym spali studenci. W mieście panuje chaos. Obrona cywilna potwierdza obawy, że są ofiary śmiertelne. Zginęło co najmniej 40 osób.

To nie pierwsze trzęsienie ziemi odnotowane tej nocy na półwyspie Apenińskim. Około północy ziemia zatrzęsła się w okolicy Rawenny. Według sejsmologów, siła wstrząsów wynosiła około 4,6 stopnia w skali Richtera.

Włochy leżą w rejonie aktywnym sejsmicznie. Wystarczy przypomnieć, że na terytorium tego kraju znajdują się aż 4 aktywne wulkany (Etna, Stromboli, Wezuwiusz i Vulcano). Wielkie trzęsienia ziemi w rejonie Abruzji zdarzały się również w przeszłości. Najtragiczniejsze w skutkach miało miejsce w 1915 roku – zginęło wówczas niemal 30 tys. osób, a wskutek niego z map zniknęło spore jezioro.

Czytaj także

Odbudowa Abruzji

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2009 10:31
We Włoszech szacuje się koszty odbudowy Abruzji po trzęsieniu ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ropuchy ochronią ludzi przed kataklizmem

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 14:54
Na podstawie zachowania ropuch można było przewidzieć trzęsienie ziemi, jakie 6 kwietnia ubiegłego roku nawiedziło Abruzję. Na 5 dni przed kataklizmem w środkowych Włoszech płazy zniknęły z rejonu wstrząsów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogłoski gorsze od trzęsienia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 05:09
Nieprawdziwe pogłoski o nadchodzącym trzęsieniu ziemi wywołały panikę w Ghanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia zadrżała w Gwatemali

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 01:12
Epicentrum wstrząsów znajdowało się 95 kilometrów na południowy wschód od Guatemala City.
rozwiń zwiń