X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Lewitujące nanocząstki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2007 14:50
Kiedyś wydawało się ludziom, że nie może być czegoś takiego jak próżnia. Teraz fizycy zaobserwowali przypadek lewitacji.
Audio

Kiedyś wydawało się ludziom, że nie może być czegoś takiego jak próżnia. Kilka wieków później Torricelli w eksperymencie w pomiarem ciśnienia (barometr Torricelliego) jako pierwszy uzyskał owo tajemnicze „nic”. Jeszcze kilka wieków później fizycy doszli do wniosku, że natura jednak tego stanu „nicości” nie znosi – w próżni zakotłowało się od tajemniczych cząstek, które wedle prawideł właśnie narodzonej mechaniki kwantowej miały się w niej pojawiać i znikać. Teraz zjawiska kwantowe, występujące w próżni, mogą przyczynić się do sporego rozwoju nanotechnologii.

 

W 1948 roku holenderski fizyk Hendrik Casimir opublikował pracę teoretyczną, dotyczącą oddziaływań występujących w próżni. Wedle jego teorii dwie nienaładowane, przewodzące płytki umieszczone w niej będą się przyciągać (jest to związane z siłami powierzchniowymi wywoływanymi przez fluktuacje energii w próżni). Dopiero kilka lat temu udało się fenomen ten, zwany efektem Casimira, zaobserwować doświadczalnie. Ostatnio za to fizykom Ulfowi Leonhardtowi i Thomasowi Philbinowi z Uniwersytetu St. Andrews  udało się zaobserwować efekt zgoła przeciwny. Ich prace ukazały się w New Journal of Physics.

Angielskim fizykom udało się uzyskać w eksperymencie nie tyle przyciąganie się co... odpychanie się nanocząstek - jedna z nich lewitowała nad drugą. Odkrycie to może zrewolucjonizować świat nanotechnologii – zamiast powodującej tarcie siły Casimira pojawia się coś zupełnie odwrotnego. Gdyby siły tarcia zostały zminimalizowane lub w ogóle znikły, urządzenia nanomechaniczne i nanoelektroniczne mogłyby pracować dużo płynniej i, co za tym idzie, wydajniej. Oprócz specjalistycznych zastosowań efekt ten mógłby być zaimplementowany do komponentów komputerowych czy poduszek powietrznych w samochodach.

Lewitacja taka (w zasadzie odpychanie się cząstek) dotyczy tylko nanoobietków. Jak na razie nie ma mowy, by poczuć się jak Mistrz Yoda z Gwiezdnych Wojen. Niemniej odkrycie to może stać się przełomowym w wielu dziedzinach szybko rozwijającej się nanoinżynierii.

Marcin Perzanowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagroda Nobla z fizyki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2009 12:09
Wyróżnienie przyznano za dwa niezależne odkrycia - wynalezienie czujnika optycznego CCD i prace nad światłowodami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w badaniach nad czapką niewidką

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 19:36
Naukowcy są coraz bliżej stworzenia trójwymiarowej czapki niewidki. O przełomie w poszukiwaniach materiału zaginającego promienie świetlne eksperci z Niemiec i Wielkiej Brytanii piszą w najnowszym numerze tygodnika "Science".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpędzili protony niemal do prędkości światła

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 16:46
W najpotężniejszym na świecie akceleratorze cząstek - Wielkim Zderzaczu Hadronów - ponownie padł rekord wysokich energii. Europejscy fizycy pobili tym samym własny rekord ustanowiony w grudniu.
rozwiń zwiń