Nauka

Nagroda Nobla z fizyki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2009 12:09
Wyróżnienie przyznano za dwa niezależne odkrycia - wynalezienie czujnika optycznego CCD i prace nad światłowodami.

Amerykanin chińskiego pochodzenia Charles K. Kao oraz Amerykanie Willard S. Boyle i George E. Smith otrzymają wspólnie tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła ich za badania nad światłowodami oraz urządzeniami elektronicznymi stosowanymi w cyfrowych technologiach fotograficznych - czujnikach CCD.

Charles Kuen Kao pochodzi z Chin, pracował w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, ma obywatelstwo obu tych państw. Otrzyma on połowę nagrody; uhonorowano go za opracowanie metody skutecznego przesyłu informacji przez światłowody. Dzięki temu powstały światłowody nowej generacji; na świecie jest obecnie ponad miliard kilometrów takich przewodów co usprawnia telekomunikację, w tym łączność internetową.

Drugą połowę nagrody otrzymają Amerykanie Willard S. Boyle i George E Smith, którzy pracowali w wielu uniwersytetach w Stanach i w Kanadzie. Skonstruowali pierwszą swiatłoczułą matrycę CCD, przetwarzającą impulsy świetlne na elektryczne. Dziś stosuje się ją do produkcji współczesnych cyfrowych aparatów fotograficznych, kamer wideo i czułych teleskopów; ma ona także zastosowanie w medycynie.

W uzasadnieniu Królewska Szwedzka Akademia Nauk pisze, że nagrodzone badania były przełomowe i doprowadziły do powstania współczesnego społeczeństwa informacyjnego.

Charles Kuen Kao, urodził się w 1933 roku w Szanghaju. Doktorat uzyskał w 1965 roku na londyńskim Imperial College. Był jednym z szefów Laboratorium Standardów Telekomunikacji w brytyjskim Harlow oraz prorektorem Uniwersytetu w Hongkongu; od 1996 roku jest na emeryturze. Willard Sterling Boyle, urodził się w 1924 roku. Pracował na kanadyjskim uniwersytecie McGill w Quebec, był dyrektorem Działu Nauk Komunikacyjnych w firmie Bell Laboratories w New Jersey. Na emeryturze jest od 1979 roku. George Elwood Smith doktoryzował się na University of Chicago, był szefem Departamentu Urządzeń w Bell Laboratories w New Jersey. Na emeryturze od 1986 jest od 1986 roku.

Nobel z fizyki jest przyznawany od 1901 roku. Pierwszym laureatem został Wilhelm Conrad Roentgen. Najmłodszy wyróżniony naukowiec, Lawrence Bragg miał 25 lat; najstarszy, Raymond Davis Junior - 88. Wśród laureatów są tylko dwie kobiety, w tym Maria Skłodowska-Curie, którą uhonorowano w 1903 roku za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości.


pg, iar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nobel za łamanie symetrii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2008 11:32
Nagrodą podzielą sią badacze japońskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy tegorocznych noblistów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2007 10:05
Nagrody Nobla ustanowił swoim testamentem Alfred Nobel, szwedzki wynalazca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamery CCD wyróżnione

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2009 18:24
Nagrodą Nobla po raz kolejny wyróżniono autorów technologii dobrze znanej i wykorzystywanej na całym świecie.
rozwiń zwiń